Понеділок, 29.04.2024, 08:09
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Конструкція залізничної колії і його зміст

Види габаритів
Для нормального забезпечення перевезень на залізничному транспорті, крім рухомого складу і колії, є численні інженерні споруди і пристрої, які розташовані вздовж шляху і над ним. Пасажирські платформи, будівлі, опори контактної та електроосвітлювальної мереж, сигнальні та колійні знаки, пристрої електричної централізації стрілок та інші пристрої розміщують уздовж шляху. Контактну мережу, шляхопроводи, верхні зв'язку прогонових будов мостів, дроти зв'язку та енергопостачання розташовують над шляхом.

Якби відстані від цих споруд і пристроїв до шляху приймалися без урахування розмірів звертається рухомого складу й умов його руху, то не виключено, що при русі локомотиви і вагони чіплялися б за споруди та пристрої. В такому разі не тільки неможливо було б забезпечити безпеку руху, але і сам рух на залізничному транспорті було б немислимо. Тому всі споруди і пристрої уздовж шляху і над шляхом розташовують так, щоб ні одна їх частина не порушувала відстаней, які встановлені спеціальним державним стандартом.

На залізничному транспорті встановлено три види габаритів: наближення споруд, рухомого складу й навантаження. 

Вперше на залізницях Росії габарити були введені в 1860 р. В 1898 р. вони були змінені. У 1934 р. на дорогах СРСР був введений загальносоюзний стандарт за габаритами.

Електрифікація залізниць, впровадження в колійне господарство важких машин, механізація сортувальних гірок на вузлах, введення інших технічних нововведень змушували періодично переглядати норми на габаритні розміри. У 1973 р. запроваджено новий державний стандарт (ГОСТ 9238 - 73) на «Габарити наближення будівель і рухомого складу залізниць колії 1520 (1524) мм (для ліній із швидкістю руху поїздів не більше 160 км/год)». У ньому наведені норми наближення будівель і рухомого складу, відповідні сучасному технічному розвитку залізничного транспорту.Треба підкреслити, що габаритні розміри по ГОСТ 9238 - 73 значно більше аналогічних розмірів у попередніх стандартах. Наприклад, вертикальні розміри габариту наближення будівель С (в порівнянні з габаритами 1960 р.) збільшено на перегонах до 6400 мм і на станціях - до 6900 мм. Збільшення цих розмірів створює необхідний зазор між рухомим складом і пристроями, що знаходяться під напругою.

З 1 липня 1984 р. введено новий ГОСТ 9238 - 83 такого ж найменування, що враховує зміни, що сталися у зв'язку з посиленням технічних засобів залізничного транспорту і перспективою обігу рухомого складу збільшеного габариту. 

 Габаритом наближення будівель залізниць називається граничний поперечний перпендикулярний до осі колії контур, всередину якого, крім рухомого складу, не повинні заходити ніякі частини споруд та пристроїв, а також що лежать близько шляхи матеріали, запасні частини та обладнання, за винятком частин пристроїв, призначених для безпосередньої взаємодії з рухомим складом: вагонних сповільнювачів та подвагонных штовхачів в робочому стані, контактні проводи з деталями кріплення, хоботов гідравлічних колонок при наборі води за умови,що положення цих пристроїв в внутригабаритном просторі пов'язане з частинами рухомого складу, з якими вони можуть стикатися, і що вони не можуть увійти в зіткнення з іншими елементами рухомого складу.

Державним Габарит наближення будівельстандартом встановлені габарити наближення будівель С і Сп. Габарит З поширюється на шляху, споруди та пристрої загальної мережі залізниць і на під'їзні колії від станції примикання до території промислових підприємств. Габарит Сп поширюється на шляху, споруди і пристрої, що перебувають на території промислових підприємств та між територіями цих підприємств.Обриси та розміри габаритів С і Сп наведені в Довіднику дорожнього майстра.

На станціях нижня частина габариту наближення будівель С має інше обрис, ніж на перегонах. Це пов'язано з необхідністю розміщення платформ. Високі платформи (висота над головкою рейки 1100 мм) влаштовують від осі крайньої колії на відстані 1920 мм, а низькі (висота над головкою рейки до 200 мм) - на відстані 1745 мм (рис. 6.1).

Габарит Сп відрізняється від габариту З меншими вертикальними розмірами. Горизонтальні розміри хоча і залишаються такими ж, як у габарите С, але на розсуд міністерства і відомства, яким належать під'їзні шляхи, можуть бути зменшені. Це робиться, як правило, при особливо важких умовах, в яких споруджується під'їзний шлях, для зменшення вартості будівництва, а також для задоволення специфічних умов роботи підприємств. 

Розміри габаритів наближення будівель відраховуються: горизонтальні - від вертикальної лінії, що проходить усередині колії на відстані 760 (762) мм від робочої грані головки найближчої до споруди або пристрою рейки; вертикальні - від рівня верху головки рейки (у кривих від внутрішньої рейки).

У відповідності з ГОСТ 9233 - 83 прийнято відстань від осі колії до споруджуваних споруд, опор контактної мережі і сигналів 3100 мм, Це дозволяє застосовувати важкі дорожні машини, особливо струги і снігоочисники з виносним в бік крилом, для очищення водовідвідних споруд та дороги від снігу. Опори контактної мережі віддалені на відстань, не потрапляють в кювети виїмок, отже, не зменшують переріз кювету, як це було при колишніх габаритах. 

Вздовжнижні обриси габаритів шляхи під землею часто прокладають сигнально-блокувальні та енергетичні кабелі при спорудженні автоблокування, встановлюють фундаменти різних споруд і пристроїв. Норми габариту З передбачають, щоб ці комунікації влаштовувалися на глибині не менше 1 м від рівня головки рейок і на відстані 2,9 м від осі колії, якщо вони прокладені паралельно шляху. Для всіх споруд і пристроїв нижнє обрис габаритів С і Сп знаходиться вище рівня верху головок рейок на 50 мм всередині колії і на рівні верху головок рейок зовні колії.Для перехресних стрілочних переводів, вагонних сповільнювачів та штовхачів встановлені спеціальні нижні обриси габаритів С і Сп (рис. 6.2), так як конструктивні обриси цих пристроїв поки не вдалося зробити такими, щоб вони вписалися в нижній обрис габариту С.

Розміри габаритів наближення будівель дотримуються протягом усього періоду експлуатації споруд.Тому, зокрема в колійному господарстві, необхідно враховувати можливі зміни відстаней в процесі експлуатації, а саме внаслідок зносу рейок, заміни їх на більш потужний тип збільшення товщини баластної призми, подъемки шляху під час ремонту і т. п. і не допускати порушення габариту (наприклад, в місцях, де є контактна мережа, пасажирські високі і низькі платформи тощо).

Габарити С і Сп застосовують при будівництві нових залізниць, споруд і пристроїв, при спорудженні друге шляхів, при електрифікації залізниць і реконструкції споруд і пристроїв. Раніше побудованих споруд і пристроїв (до 1 січня 1973 р.), які не відповідають вимогам габаритів С і Сп, надалі до їх перебудови зберігаються існуючі габаритні розміри.

Споруди і пристрої, які не відповідають нормам габариту, називаються негабаритними і вимагають до себе підвищеної уваги при пропуску рухомого складу, особливо негабаритного. Всі негабаритні місця строго враховують і заносять в спеціальні переліки негабаритних місць. На підставі цих даних щорічно планують роботи з усунення негабаритних місць. Такий облік допомагає вибрати правильний напрямок по габаритній прохідності при проходженні негабаритних вантажів до місця призначення. 

 Габаритом рухомого складу залізниць називається граничний поперечний перпендикулярний до осі колії обрис, в якому, не виходячи за межі обриси, повинен міститися установлений на прямій горизонтальній колії як у порожньому, так і в навантаженому стані рухомий склад не тільки новий, але і має максимальні нормовані допуски і зноси, за винятком бічного нахилу на ресорах. Габарит рухомого складу державним стандартом розділений на три групи.

Перша група - габарит Т поширюється на рухомий склад, допущений до обігу по шляхах загальної мережі залізниць СРСР, під'їзних коліях і коліях промислових підприємств, споруди і пристрої на яких відповідають вимогам габаритів С і Сп. 

Друга група - габарит 1-Т поширюється на рухомий склад, допущений до обігу по всіх шляхах загальної мережі залізниць СРСР, під'їзних коліях і коліях промислових підприємств.

Третя група - габарити 0-Т, 01-Т, 02-Т, 03-Т поширюються на рухомий склад, допущений до обігу по всій мережі залізниць СРСР колії 1520 (1524) мм і по залізницях зарубіжних країн, які мають колію 1435 мм Сфера і порядок застосування цієї групи габаритів встановлені Вказівками щодо застосування габаритів рухомого складу ГОСТ 9238 - 83. Обриси та розміри габаритів Т і 1-Т наведені у згаданому Довіднику дорожнього майстра. 

РухомийГабарит навантаженнясклад в нашій країні будується відповідно з зазначеними вище габаритами. При будівництві спеціального рухомого складу, який призначається для експлуатації тільки на коліях промислового транспорту, можливі деякі відхилення від габаритів Т і 1-Т за згодою міністерства або відомства, якому належать ці шляхи.

Для рухомого складу в процесі експлуатації також неприпустимо порушення габаритних розмірів в результаті спрацювання або замін різних вузлів і деталей.Відкритий і напівзакритий рухомий склад після завантаження вантажем не повинен виступати за встановлений поперечний обрис габариту навантаження. 

 Габаритом навантаження називається граничний поперечний перпендикулярний до осі колії обрис, в якому, не виходячи назовні, повинен розміщуватися занурений на відкритий рухомий склад вантаж (з урахуванням упаковки та кріплення) при знаходженні рухомого складу на прямому горизонтальному шляху (рис. 6.3).

Розміри габариту наближення будівель і габариту рухомого складу взаємопов'язані. Це дозволяє забезпечувати безперебійний і безпечний рух поїздів. Крім того, прийнята різниця в розмірах габариту рухомого складу габариту наближення будівель створює між ними вільний простір (зазор). Цей зазор передбачений на той випадок, якщо відхилення в змісті шляху викличуть зсув, нахил або додаткові коливання рухомого складу.Крім того, зазначений зазор між контурами габаритів є резервом відстані, що дозволяє перевозити залізницями негабаритні вантажі, що дуже важливо для народного господарства.

Категорія: Конструкція залізничної колії і його зміст | Додав: 26.09.2016
Переглядів: 7745 | Рейтинг: 0.0/0