Четвер, 28.03.2024, 20:30
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Конструкція залізничної колії і його зміст

Заходи безпеки при виконанні вантажно-розвантажувальних робіт
Вантажно-розвантажувальні роботи виконують згідно з Правилами по техніці безпеки і виробничої санітарії при виробництві навантажувально-розвантажувальних робіт на залізничному транспорті. Працівникам колійного господарства, здійснює поточне утримання колії, доводиться піднімати і переміщати важкі і громіздкі вантажі - довгі рейки, хрестовини, перевідні бруси, шпали та інші матеріали, тому їм необхідно добре знати ці Правила.

Вантажно-розвантажувальні роботи виконують, в основному, механізованим способом за допомогою кранів, навантажувачів, розвантажників та інших машин і механізмів. Механізми застосовують при переробці вантажів понад 20 кг і подъемке вантажів на висоту більше 3 м, Вантажі масою більше 500 кг вантажать і вивантажують тільки підйомними кранами.

Навантаження і вивантаження вантажів виконують під керівництвом бригадира колії або шляхового майстра. Керівник робіт повинен підготувати розвантажувальну площадку, встановити порядок і спосіб вантаження, вивантаження і переміщення вантажів, проінструктувати монтерів колії про порядок провадження робіт, безпечних прийомів праці на цих роботах та виконанні всіх вимог правил по техніці безпеки.

При виробництві робіт з поточного утримання виникає необхідність в ручному перенесенні вантажів монтерами колії. Дозволяється одному монтерові колії (чоловікові) переносити вантаж не більше 50 кг на відстань, що не перевищує 25 м, і на висоту не більше 3 м. Жінкам старше 18 років дозволяється переносити не більше 15 кг. переміщують Вантажі на відстань понад 50 м тільки на двоколісних візках або інших механізмах. Жінкам не дозволяється пересувати на одноколесных візках тяжкості понад 25 кг.Підліткам у віці до 18 років дозволяється перенесення і пересування важких речей у тому випадку, якщо ці роботи безпосередньо пов'язані з виконуваною основною роботою і займають не більше однієї третини робочого часу.

При навантаженні і вивантаженні кранами рейок, стрілок, хрестовин і зрівнювальних приладів для підтримки та направлення вантажу застосовують гнучкі чалочні пристрої. Якщо під час обтиску вантажу сталося сповзання троса або захватных пристосувань, то вантаж негайно опускають, усувають дефект і лише після цього відновлюють підйом вантажу. На шляху переміщення вантажу не повинно бути людей.

Стрілу крана ставлять безпосередньо над вантажем. Забороняються бічні переміщення вантажу волоком і відрив від землі примерзлого або заваленого вантажу. Підйом і переміщення вантажу виробляє машиніст крана або водій дрезини АГМу за командою стропальника. Обов'язково повинен бути встановлений порядок обміну умовними сигналами між стропальником і кранівником.

Навантаження та вивантаження рейок, стрілок, хрестовин і зрівнювальних приладів, як правило, виробляються рельсоукладчиками, стреловыми кранами, козловими на звеносборочных базах, козловими двухконсольная кранами (ПКБ-5, ПКБ-10), а також за допомогою дрезин ДГКу і АГМу. Крім того, можна використовувати будь-кран або спеціальне пристосування, що забезпечує механізоване та безпечне завантаження і вивантаження цих матеріалів. Навантаження та вивантаження рейок, стрілок, хрестовин і зрівнювальних приладів виробляються з допомогою спеціальних рейкових захватів. Вивантаження цих матеріалів з платформ, піввагонів і дрезин на ходу забороняється. Дозволяється вивантаження на ходу, якщо є для цього спеціальні пристосування.

При відсутності кранів іноді використовують найпростіші засоби для завантаження і вивантаження рейок, зокрема по похилих рейкових зліг.

Сталеві дротяні канати, вантажні гаки, знімні вантажозахоплювальні пристрої, лебідки, талі повинні бути міцними, мати пристрої, що виключають мимовільне спадання. На них вказують вантажопідйомність і дати випробувань. Вони повинні систематично оглядатися у встановлені терміни особами, які їх обслуговують і контролюють.

Шпали і перевідні бруси вантажать і вивантажують вантажопідіймальними кранами. Крани обладнують спеціальними захватними або в крайньому випадку інвентарними тросами.

На шпалопропиточных заводах, виробничих базах, в шпалоремонтных майстерень шпали завантажують пакетами по 25 шт. Для забезпечення безпеки робіт при навантаженні і особливо зручності і полегшення робіт при вивантаженні пакети пов'язують тросами. При вивантаженні шпал троси знімають з пакетів і знову відправляють на завод, базу або в майстерні.

Розвантаження шпал, перевідних брусів, мостових брусів починають обов'язково з верху штабеля, поступово поглиблюючись і забираючи ряди шпал по всій поверхні. Забороняється витягувати пакети або окремі шпали і бруси з середини. Це призведе до обвалення штабеля з можливими тяжкими наслідками.

Шпали просочені масляними антисептиками, при необережному поводженні з ними можуть викликати запалення або опіки шкіри, особливо в жарку погоду. Тому перед вивантаженням або.вантаженням монтери колії повинні бути забезпечені брезентової спецодягом, рукавицями і захисними пристосуваннями. Для оберігання шкіри від опіків монтери колії перед початком робіт змащують обличчя та відкриті частини рук і шиї запобіжної пастою марки ХИОТ-6; після роботи вони приймають гарячий душ або миються теплою водою з милом.

Не дозволяється установка і робота стрілових кранів під проводами контактної мережі, діючих ліній електропередачі будь-якої напруги, в тому числі і 127 Ст.

Завантаження і вивантаження матеріалів верхньої будови виробляють, як правило, у світлий час доби. У темний час доби роботи допускаються тільки при висвітленні місця робіт 20 лк на всіх рівнях стропування і підйому вантажу.

Вивантаження баласту з піввагонів і хоперів-дозаторів можна робити при русі поїзда зі швидкістю не більше 5 км/год. Перед вивантаженням баласту з піввагонів керівник робіт інструктує монтерів шляху, машиніста локомотива про правила вивантаження, а під час роботи він йде поруч з поїздом, спостерігаючи за вивантаженням баласту, і локомотивом з тим, щоб мати можливість дати сигнал або розпорядження про зупинення поїзда.

Люки піввагонів відкривають монтери шляху ударами кувалди масою 4 - 5 кг або костильного молотка за затворному гака люка. Монтери-отбойщики розташовуються з кожної сторони поїзда по 2 - 4 чол. і пересуваються назустріч руху поїзда (тобто від голови до хвоста) один за одним на відстані не менше 3 м Один отбойщик відкриває всі люки послідовно, а інший відкриває люки, не відкриті або пропущені першим.

Монтери-отбойщики, що працюють з боку междупутья, наражаються на небезпеку через те, що по сусідній колії можуть проходити поїзда. Тому керівник робіт зобов'язаний безперервно стежити за наближенням поїздів по сусідній колії. Отримавши повідомлення від сигналистов про наближення поїзда, керівник зупиняє баластний склад, припиняє вивантаження і відводить отбойщиков на узбіччя сусідньої колії, коли наближається поїзд на відстані не менше 400 м від місця робіт.

Під час вивантаження баласту монтери колії не повинні знаходитися у піввагонах або на бортах піввагонів.

Після вивантаження баласту складу зупиняють, зачищають напіввагони від залишків баласту і закривають люки. Люки закриває група з п'яти монтерів шляху. Чотири монтера піднімають люки, а п'ятий замикає їх на гаки і запобіжні сектори.

Вагони баластового поїзда перед відправленням з перегону після вивантаження приводять в транспортне положення, перевіряють дотримання габариту і очищають рейки від баласту.

Не можна під час вивантаження хоперів-дозаторів перебувати всередині кузова, пролазити через відкриті люки в кузов вагона, регулювати механізми і перебувати близько дозаторів при включеному повітрі. Під час проходу поїзда по сусідній колії вивантаження щебеню з хоперів-дозаторів припиняють, і бригада, що обслуговує склад, сходить на узбіччя.

При перевезенні матеріалів верхньої будови на дорожньому вагончику не можна знаходитися попереду вагончика, відставати від нього, вільно пускати вагончик під ухил, котити його зі швидкістю, більшою, ніж швидкість йдуть монтерів шляху, сідати на нього або поправляти на ходу розвалюється вантаж. Вагончик для вивантаження або вантаження матеріалів зупиняють і в цей час його колеса підклинюють, щоб він мимоволі не прийшов в рух.

Шпали і рейки на вагончик укладають уздовж шляху. Занурений рейок на вагончику розміщують так, щоб обидва його кінці були врівноважені і не торкалися поверхні шпал і баласту.

Супроводжувати вагончик має достатню кількість монтерів шляху, здатних правильно, без поспіху провести вивантаження матеріалів і зняти вагончик з шляху. З двоколісної однорельсовой візком може працювати один монтер колії. На двоколійних ділянках візок встановлюють тільки на польову (откосную) нитка, ручкою у бік осі шляху.

При вивантаженні матеріалів верхньої будови колії з відкритого рухомого складу на перегонах необхідно ретельно дотримуватися основні вимоги техніки безпеки: під час руху поїзда забороняється ходити по платформах, переходити з платформи на платформу, сідати на борти платформ, перебувати ближче 1 м від краю платформи, виконувати якісь підготовчі роботи. Відкриваючи борт платформи з землі, необхідно стояти тільки у його торця. Не можна залишати борт закритим тільки на один запірний гак.

Не можна підлазити під вагони, перебувати у піввагонах під час вивантаження, а також на самовыгружающихся платформах. Відкриваючи двері вагона, не можна перебувати проти відкритого отвору.

Категорія: Конструкція залізничної колії і його зміст | Додав: 26.09.2016
Переглядів: 1682 | Рейтинг: 0.0/0