Понеділок, 13.05.2024, 14:30
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0

Головна » Статті » Метеоритні кратери на Землі

Фізичні наслідки метеоритних вибухів

Величезні енергії, які миттєво виділяються при метеоритних вибухів, створюють тиску від сотень до сотень тисяч гігапаскалів. Розглянемо, які наслідки виникають в результаті метеоритних вибухів.

 Реакція речовини земної кори. Імпульси тисків ударних хвиль при метеоритних вибухів на багато порядків більше, ніж при самих сильних землетрусах. При падінні астероїда в океан вода при проходженні ударної хвилі на мить ущільнюється і утворюються гігантські хвилі - цунамі, які накочуються на берег. Нещодавно з'явилося повідомлення про те, що суцільний покрив конгломератів на Гавайських островах, що перекривають весь рельєф до висоти 1000 м, за всіма ознаками, відкладений якраз такий миттєво піднялася хвилею, хоча автори (геоморфологи) не могли вказати земної причини такого виплеску вод океану.

При проходженні ударних хвиль високих енергій у твердій речовині виходить ефект давно відомий фізикам, але не учитывавшийся досі геологами. Він полягає в тому, що при таких тисках кристалічні породи на мить стають пластичними і набувають властивості рідини, тому фізики розраховують вибухові процеси високих енергій за законами гідродинаміки. Наслідком такого миттєвого «розрідження», очевидно, є концентрична орієнтування гнейсовидности навколо метеоритних структур. Таку концентричну гнейсовидность зазначив, наприклад, О. Б.Гинтов навколо Іллінецької астроблеми діаметром 5 - 7 км.

При великих енергіях вибуху і великих масштабах структур площі з концентричною орієнтуванням полосчатости метаморфічних порід можуть бути значні, але для їх встановлення необхідні численні вимірювання на великих площах. Зрозуміло, що гірські породи при такій перекристалізації і гнейсировании ущільнюються, але всі наслідки цього процесу ми поки ще дуже погано знаємо. Наприклад, нещодавно розроблена технологія отримання сплавів при обробці вибухом порошків металів шляхом миттєвої кристалізації при вибуху.Але, знову треба підкреслити, що вибухи тут, порівняно з метеоритними, дуже слабкі.

У породах також може відбуватися виборча перекристалізація або, навпаки, розпадання, як би дроблення окремих зерен. В. А. Нечаєва виявила на Кольському півострові суцільне поле синхронно утворених кратерів і гнейсовидность, що повторює обриси цих кратерів. Крім того, виявилося, що в ряді місць на Кольському півострові серед гнейсів, які вважалися протерозойськими (близько 2 млрд. років), була виявлена карбонова фауна (близько 300 млн. років). Ці та ряд інших фактів привели В. А.Нечаєву до припущення, що гнейси могли утворитися в результаті перекристалізації порід під впливом численних вибухів. Для багатьох геологів такі припущення межують з фантастикою, проте фактичний матеріал, наведений в їх користь, настільки серйозна, що, очевидно, уявлення про геології цього району потребують перегляду для спростування або прийняття цієї точки зору.

Ще один миттєвий ефект, про який хотілося б сказати, виявлений зовсім недавно. У 1982 р. з'явилася стаття групи сибірських дослідників на чолі з академіком Ст. А. Трофимуком. Вони проаналізували матеріал по угленосным і нафтоносним басейнів Радянського Союзу, і виявилося, що багато з цих районів не потрапляли в ті глибинні умови, які вважалися необхідними для дозрівання нафти або вуглефікації рослинних залишків.Експерименти авторів з вуглеводнями в пісках дозволяють стверджувати, що при пропусканні через породи сейсмічних хвиль час дозрівання нафти і углефикация рослинних залишків зменшуються на багато порядків. Метеоритний вибух дорівнює тисячі землетрусів, оскільки він дає величезні пікові тиску, що супроводжуються підйомом температури порід. Підтвердженням такого впливу є углефикация рослинної речовини в Соболевском кратері.

 Електромагнітні збуренняДостовірно відомо і підтверджено експериментами, що при проходженні ударних хвиль відбувається не тільки ущільнення, але і ударне розмагнічування порід. З цим ефектом пов'язано зниження магнітного поля над кратерными воронками і електромагнітні збурення в атмосфері. Останні, за даними Е. Л. Кринова, спостерігалися більш ніж в 10 км від місця падіння Сіхоте-Алінського метеорита. У момент вибуху монтер отримав сильний електричний удар, хоча лінія була відключена від електромережі. Якщо врахувати, що Сіхоте-алінський відноситься до дрібних об'єктів такого роду, то ясно, що електромагнітні обурення, породжувані падіннями великих кратерообразующих метеоритів, повинні бути на багато порядків більше.

За оцінкою В. Ф. Соляника, при Тунгуський подію в 1908 р. вивали лісу міг створити лавинний електричний розряд між летять тілом і Землею. Напруженість поля при цьому могла досягати 107 В/див. Можна припускати, що при утворенні таких великих кратерів, як Карський, електромагнітні явища повинні були мати грандіозні масштаби і могли відбуватися не тільки магнітні бурі, але, може бути, і магнітні інверсії. Поки що це припущення, яке потребує перевірки, але в останні роки воно висловлювалася багатьма дослідниками.



Категорія: Метеоритні кратери на Землі | Додав: 27.09.2016
Переглядів: 1517 | Рейтинг: 0.0/0