Понеділок, 13.05.2024, 19:21
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Метеоритні кратери на Землі

Сіхоте-Алинские кратери
Малі кратери

Малими називаються кратери розмірами від перших метрів до 90 - 100 м. За розміром вони схожі з карстовими лійками, але відрізняються присутністю валу і алогенної брекчії. При розкопках на дні метеоритних кратерів розкривається кам'яна мука і відсутні провалини, властиві карстових воронок. Малі кратери зазвичай утворюються при падінні розколовся в повітрі метеоритів і спостерігаються у вигляді груп - кратерних полів, в яких нараховуються іноді сотні кратерів, воронок і лунок. Таких полів зараз відомо близько 15, включаючи поле, нещодавно утворене в КНР кам'яним дощем.Кратери в плані утворюють еліпси розсіювання - овали, тим більш витягнуті, ніж поло був кут приземлення метеоритів. Так, аргентинське поле Кампо-дель-Сьєло, де метеорити летіли під кутом 15 до поверхні Землі, витягнута на 15 км при ширині близько 2 км. Великі кратери розміщуються в головній частині еліпса, тобто передній по траєкторії метеорита. Ми зупинимося на характеристиці Сіхоте-Алінського кратерного поля, де всі ударні кратери, і Соболевського метеоритного кратера, є вибуховою структурою.

Сіхоте-Алинские кратери 

Одне з найбільш вивчених в нашій країні кратерних полів - Сіхоте-Алинское - утворилося 12 лютого 1947 р. Його багато років вивчали експедиції Комітету з метеоритів АН СРСР під керівництвом О. Л. Кринова і А. О. Аалое. Ними складені інструментальні плани ряду кратерів, зафіксовані всі дерева, пошкоджені при падінні метеоритів. Багато кратери розкриті канавами, зібрано близько 30 т метеоритної речовини - осколків і індивідуальних примірників.

Сіхоте-Алинское поле являє собою еліпс, витягнутий майже в меридіональному напрямку довжиною більш 5 км і шириною близько 1 км, утворений в уссурійській тайзі західній частині Сіхоте-Аліня в 7 км від селища Метеоритний. Діаметри воронок і кратерів коливаються від 1 - 3 м в тиловій до 26 м до головної частини еліпса. Кратери розташовані на заліснених схилах сопок. При падінні метеоритів серед густої тайги було зламано і пошкоджено багато дерев, що ускладнило пошукові роботи.

Ударні кратери Сіхоте-Алінського поля являють собою круглі або злегка овальні воронки, оточені валами. Відношення глибини (H) кратерів до їх діаметру (D) 1/5 - 1/8.

Туфи і лави крейдового віку, що складають сопки, мають добре виражені тріщини пологою пластової окремо. Під насипними валами ці тріщини утворюють склепіння з пологим нахилом пластових тріщин від центру структури, з дещо більш крутим нахилом їх на фронтальній стороні кратера назустріч польоту метеорита. Алогенна брекчія у воронці зазвичай має потужність 0,5 - 2 м, тобто заповнює лише невелику її частину. В точках удару утворені лунки, в яких видно кам'яне борошно з окремими шматочками нераздробленных порід.Сам метеорит розколовся при ударі і шматки його розлетілися за межами кратера.

Вали кратерів знижуються або зникають вгору по схилу і назустріч польоту метеорита, причому Ап = (Ам - Ас)/2 - 30°, де Ас - азимут підйому схилу, Ам - азимут траєкторії метеорита, Ап - азимут зниження валу. Ця залежність дозволяє визначити напрямок польоту метеорита.

Цікаво, що уламки роздроблених порід у викидах кратерів мають своєрідні форми сколів, які ми назвали ударними. Часто відколи ступенчаты.

Зустрічається дрібна гофрування у одного краю уламка. Особливо характерно променисте розташування борозенок. Поверхні сколів шорсткуваті, як би покриті борошнистим нальотом.

При ударах деформуються і розбиваються не тільки земні породи, але і самі метеорити. Осколки метеоритного заліза мають форму ізометричних шматків з рваними краями, стружок, зрідка трапляється щось на зразок витка спіралі, але найбільш характерні осколки, які за формою та розміром нагадують пельмені. Тонкі краї їх рвані, з гачкуватими зазублинами, а на нижній поверхні помітні борозенки, проведені як ніби по м'якій глині. Мабуть, у момент удару залізо було в пластичному стані.

При малій енергії ударів на Сіхоте-Аліні (швидкість метеоритів при падінні була близько 0,5 км/с) звичайні петрографічні ознаки шок-метаморфізму, звичайно, не виникали. Але співробітники, які вивчали грунт з кратерів і викидів, крім численних чорних магнітних кульок і порошинок - метеорної і метеоритного пилу, зрідка (один на кілька тисяч) зустрічали прозорі безбарвні скляні кульки діаметром в декілька нанометрів. Судячи з показником заломлення, вони мають кварцовий або кварц-полево-шпатовий складу. У залізному метеориті ці мінерали відсутні.Тому прозорі кульки, швидше за все, являють собою краплі розплавлених порід мішені. Отже, навіть в малих метрових кратерах відбувалося, хоча і в мікроскопічних масштабах, плавлення земних гірських порід.

Категорія: Метеоритні кратери на Землі | Додав: 27.09.2016
Переглядів: 747 | Рейтинг: 0.0/0