Понеділок, 13.05.2024, 06:14
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Метеоритні кратери на Землі

Зв'язок корисних копалин з метеоритними кратерами
Попередниками геологів були рудознатцы - шукачі природних скарбів, і завданням геологів була і залишається оцінка практичної цінності нових типів геологічних об'єктів.

Є дійсно кільцевої рельєф на Землі і яка практична користь від пошуків і вивчення кільцевих структур?

Нещодавно американські геологи провели такий експеримент. Був зроблений великий, п'ятиметровий об'ємний макет рельєфу Північної Америки. Цей макет висвітлили збоку і тоді стало видно ряд кільцевих гірських ланцюгів і височин, непомітних раніше при земному картуванні окремих частин тій же території. Стало ясно, що кільцевої рельєф на Землі, бачити поки просто не вміємо.

В якості дослідного полігону на макеті був узятий штат Арізона. Виявилося, що кільцеві структури займають 9 % його площі і до них приурочені 24 рудні точки і родовища гідротермальних руд з 24 відомих тут, тобто 100 %. Подібна робота була проведена і в Радянському Союзі. В. Р. Алексєєв та ін при дешифруванні космічних знімків півдня Сибіру підрахували, що до кільцевих структур, що займають близько 40 % площі, приурочене 72% рудних точок і родовищ. Таким чином, кільцеві структури є певним металлогеническим критерієм для пошуків ендогенних рудних родовищ.

Власне метеоритні структури, починаючи з самих малих, поруч ознак пов'язані з корисними копалинами. У Соболевском кратері встановлена углефикация рослинних залишків. Ударні хвилі більш великих структур повинні прискорювати на багато порядків дозрівання нафти і углефикацию рослинних залишків. У багатьох давніх кратерах при заповненні їх опадами утворюються горючі сланці та сапропелеві вугілля. У кратері Бовтиському крім сапропелевих горючих сланців, виявлений клиноптиломит, що утворився при відкладенні осадів в кратерному озері. Цей мінерал з групи цеолітів жадібно поглинає воду, деякі рідкісні і кольорові метали, а при нагріванні виділяє їх. Він використовується в нафтопереробній та хімічній промисловості, а також металургії. У США з куполовидних структур центральних підняттів, утворених під метеоритними кратерами (структури Ред-Уинг, Сьєрра-Невада та ін), добувається нафта.

Рудні елементи, розсіяні в породах, можуть бути мобілізовані при циркуляції гарячих водних розчинів, а потім переотложены. Сульфідна мінералізація відзначена в кратерах Шунак, Декатурвилль і Кярдла.

При розвідувальних роботах на одному з родовищ у Казахстані виявилося, що оруденелые тріщинуваті породи в плані мають форму кола, обмеженого кільцевим розломом. Під мікроскопом встановлено, що породи в кільці несуть ознаки шок-метаморфізму, тобто зазнали метеоритному удару. За своєю формою таке кільце з роздробленими породами - один з характерних ознак структурних порушень під метеоритними кратерами. Тут роздроблені при метеоритном ударі породи вміщують руду, відкладену гідротермальними розчинами, тобто грають рудовмещающую роль.Планарні елементи виявлені в Казахстані на родовищах Алмали, Актогай, Борлы та ін.

Одна з найдавніших астроблем - Седбери являє собою зім'ятий при складчастості метеоритний кратер, перетворений в синкліналь розміром 65 Х 20 км. Дно кратера вистилається чашоподібною интрузией - лополитом мантійних габроїдних порід, що вміщають одне з найбільших у світі мідно-нікелевих родовищ.

З наведених вище прикладів"'зрозуміло, що вивчення кільцевих структур, у тому числі метеоритних, є не тільки науковою проблемою, але і практично важливою задачею сучасної геології і планетології.

У серпні 1984 р. на 27 Міжнародному геологічному конгресі в Москві Б. С. Зейлик у доповіді звернув увагу аудиторії на те, що, наприклад, родовище міді Коунрад територіально приурочено до изометричной зони тріщинуватості, частина якої збігається з интрузией граніту-порфіру. Це просторовий збіг приймалося раніше як доказ зв'язку зруденіння з інтрузивними гранітами-порфірами. Однак точно така ж інтрузія на південь від родовища абсолютно безрудна.Разом з тим в породах інтрузії на родовищі і поблизу від нього спостерігаються ознаки шок-метаморфізму, насамперед планарні елементи в кварці. На його думку, концентрація руд може бути пов'язана з мобілізацією рудних елементів після метеоритного удару.

Висновок 

Зіткнення небесних тіл і освіта метеоритних кратерів на них - постійний процес у Всесвіті. Вивчені планети Сонячної системи і їх супутники покриті кратерами. Єдність математичного закону розподілу кратерів за розмірами на безатмосферних тіл витримується від діаметрів в тисячні частки міліметра до тисяч кілометрів, що, очевидно, свідчить про єдиному процесі, відповідальному за їхню освіту. Мабуть, у переважній більшості ці кратери повинні бути метеоритними.

Земля, будучи одним з тіл Сонячної системи, не може бути винятком. Отже, на її поверхні метеоритні структури також повинні бути численні.

Малі метеорити згорають в земній атмосфері, невеликі - утворюють при падіннях малі кратери. Великі тіла при зіткненнях привносять в земну кору величезні, навіть у глобальних масштабах, заряди енергії, створюють глибокі структурні порушення, можуть розколювати земну кору і давати імпульси, напрямні руху літосферних плит. Ці рухи, утворення розломів, тектонічних депресій, тектонічних швів і т. д. пояснюють поки різноманітними ендогенними процесами.Однак, як видно з вищевикладеного матеріалу, настала пора при тектонічних побудовах враховувати і деформації переміщення мас земної кори, викликані падіннями астероїдів.

Я сподіваюся, що геологи і геоморфологи, прочитавши цю книгу, будуть більш уважно аналізувати матеріал з кільцевих структур, не забуваючи розглядати їх за ознаками метеоритного походження і тим геолого-тектонічних наслідків, які можуть давати такі удари.

У зв'язку з порівняно слабкою вивченістю метеоритних структур деякі з висловлених вище висновків предположительны і отримані в результаті інтерполяції або математичного моделювання, тобто являють собою «інформацію до роздумів», підлягає перевірці й уточненню, що також є одним із завдань подальших професійних геологічних робіт. Що стосується любителів природи - вони можуть надати науці неоціненну допомогу, якщо повідомлять про відомих їм округлих кратерообразных улоговинах, оточених валами, до Москви, до Музею землезнавства Московського державного університету.

Категорія: Метеоритні кратери на Землі | Додав: 27.09.2016
Переглядів: 670 | Рейтинг: 0.0/0