Четвер, 02.05.2024, 13:08
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0

Головна » Статті » Конструкція залізничної колії і його зміст

Конструкція стикових скріплень
Скріплення, що забезпечують з'єднання кінців рейок, називають стиковими кріпленнями. Надійність конструкції цього з'єднання, правильне утримання мають велике значення для безпеки руху поїздів, досягнення досить великих термінів служби як рейок з кріпленнями, так і ходових частин рухомого складу. Чим щільніше зібраний і згуртований стик рейок, чим краще закручені гайки на стикових болтах, тим менше динамічні ударні сили від коліс рухомого складу. Стикові скріплення складаються з пари накладок, болтів з гайками і пружинними розрізними шайбами.

На початку нинішнього століття були прийняті як стандартні для російських залізниць шестидырные фартучные накладки. Ці накладки для умов того часу були дуже потужними, добре сопротивляющимися вертикальних і бічних сил. Однак по мірі збільшення грузонапряженности, навантаження від колісної пари на рейки і швидкостей руху поїздів стали очевидні їх недоліки. Головні з них - масовий злам по другому і п'ятому болтових отворів, косий вигин.

У 1947 р. було вирішено перейти на нову форму накладок - двоголових. Фартучные накладки поки використовуються лише з рейками старих типів: Р43, Р38, 1а - 4а. 

Сучасні двоголові накладка до рейок типів Р75, Р65, Р50 мають прямолінійний обрис по довжині, тому в них не виникає концентрації напруг, як це було в перетинах проти другого і п'ятого отворів фартучных накладок.
 
Двоголова накладка до рейок типів Р75, Р65

Накладки до рейок типів Р75 і Р65 можуть мати або чотири, або шість болтових отворів (рис. 2.16). Для їх виготовлення використовують мартенівську сталь з великою кількістю вуглецю (до 0,62%). Накладки гартують в маслі. Це забезпечує їх високу міцність. Відразу після введення (з 1948 р.) двоголових накладок на мережі залізниць вихід накладок зменшився в 140 разів. Зараз злам накладки навіть на найбільш вантажонапружених ділянках трапляється дуже редко1. До рейки типів Р50 і Р43 випускаються тільки шестидырные накладки.

Маса двоголових накладок становить для рейок Р50 18,77 кг, а для рейок Р65 і Р75 - 23,78 кг при четырехдырных накладках і 29,50 кг - при шестидырных. 

Болти до фартучным накладкам мають головку з «качиним» носиком, який, впираючись в горизонтальну полицю накладок, не дозволяє болту провертатися при закручуванні гайок. 

Сучасні болти мають круглу головку2 і овальний подголовок; діаметр болта 24 мм для рейок Р50 і 27 мм - для рейок Р75 і Р65. Частина отворів у накладках теж має овальну форму, що виключає провертання болтів при закручуванні гайок.

Як видно з рис. 2.16, отвори в накладках зроблені по черзі круглими і овальними. Болти в такі отвори встановлюють по черзі головками то всередину, то зовні колії. При фартучных накладках тільки два середніх болта встановлюють головками зовні колії. 

На болти надягають розрізні пружинні шайби і гайки. Призначення пружинних шайб - забезпечити пружне сприйняття сил при навантаженні на болти від катящихся коліс (сила, стискаючий шайби, дорівнює приблизно 12 кН). Крім того, розведені кінці шайби перешкоджають саморазвинчиванию гаек3.

На мережі залізниць колишнього СРСР прийнятий так званий стик на вазі, в якому зазор між рейками як би зависає в прольоті між стиковими шпалами. Такий стик є більш пружним, ніж, наприклад, стик на здвоєних шпалах, хоча останній все ж застосовується і навіть рекомендований для перехідних стиків при навантаженнях від колісної пари на рейки понад 230 кН. Відстань між осями стикових шпал прийнято 420 мм при рейках Р75 і Р65, 440 мм - при рейках Р50, 500 мм - при будь-яких інших рейках.

На залізницях Радянського Союзу прийнято розташування стиків на обох рейкових нитках за наугольнику, тобто напроти один одного, хоча в кривих малих радіусів можливо їх розташування вразбежку. Розташування стиків по наугольнику забезпечує більш плавний рух поїздів (немає перекосных поштовхів), полегшує вирішення питання про постановку злектроизолирующих стиків на ділянках з автоблокуванням, дозволяє простіше механізувати процес укладання та зняття рейко-шпальної решітки цілими ланками.В той же час розміщення стиків по наугольнику ускладнює укладання рейок в кривих, в результаті чого доводиться застосовувати укорочені рейки.
 
Перехідний стик рейок

При необхідності з'єднання рейок різних типів вдаються або до перехідного стику, або до перехідного рейці; до одного з кінців якого приварена вставка, має выпрессованный перехід від одного типу рейки до іншого. Для перехідних стиків (рис. 2.17) застосовуються спеціальні перехідні накладки. Одна половина такої накладки має розміри накладок одного типу рейок, а інша - іншого. З допомогою перехідних накладок дозволяється стикувати рейки тільки сусідніх типів.

На ділянках, обладнаних автоблокуванням і електричною тягою поїздів, застосовуються струмопровідні і електроізолюючі стики.Докладний опис конструкції названих стиків дано далі.

----------------------
1 Тільки на ділянках укладання объемнозакаленных рейок при понурости їх кінців, більшою 0,5 мм на 1 м довжини. 

2 Така головка прийнята, щоб виключити жолоблення болта, яке виникає при термічній обробці болтів з несиметричною «качиної» головкою.

3 Проводяться успішні досліди по заміні пружинних шайб тарілчастими.

Категорія: Конструкція залізничної колії і його зміст | Додав: 26.09.2016
Переглядів: 3215 | Рейтинг: 0.0/0