Середа, 24.04.2024, 07:58
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Конструкція залізничної колії і його зміст

Контроль за станом колії
Контроль за станом колії є тією основою, яка дозволяє забезпечувати безпеку та безперебійність руху поїздів. 

Контроль дає змогу аналізувати зміни в стані шляху і на підставі проведеного аналізу планувати роботи по ремонту і поточного утримання колії. Крім цього, при контролі з шляху знімаються показники, з допомогою яких оцінюється праця колійників.

Контроль стану колії постійно вдосконалюється. Геометричні параметри шляхи фіксуються швидкісними вагонами-путеизмерителями, а стан рейок різними типами дефектоскопів. У контрольних системах все більшою мірою використовується електроніка, ЕОМ та інші засоби автоматизації. 

Міністерством шляхів сполучення встановлений порядок і терміни контролю за станом колії, які повинні суворо дотримуватися всіма працівниками колійного господарства. 

Система контролю за станом колії

Для того щоб добре вивчити шлях, знати його стан, правильно планувати выправочные та інші роботи, слід дотримувати встановлену систему контролю і нагляду за станом колії. Цією системою передбачаються постійні, поточні, періодичні і спеціальні огляди та вимірювання. 

 Постійні огляди (нагляд за станом колії) здійснюються безперервно протягом року за графіками черговими працівниками дистанції колії: обхідник колій та штучних споруд, обхідник обвальних місць, черговими по переїздах або монтерами колії. 

 Поточні і періодичні огляди здійснюються начальником дистанції колії, його заступниками, начальниками дільниць, дорожніми і мостовими майстрами, бригадирами колії і штучних споруд в межах обслуговуваної ними ділянки.

При наявності на ділянці місць і окремих об'єктів, що мають дефекти і піддаються частим розладів, начальник дистанції колії може розробити спеціальний порядок нагляду за такими місцями з більш частими термінами їх перевірки та огляду. До таких місць відносяться ділянки з дефектними рейками або з великим виходом рейок, з хворим земляним полотном, в тому числі, наприклад, місця, схильні до пученію особливо в період росту і опади безодень, і інші, де можуть раптово з'явитися дефекти, що загрожують безпеці руху. 

 Спеціальний нагляд призначається також на окремих об'єктах у період пропуску весняних та зливових вод, на перегонах, підданих особливо сильним заметах снігом або піском, і т. п. 

Огляди і перевірки виробляють також керівники відділень, служб колії і дороги.

Строки і порядок оглядів та перевірок встановлюються відповідними наказами, правилами та інструкціями Міністерства шляхів сполучення, наказами начальників залізниць, відділень доріг і дистанцій колії.

Для оглядів і перевірок застосовують різні шаблони і прилади, путеизмерительные і дефектоскопные вагони, путеизмерительные і дефектоскопные візки. Крім того, стан шляху перевіряють за проїзд на локомотиві або в хвостовому вагоні поїзда. 

Від перевіряючого залежить своєчасне виявлення несправностей, які можуть представляти загрозу безпеки та безперебійності руху поїздів; остродефектных рейок, осідань, розмивів земляного полотна, замети, захаращень, викидів шляху інших несправностей.

При проведенні огляду чи перевірки важливо не тільки виявити несправність, але і встановити причину її появи, щоб при ліквідації несправності і усунути причину, яка її викликала. Наприклад, виплески можуть викликатися забрудненням баластного шару, високо піднятою узбіччям, при якій може стік води. Ці причини повинні бути встановлені і усунені одночасно з ліквідацією виплеск.

Основою системи контролю за станом колії є періодичні перевірки, вироблені дорожнім майстром спільно з бригадиром шляху в кінці кожної половини місяця в дні, установлені начальником дистанції. При таких перевірках суцільно оглядають і перевіряють по ширині колії та рівнем шлях і стрілочні переводи, оглядають всі споруди, земляне полотно, переїзди і колійні пристрої.

При огляді ділянки, на яких покладені пліті безстикової колії, особлива увага звертається на стан баластної призми. Ширина плеча баластної призми повинна бути не менше 25 см, а в кривих радіусом 600 м - не менше 35 см (з боку зовнішньої нитки). Крутизна укосів призми не більше 1:1,5. Шпальные ящики повинні бути заповнені баластом. Баласт в шпальных ящиках, за торцями шпал і на укосі повинен бути ущільнений. Необхідно перевіряти надійність закріплення (простукуванням молоточком) клемних і закладних болтів, а також болтів в стиках зрівняльних прольотів.

Зазори в стиках рейок зрівняльних прольотів, як правило, не можуть характеризувати напружений стан батоги, тим більше після тривалої експлуатації, але якщо навесні зазори злиті або близькі до такого стану, а восени гранично розтягнуті, то треба приймати заходи по заміні рейок зрівняльних прольотів відповідно на укорочені або подовжені.

За переміщенням плітей безстикової колії в поздовжньому напрямку можна стежити, закріплюючи фарбою на шийці рейки положення батоги з прив'язкою до реперам, спеціально встановленим на узбіччі або до опор контактної мережі. Якщо спостерігається сдвіжка ризики на рейці по відношенню до ризику на репере, то его означає, що батіг викрадає і слід зробити її перезакріплення. 

У літній час особливу увагу слід звертати на стан безстикової колії в плані. Шлях у цьому випадку перевіряється за допомогою бінокля або іншого оптичного приладу.

Виявлені відступи і недоліки відзначають у книгах запису результатів перевірки колії, споруд, колійних пристроїв та стрілочних переводів бригадира колії (форми ПУ-28 і ПУ-29) з відповідними вказівками дорожнього майстра про терміни усунення несправностей. 

Результати кожного огляду чи перевірки на шляху порівнюють із даними попередніх перевірок, щоб встановити, повторилася чи несправність або виникла вперше, у яких погодних або інших умов вона повторюється. Такий аналіз дозволяє більш точно визначити причину появи несправності.

Крім перевірки спільно з дорожнім майстром, бригадир колії здійснює один раз в кожну половину місяця самостійну перевірку, записуючи її результати у книзі форми ПУ-28 і ПУ-29. Перевірці підлягають ті ж споруди і пристрої, які він перевіряє спільно з дорожнім майстром. 

В книгах запису результатів перевірки колії та стрілочних переводів (форми ПУ-28 і ПУ-29) зазначають: відступ за рівнем, ширині колії, нещільне прилягання підошви рейок до підкладок (провисы), недобиті й віджаті милиці зі слідами зсуву підкладок, «кути» в кривих, сильно зношені і уражені гниллю шпали, ослаблені протиугінні пристрої, злиті або надмірно розтягнуті зазори, просадки в стиках та інші несправності (рис. 9.1).Навіть якщо не виявлено відхилень за шириною колії та рівнем, зазначені несправності можуть служити причиною важких розладів шляху і загрожувати безпеці руху поїздів.

В період дощів, пропуску весняних та зливових вод, хуртовин, зростання та опади безодні, коли можуть відбутися швидкі зміни в стані колії, бригадир колії проводить спеціальні огляди і перевірки. 

За графіком, затвердженим начальником дистанції колії, дорожній майстер з участю бригадира колії суцільно оглядають рейки, скріплення і металеві частини стрілочних переводів.

Бригадири колії супроводжують путеизмерительные і дефектоскопные візки. Бажано поєднувати прохід цих візків з перевіркою рейок і всього шляху. При такій організації досягається комплексність перевірки. Всі грубі несправності, виявлені при супроводі візків, бригадир заносить у книгу запису результатів перевірки шляху (форма ПУ-28).

На малодіяльних ділянках залізниць або на ділянках, де вироблено оздоровлення і посилення шляху і з цих причин скасовані шляхові обходи, огляди, як правило, проводять бригадири колії або кваліфіковані монтери шляху за графіком, який затверджується начальником дистанції колії.

На ділянках зі старими типами верхньої будови колії, великим виходом рейок і у всіх інших випадках, коли за шляхом необхідний постійний нагляд, огляди шляху і догляд за окремими його елементами здійснюються обхідник колій та штучних споруд за графіками, які розробляються начальником дистанції колії та затверджується начальником відділення дороги.

Перелік перегонів, де зберігаються шляхові обходи, встановлює начальник залізниці. При необхідності (наприклад, при несприятливих метеорологічних умовах) на загрозливих місцях вводять додаткові огляди шляху або чергування монтерів шляху.

Обхідники колій оглядають шлях, споруди та колійні пристрої в межах колійного обходу: обхідники штучних споруд (мостові і тунельні обхідники)- в межах штучної споруди і ділянки шляху за 50 м в обидві сторони від моста і по 100-500 м в обидві сторони від тунелю.Результати оглядів обхідники записують у відповідні журнали. Крім оглядів, обхідники виконують роботу по догляду за шляхом і спорудами. Обхідники обвальних місць в межах ділянок, де можливі обвали, зсуви, розмиви і т.п., оглядають загрозливий ділянка в порядку, встановленому спеціальною інструкцією або за графіками, які розробляються начальником дистанції колії та затверджується начальником відділу шляхи відділення дороги.

Чергові по переїздах при вступі на чергування оглядають переїзд, залізничний шлях в межах 50 м в кожну сторону від переїзду, а також підходи автодороги до переїзду.

Бригадири колії, обхідники колій та штучних споруд, чергові по переїздах, монтери колії при слідуванні на роботу, при виробництві робіт, обході шляху, на чергуванні, перебуваючи в поїзді і навіть проходячи поблизу від шляху у вільний час, повинні постійно стежити за станом колії, споруд і окремих їх елементів.

Категорія: Конструкція залізничної колії і його зміст | Додав: 26.09.2016
Переглядів: 4293 | Рейтинг: 0.0/0