Четвер, 02.05.2024, 13:53
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Конструкція залізничної колії і його зміст

Контроль за станом рейок
Для своєчасного виявлення дефектів в рейках їх систематично перевіряють дефектоскопными вагонами і візками, а також оглядають комісії, складені з працівників шляху. Суцільні огляди рейок і скріплень на головних, приймально-відправних і сортувальних коліях, стрілочних переводах проводять два рази в рік: навесні після звільнення шляху від снігу і восени до його випадання. В інший час року огляди рейок проводяться періодично в залежності від їх стану, умов праці і кліматичних умов.Особливо ретельно рейки оглядають при різкому зниженні температури, при зміні подуклонки після суцільної зміни шпал, підкладок, при зміні накладок.

У суцільних оглядах беруть участь досвідчені працівники дистанції колії. Кожен працівник закріплюється за певною рейкової ниткою і несе відповідальність за якість огляду. При огляді застосовують, крім дефектоскопных коштів, дзеркала, щупи, молотки, лупи та інші пристосування. Порядок огляду рейок встановлює начальник дистанції колії. 

Для достатньо швидкого, надійного і безперервного по довжині рейкової нитки контролю рейок застосовують дефектоскопи знімного типу і вагони-дефектоскопи.

У знімних магнітних дефектоскопах МРД-66 постійні магніти, розташовані між колесами візка над кожної рейкової ниткою, намагничивают рейок в поздовжньому напрямку. Магнітне поле, яке при цьому утворюється над поверхнею головки рейки, сприймається искательным пристроєм дефектоскопа. Якщо магнітні силові лінії зустрічають дефект у вигляді тріщини, то з'являється додаткове магнітне поле. Це поле посилює то магнітне поле, яке створюється над поверхнею головки рейки постійними магнітами дефектоскопа і искательное пристрій сприймає це посилення.Відхилення стрілки миллиамперметра і звуковий сигнал в телефоні дефектоскопа вкажуть на зміну напруги на виході искательного пристрою, а отже, на наявність дефекту.

Дефектоскоп МД-22 ФДЕ значно модернізований порівняно з МРД-66. Він має автоматичну надбудову і кращу перешкодозахищеність від складних сигналів, що виникають при поверхневих ушкодженнях головки рейки. В цей дефектоскоп також вбудований блок ультразвукового шукача, який застосовується для додаткової перевірки рейок у сумнівних випадках.

Дефектоскопи типу МРД виявляють дефекти 79 (злами без видимих вад); 27.1-2 (гартівні тріщини); 20.1-2; 21.1-2; 24; 25 - втомні тріщини у вигляді світлого або темного плями площею не менше 25% площі головки рейки і знаходиться від поверхні катання на глибині 4 мм і менше; тріщини внаслідок пошкодження рейок колесами з повзунами, ударами або інших пошкоджень.

Ультразвукова дефектоскопія ґрунтується на введенні в метал рейки ультразвукових коливань. Джерелами цих коливань є електроакустичні (або п'єзоелектричні) перетворювачі. Основою їх конструкції служить пластина, виготовлена із спеціальних матеріалів, здатних перетворювати електричні імпульси в ультразвукові і навпаки. Таким чином, перетворювачі можуть бути випромінюючими та прийомними.Щоб ввести в рейку ультразвукові коливання, між перетворювачем і головкою рейки не повинно бути повітряного прошарку, тому головка рейки змочується або водою, або розчином спирту у воді (в зимовий час).

Ультразвукові коливання, відбиті від чужорідної середовища, сприймаються прийомним перетворювачем і перетворюються в електричні сигнали, що сприймаються в навушниках, на шкалі стрілочного індикатора або осцилографа. У рейкової дефектоскопії використовуються два методу: ехо-імпульсний, при якому сприймаються ультразвуки коливання, відбиті від виявлених дефектів, і дзеркально-тіньовий, при якому ознакою дефекту є зменшення імпульсу порівняно з ультразвуковим імпульсом, відбитим від підошви рейки. 

Конструкція ультразвукових дефектоскопів постійно вдосконалюється.

Різноманітність типів ультразвукових дефектоскопів, розроблених на різній елементній базі, ускладнює їх ремонт та обслуговування, призводить до необхідності мати широку номенклатуру запасних частин. Тому створено агрегатований комплекс знімних дефектоскопів на єдиній елементній базі. Це дефектоскопи «Рейка-4», «Рейка-5», «Рейка-6», «Пошук-2», що є модернізацією дефектоскопа «Рейка-5». Всі вони відрізняються більшою ймовірністю виявлення дефектів і кращими експлуатаційними характеристиками.Дефектоскопи УРДО-3 і «Рейка-4» призначені для вибіркового контролю рейок (наприклад, для їх перевірки при сумнівних свідченнях магнітних дефектоскопів), зон болтових стиків і елементів стрілочних переводів. Ці однониточные дефектоскопи виявляють дефекти 27.3; 30В.1-2; 30Г-1-2; 38.1; 50.1-2; 52.1-2; 53.1-2; 55; 60.1-2.

Дефектоскопи УЗД НІІМ-6М, «Рейка-5» і «Пошук-2» дозволяють контролювати метал рейок обох ниток по всій довжині. Вони виявляють поперечні і поздовжні тріщини в головці рейки, дефекти та пошкодження шийки, тріщини і волосовины в підошві, дефекти виду 26.3; 56.3; 66.3 в зварних стиках і 30Г.1; 30В.1; 53.1; 52.1; 55.1; 50.1 в болтових стиках. 

Дефектоскопи ДУК-13ИМ, ДУК-66П, «Рейка-6» застосовуються для контролю якості зварних стиків при зварюванні рейок і після укладання їх у шлях.

Дефектоскопи обслуговуються оператором, перевіряючим рейки, і помічником оператора, який супроводжує дефектоскоп, стежить за підходом поїздів, допомагає оператору зняти дефектоскоп з шляху і при необхідності захищає сигналами небезпечне місце. 

З дефектоскопами УРДО-3 і «Рейка-4» працює один оператор, супроводжуваний сигналистом або бригадиром шляху. 

Магнітний вагон-дефектоскоп перевіряє рейки, слідуючи з робочою швидкістю не менше 30 і не більше 70 км/год. Дані контролю записуються автоматично на папір або на кіноплівку, яка після прояву надходить на розшифровку.

Вагон-дефектоскоп виявляє поперечні тріщини, розташовані не більш ніж на 5 мм нижче поверхні катання, коли вони досягають не менше 2000 поперечного перерізу головки, горизонтальні і вертикальні розшарування головки. Дефекти в межах накладок, у зварних стиках в шийці і підошви рейок цей вагон не виявляє. 

Створений в даний час ультразвукової вагон-дефектоскоп призначається для виявлення значно більшої кількості дефектів. Порядок і терміни перевірки рейок знімними дефектоскопами і вагонами-дефектоскопами вказані в п. 9.1.

За допомогою дзеркала оглядають нижню межу головки рейки, місце переходу головки рейки в шийку, де найчастіше можна виявити почервоніння, а іноді поздовжню горизонтальну тріщину.

Для визначення дефектів рейок в стиках остукивают головку рейки молоточком, маса якого 300 - 650 г, а довжина рукоятки 60 см. При наявності тріщини в рейці молоточок як би прилипає до голівці, а звук при ударі деренчить. Спосіб цей, однак, не можна вважати достатньо точним для рейок типів Р65 і Р75. При сильному затягуванні болтів і при злитому зазорі тріщина може бути не виявлена. Такі сумнівні рейки остаточно перевіряють зі зняттям накладок.

Візуально можна виявити поздовжні розшарування головки. Головка у цьому випадку, як правило, уширяется, а на поверхні катання з'являється темна поздовжня смуга. При внутрішньому розшаруванні шийки на її поверхні помітно як би лущення металу. 

На поверхні катання і бічній грані головки можна виявити тонкі поздовжні або поперечні тріщини. Для ретельного обстеження користуються лупою. 

Візуально виявляють рейки, пошкоджені боксованием локомотива, рейки, мають хвилеподібний знос, викришування і інші видимі вади головки, шийки і підошви.

Результати суцільного огляду рейок і скріплень заносять у спеціальний журнал. Виявлені остродефектные рейки замінюють негайно з обмеженням швидкості до їх заміни не більше 15 км/ч. За дефектними рейками встановлюють ретельне спостереження. Дефектні рейки замінюють в плановому порядку.

Категорія: Конструкція залізничної колії і його зміст | Додав: 26.09.2016
Переглядів: 3039 | Рейтинг: 0.0/0