Субота, 20.04.2024, 16:49
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Конструкція залізничної колії і його зміст

Особливості устрою та утримання земляного полотна в складних умовах
Для перевірки стійкості укосів виробляються спеціальні розрахунки. В проектних організаціях для розрахунків стійкості укосів земляного полотна використовують електронні обчислювальні машини.

Стійкість укосів залежить від висоти насипу, крутизни укосів і роду грунту або точніше від фізичних характеристик ґрунту. До цих характеристик відносяться об'ємна вага, зчеплення та тертя між частками ґрунту. У свою чергу ці характеристики тісно пов'язані з вологістю ґрунту: у сухому грунті вони краще, а у вологому гірше. Ось чому так важливо забезпечувати надійне відведення води.Потрібно, щоб вода ніде не застоювалася, бо сильно - і долгосмачиваемый грунт втрачає свою стійкість.

Для того щоб підвищити стійкість високих насипів, їх укосах надають ламану обрис; після кожного перелому влаштовують все більш пологий укіс. Наприклад, якщо верхня частина насипу має укіс крутизною 1:1,5, то нижче приймають крутизну 1:1,75, а іноді 1:2. При таких пологих схилах виходить дуже широку основу насипу. Нерідко буває вигідніше зробити насипу берменную присипку з грунту або звести підпірну стіну для підтримки більш крутого укосу.

При зведенні насипу на косогорі в залежності від поперечного ухилу косогору рекомендують різні по складності заходи для надання їй стійкості. Якщо похил знаходиться в межах 1:10 - 1:5, то обмежуються перед відсипання насипу зняттям з підстави дерну і оранкою грунту. При ухилі 1:5 - 1:3 основу насипу влаштовують у вигляді уступів. При ухилі крутіше 1:3, крім уступів, споруджують підпірні стіни, контрбанкеты, контрфорси.
 
Контрфорси

 Підпірні стіни можуть мати різну форму. Для їх пристрою використовують місцеві матеріали. Контрбанкет отсыпают з каменю, щебеню, гравію, піску, а при утрудненнях з цими матеріалами - навіть з місцевого ґрунту. Контрфорси (рис. 1.6) - окремі масиви з бетону або каменю, врізані в укіс, підтримують не тільки той грунт, який розташований над ними, але і грунт, що знаходиться між ними, за рахунок тертя грунту об стінки контрфорсів. Можливе виконання контрфорсів у вигляді контрфорснодренажных прорізів, які ще і осушують грунт.

Якщо втрата стійкості укосів пов'язана з підвищеною вологістю грунтів, то вживають заходів для осушення цих ґрунтів або їх зміцнення. 

 Насипи на заплавах рек1 влаштовують так, щоб бровка їх була вище найвищого рівня води (з урахуванням подггора і висоти хвиль, що набігають) не менш ніж на 0,5 м.

Враховуючи, що при насиченні водою насип може стати менш стійкою, ніж в сухому стані, відкоси її роблять більш пологими, ніж зазвичай, а за необхідності влаштовують і берменные присипки. Крім того, для захисту насипу від розмиву її укоси покривають захисним одягом. Важливу роль у захисті заплавних насипів від розмиву грають регуляційні споруди: дамби, траверси, буни, загати. 

Якщо мости або труби, до яких примикає заплавна насип, не справляються з пропуском води, то можливий або розмив насипу, або переливання води через дорогу зі всіма витікаючими наслідками.

Щоб не допустити засмічення та захаращення труб і малих мостів (копицями сіна або соломи, корчагами, деревами), перед ними улаштовують огородження у вигляді частоколу з паль. Восени отвори цих штучних споруд прикривають щитами для попередження занесення їх снігом. 

 Насипи на засолених грунтах вимагають наступних профілактичних заходів. Якщо основа насипу не обводняется грунтовими водами або воно розташовується вище висоти підйому таких вод по капілярах, то при спорудженні насипу зрізають засолений грунт на її підставі. При близько розташованих ґрунтових водах зрізають грунт не тільки під підставою насипу, але і в зоні берм і водовідведення.При цьому у разі використання для зведення насипу глинистих грунтів нижню частину насипу отсыпают з піску на висоту близько 1 м. Ця дренажна споруда грає роль капілярного переривника. 

 Насипи на болотах влаштовують з урахуванням типу болота. Розрізняють три типи боліт: 1 тип - болота, заповнені торфом стійкої консистенції (такий торф може стискатися, але не видавлюватися); 2 тип - болота, заповнені торфом нестійкої консистенції; 3 тип - болота, заповнені мулом і болотної водою («бузою») і покриті торф'яної кіркою (сплавиной).

На болотах 1 типу можливе або повне выторфовывание, або часткове выторфовывание, або обтискання торфу (без попереднього выторфовывания2) при пристрої насипу. Якщо застосовуються глинисті грунти, то в нижній частині насипу роблять капілярний переривач з піщаного ґрунту. Водовідвідні канави влаштовують з мінімальною глибиною і шириною по дну 0,8 м. Висота Н насипу над поверхнею болота залежить від глибини выторфовывания. Так, при V = 2,0 м Н = 1,2 - 1,5 м; при V = 1,5 м Н = 1,6 - 2,0 м; при V = 1,0 м Н = 2,1 - 2,5 м.
 
Насип з дренуючих ґрунтів на болотах 2 типу

На болотах 2 типу (рис. 1.7) насипу опускають на мінеральне дно болота; замість канав влаштовують торфоприемники прямокутного перерізу.

На болотах 3 типу насипу теж, як правило, опускають на мінеральне дно. Для їх зведення використовують дренуючий грунт. Поздовжні укоси роблять положисті (1:1,75 - 1:2, лише для насипів з каменю і щебеню 1:1,5). В колишнє час на болотах при потужній сплавине зводилися насипи на слань, тобто на настилах з колод. Можливе застосування піщаних паль. Допустима (найбільша) поперечна крутизна мінерального дна болота, тобто в напрямі, перпендикулярному до осі колії (щоб не було сповзання по похилій поверхні), приймається для боліт 1, 2 і 3 типів відповідно 1:10, 1:15, 1:20.Якщо поперечна крутизна мінерального дна болота перевищує допустиму, то насипу проектують за індивідуальними проектами. При поточному нагляд за насипами на болотах головна увага має бути приділена змісту канав (ліквідації застоїв води).

---------------------------
1 Заплавами річок називаються площі берегів, які затопляются водою в період весняних паводків.
2 У цьому випадку у підошви укосів насипу в торфі роблять поздовжні прорізи.

Категорія: Конструкція залізничної колії і його зміст | Додав: 26.09.2016
Переглядів: 5918 | Рейтинг: 0.0/0