Субота, 27.04.2024, 04:41
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Конструкція залізничної колії і його зміст

Поперечні профілі земляного полотна
 Типові поперечні профілі насипу і виїмкиМайданчик, на якій розміщено верхня будова колії, називається основним майданчиком (рис. 1.2). Вона завжди робиться опуклою або у вигляді трапеції (висотою 0,15 м) для одноколійних, або у вигляді трикутника (висотою 0,2 м) для двоколійних ділянок шляху. Такі обриси сприяють швидкому стіканню води, що просочилася через баластний шар. З цієї причини при такому контурі майданчики її називають водозливної призмою. Тільки на земляному полотні з крупнозернистих пісків і скелі, а також на насипах з каменю цю площадку роблять горизонтальною.
 
Типовий поперечний профіль насипу

По мірі збільшення потужності верхньої будови колії основну площадку поступово уширяли (від 5,5 м в 1917 р. до 7 м в даний час).Розширення основної площадки пов'язано зі збільшенням розмірів баластної призми (див. про це детальніше в розділі 2), а також з розширенням узбіч. Узбіччя потрібна для безпечного проходу колійників, для складування матеріалів та розміщення інструменту або невеликих механізмів, а також для розміщення споруд і пристроїв СЦБ, зв'язку і енергопостачання. З розширенням узбіч збільшується стійкість укосів земляного полотна.З цих причин рекомендують робити ширину узбіччя 0,6 - 0,7 м, але не менше 0,4 м.

В кривих ділянках шляху доводиться уширять основну площадку, так як при влаштуванні підвищення зовнішньої рейки баластова призма з зовнішньої сторони закриє узбіччя земляного полотна. Таке розширення в залежності від радіусу кривої та категорії лінії в зовнішню сторону кривий роблять від 0,1 до 0,5 м (при відповідному зміні радіусу кривої від 3000 до 600 м і менше).

Перед великими мостами основну площадку також розширюють на 0,5 м в обидві сторони від осі колії на відстані 10 м від задньої грані засад. Потім протягом 15 м роблять відвід цього уширення до нормальної ширини. Специфіка влаштування основного майданчика на станціях дана в п. 1.4.

На насипу ліворуч і праворуч від основного майданчика розташовані укоси. Для того щоб вони були стійкі, вибирають (або розраховують) необхідну їх крутизну. Крутизна позначається, наприклад, так: 1:1,5. Це означає, що основу укосу в 1,5 рази більше, ніж його висота. В залежності від роду грунту і висоти насипу з урахуванням досвіду експлуатації, встановлено значення крутизни укосів, показані на рис. 1.3.
 
Крутизна укосів насипів в різних випадках

З обох сторін підошви насипу біля укосів розташовані берми (див. рис. 1.2), що відокремлюють канави або резерви від тіла насипу.Ширина їх, як правило, 3 м. При висоті насипу до 2 м допускають ширину берми до 1 м. Якщо побудована насип лише під один шлях, то берму розширюють на 4,1 м з боку майбутнього другого шляху. Таким чином, найбільша ширина берми становить 7,1 м. Головне призначення берми - віддалити від тіла насипу воду, що тече в канаві або резерві, та сприяти підвищенню стійкості укосів. Берма завжди планується з ухилом 0,02 - 0,04 від тіла насипу.Нерідко берму використовують як дорогу для автомобільного транспорту при підвезенні людей і матеріалів до місця робіт. У цих випадках треба ретельно стежити за тим, щоб не допустити на ній поглиблення, в яких може накопичуватися вода.

В залежності від умов зведення насипів, поперечного ухилу місцевості, кількості води, що стікає після злив або танення снігу (частіше говорять витрати води, який вимірюється в кубічних метрах за 1 с), за бермами закладають або резерви, або поздовжні водовідвідні канави (див. рис. 1.1 і 1.2). Їх призначення - перехоплювати воду, що тече до насыпи1. Обриси резервів видно на рис. 1.2.

Шляховий укіс резерву має крутизну 1:1,5, а польовий - 1:1. Якщо ширина резерву по дну більше 10 м, то його дну надають двускатное обрис з ухилами до його середини, щоб швидше стікала вода. Вода з резервів випускається в струмок, яр або знижені місця, подалі від насипу. У місцевостях з жарким кліматом, де вода швидко випаровується, і там, де грунт швидко вбирає воду, допускають глухі резерви, без виходу для води. Щоб зменшити хвилю води, в них роблять земляні перемички через кожні 100 м. На заплавах річок резерви не рекомендується влаштовувати з-за великих скупчень води.Якщо ж обставини примушують робити резерви, то в цих випадках збільшують берму до 4 м. Крім того, всередині резервів доцільно мати полуперемычки (траверси), які надійно захищають основу насипу від підмиву.

На відстані 1 - 2 м від резервів або канав призначається межа смуги відводу під залізницю. Кордон смуги відведення у ряді випадків доводиться відсувати далі від шляху. Це роблять для розміщення переїздів, шляхопроводів, шляхових споруд, при необхідності установки снігозахисних парканів і щитів, створення лісозахисних насаджень, влаштування захисних споруд в заплавах річок, пескозащиты. На станціях межа смуги відведення призначається за окремими проектами. На місцевості через кожні 250 м уздовж межі смуги відводу і в кутах її повороту встановлюють межові знаки.
 
Типовий поперечний профіль виїмки

У виїмках основна майданчик така ж, як і на насипах (рис. 1.4). По обидві сторони основний майданчики розташовані кювети, які призначені для збору води з основної площадки і, як правило, з укосів виїмки. Тому їм додані стандартні розміри (див. рис. 1.4). Бувають виняткові випадки, коли в кювети по отмосткам на укосах виїмки спускають воду з обріза або з нагірних канав і зрошувальних каналів; в цих випадках розміри кюветів збільшують, а водопропускні споруди влаштовують за індивідуальними проектами.

Якщо виїмка розташована на майданчику, то дна кювету надають ухил від її середини до кінців. Для цього глибину кювету посередині виїмки зменшують до 0,2 м (при збереженні ширини кювету зверху або знизу).

Укоси виїмки мають в залежності від роду грунту різну крутизну: від 1:1,5 до 1:0,2 і 1:0,1, що відповідно відноситься до звичайних грунтах, скельним і лессу2. При поперечному ухилі місцевості положе 1: 5 на обрізі виїмки (див. рис. 1.4) з нагірної сторони розташовані бенкетний вал і забанкетная канава. Ширина канави по дну 0,3 м. Щоб не допускати її замулювання, дну надається по можливості найбільший ухил не менше ніж 0,005.

На відстані 0,5 м від забанкетной канави розташований кавальер, що представляє собою насип з грунту, вилученого з виїмки при її будівництві. З підгірної боку виїмки на обрізі немає ні банкетного валу, ні забанкетной канави. В кінці обріза тут закладений другий кавальер. Вода, яка накопичується на обрізі з підгірної боку, випускається в бік поля через розриви в кавальере, зроблені через кожні 50 м. Обриси кавальеров видно з рис. 1.4. Висота зазвичай не перевищує 3 м, так як інакше вага кавальеров починає загрожувати втратою стійкості укосу.З нагірної сторони за кавальером розташована спланована в бік поля берма, а за нею - нагірна канава. Ширина берми приймається в межах 1 - 5 м. Якщо місцевість сильно снегозаносима, то бажано берму залишати ширше, щоб товщина снігу над канавою була меншою, тоді навесні легше прокопувати траншею в снігу перед його таненням.

 Типові спеціальні поперечні профілі земляного полотнаЯкщо виїмки влаштовують в таких специфічних грунтах, як леси, жирні глини, дрібнозернисті піски, слабо - і сильновыветривающиеся скелі, рухомі піски, а також на болотах, на засолених ґрунтах, де забезпечується повне всмоктування опадів, на снегозаносимых ділянках, то застосовують типові спеціальні поперечні профілі земляного полотна.

У сухих лесах можна робити майже вертикальні укоси виїмок (крутизною від 1:0,1 до 1:0,5). Це пов'язано з тим, що лес як би пронизаний вертикальними трубочками з вапна. Вони армують грунт і його вертикальні стінки можуть стояти стійко.

В жирних і пилуватих глинах, дрібних і пилуватих пісках, легко вивітрюючи скелях, у перезволожених і пилуватих суглинках, в лесах і лесовидних ґрунтах на підставі укосів (між кюветом і підошвою укосу) закладають горизонтальні полки шириною 1 м при глибині виїмки від 2 до 6 м і шириною 2 м при глибині більше 6 м. На цих полицях можуть накопичуватися обрушилися або сплывшие маси ґрунту або скелі, не засмічуючи кювет. Продукти цих обвалень систематично прибирають.
 
Типовий спеціальний поперечний профіль виїмки глибиною до 12 м у слабовыветривающихся скельних породах

У слабовыветривающихся скелях укоси роблять крутими 1:0,2. У цих укосах влаштовують камери і ніші для укриття людей, розміщення матеріалів та механізмів (рис. 1.5). Камери мають розміри 2,5Х2,8Х6 м. Їх розташовують через 300 м, рахуючи по одній стороні. По іншій стороні виїмки вони розташовуються в шаховому порядку щодо камер протилежного боку. Ніші мають розміри 1Х2Х3 м; їх розташовують через 50 м, рахуючи по одній стороні.

В місцевостях, де атмосферні опади в будь-який час року повністю вбираються в грунт (дрібні, пухкі, сухі піски), виїмки влаштовують без кювету. Ширину основної горизонтальної площадки (між підошвами укосів) приймають не менш 9,5 м. 

 Індивідуальні поперечні профілі земляного полотна. В особливо складних умовах, при яких земляне полотно не можна будувати по типових поперечних профілів, спеціально проектуються індивідуальні профілі земляного полотна. До них вдаються, в наступних випадках: якщо насипу висотою більше 12 м отсыпают з великоуламкових і глинистих твердих і напівтвердих грунтів, понад 6 м - з глинистих тугопластичных ґрунтів; при спорудженні виїмок глибше 12 м, виїмок глибиною більше 6 м пилуватих і глинистих ґрунтах в районах з надлишковим зволоженням; при влаштуванні земляного полотна в складних інженерно-геологічних умовах та в ряді інших випадків.

-------------------------------
1 В процесі спорудження насипу з резерву беруть грунт для насипу.
2 слабовыветривающихся скелях при певних умовах можуть бути вертикальні укоси. Для виїмок в глинистих і пилуватих ґрунтах глибиною до 6 м у районах надлишкового зволоження рекомендовані укоси крутизною 1:2.

Категорія: Конструкція залізничної колії і його зміст | Додав: 26.09.2016
Переглядів: 9871 | Рейтинг: 0.0/0