П`ятниця, 17.05.2024, 06:03
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Конструкція залізничної колії і його зміст

Порядок зберігання і перевірки контрольно-вимірювальних приладів
Об'єктивна оцінка стану шляху, виявлення відступів від норм його змісту і, отже, забезпечення безпеки руху поїздів залежать від стану і правильності показань контрольно-вимірювальних приладів. 

Вимірювальні прилади мають клейма з найменуванням дистанції, околотка й номером приладу. 

Для обліку вимірювальних приладів у дистанціях колії та на околотках ведуться спеціальні журнали, де кожен прилад реєструється із зазначенням присвоєного йому номеру.

Щоквартально робочі шаблони, шаблони ЦУП, рівні і рейки перевіряють у дистанційних майстерень. Шаблони перевіряють на спеціальному перевірочному стенді, а рівні та рейки - на перевірочній плиті. 

Перевірочні стенди один раз на рік перевіряють контрольним шаблоном. Контрольний шаблон також один раз на рік перевіряється в органах Державного комітету по стандартах. 

При всіх контрольних перевірках на вимірювальному приладі ставлять клеймо з датою перевірки, а в журналі обліку вимірювальних приладів роблять відповідний запис із зазначенням дати перевірки, прізвища та посади особи, яка проводила перевірку.

Перед користуванням шаблоном ЦУП перевіряють правильність показань його рівня. Для цього шаблон установлюють на шляху. Обертанням лімба бульбашка рівня приводять в середнє положення і роблять відлік по покажчику рівня. Потім шаблон повертають на 180' і знову обертанням лімба бульбашка рівня приводять в середнє положення. Якщо абсолютні величини відліку в обох випадках однакові, то свідчення рівня правильні і шаблоном можна користуватися. Якщо ж у звітах є розбіжність, то послаблюють кріпильний гвинт лімба і шкали лімба зміщують на половину різниці в звітах, після чого закріплюють гвинт.Таку перевірку слід повторити.

Наприклад, при першому положенні шаблону відлік по лимбу +6 мм, після повернення шаблону - 2 мм. Шкали лімба треба встановлювати на показання +2 мм. 

Путеизмерительную візок перевіряє начальник дистанції або його заступник один раз в місяць, а начальник дільниці - два рази на місяць. Перевірка полягає в зіставленні запису стрічки візки (протягом 100 м) з даними перевірки шляху ручним шаблоном. 

Два рази в рік путеизмерительные візки перевіряють у дистанційних майстерень. Всі вимірювальні прилади повинні зберігатися у приміщеннях, які забезпечують їх збереження.

Категорія: Конструкція залізничної колії і його зміст | Додав: 26.09.2016
Переглядів: 1918 | Рейтинг: 0.0/0