Четвер, 25.04.2024, 16:28
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 7
Гостей: 7
Користувачів: 0

Головна » Статті » Конструкція залізничної колії і його зміст

Типи верхньої будови колії
Поперечні розміри баластних призм вибираються в залежності від типу верхньої будови колії. На мережі залізниць Росії встановлені три типу верхньої будови. Призначення того чи іншого типу верхньої будови колії для даної ділянки шляху залежить від його грузонапряженности (табл. 2.1). 

Таблиця 2.1. Характеристики типів верхньої будови колії для головних шляхів залізниць МШС
Тип верхньої будови колії Грузонапряженность, млн. т км брутто/км в рік Рейки Шпали Товщина* баластного шару під шпалой, см Довжина плеча баластної призми, см Ширина баластової призми по верху, м
1 особливо важкий Понад 88 Р75 Дерев'яні  55  45  3,6/7,7**
2 важкий Від 15 до 80 Р65 Дерев'яні або залізобетонні  50  35  3,4/7,5
3 нормальний До 15 Р50 Те ж  45  25  3,2/7,3
* При укладанні залізобетонних шпал загальна товщина баластного шару збільшується на 5 см за рахунок щебеню або азбесту. 
** У чисельнику на одноколійних лініях, у знаменнику - на двоколійних.

Типові поперечні профілі баластної призми (рис. 2.21) мають наступні найголовніші особливості. При щебеневому баласті застосовують двошарову призму, тобто під шаром щебеню укладають подушку в основному піщану, але можлива гравійна або гравійно-піщана подушка, а також азбесту, мушлі. Її призначення - економити щебінь і не допускати забруднення щебеню із-за можливого проникнення ґрунту земляного полотна на баласт. При земляному полотні з скельних, великоуламкових і піщаних грунтів (крім дрібні і пилуваті піски) щебінь і гравій укладають без подушки.
 
Приклади типових поперечних профілів баластної призми

Відкосів щебеню надають ухил 1:1,5, а відкосів подушки - 1:2. Поверхню баластової призми роблять нижче поверхні дерев'яних шпал на 3 см для того, щоб на лініях автоблокування не допускати торкання баласту про підошву рейок і, таким чином, запобігати витоку сигнального та тягового струму в баласт і землю. На лініях, обладнаних автоблокуванням і неелектрифікованих, щебінь отсыпают в одному рівні з верхньою постелі шпал.При використанні азбесту його поверхні (для забезпечення стоку води) надають поперечний ухил 7 - 8%, тому посередині шпал поверхню баласту знаходиться на 3 см нижче поверхні шпали, а біля торця шпали - на 4 см (на двоколійному ділянці - на 5 см). З цією ж метою при залізобетонних шпалах щебінь отсыпают лише до рівня верху шпал в їх середній частині.

Для того щоб тиск від баласту на основну площадку земляного полотна не призводило до утворення заглиблень (баластних корит або лож), необхідна достатня товщина баласту.

В залежності від типу верхньої будови колії (нормального, тяжкого і особливо тяжкого) товщина шару щебеню при піщаній подушці товщиною 20 см призначається відповідно 25, 30, 35 див. При використанні кар'єрного гравію, азбестового баласту і черепашки для подушки (товщина якої в цьому випадку 25 см) товщина шару щебеню приймається на 5 см менше названих величин. Передбачений допуск на цю товщину до 5 см (на довжині шляху не менше 10 м).

В кривих ділянках колії внаслідок підвищення зовнішньої рейки верх баластної призми має нахил до горизонту, а товщина шару баласту під шпалой мінлива. У цих випадках нормована товщина шару баласту відноситься до перетину під внутрішньою рейкою як на одноколійних, так і на двоколійних ділянках.

Для того щоб забезпечити бічну стійкість рейко-шпальної решітки, приймають досить великі розміри плечей баластної призми (див. табл.2.1). Плечем баластної призми називають відстань від торця шпали до бровки баластної призми. В кривих ділянках шляху, де бічні сили від рухомого складу більше, ширину плеча збільшують на 10 см з зовнішньої сторони. При укладанні шпал 1 типу довжиною 2,75 м, ширина плеча зменшується на 2,5 см з кожної сторони. Ці розміри плеча відносяться до всіх баластів.

При недостатній ширині основної площадки земляного полотна на експлуатованих лініях дозволяється товщина шару щебеню 25 і 30 см відповідно для тяжкого і особливо тяжкого типів верхньої будови. При цьому загальна товщина баластного шару долж на бути збережена: ширина плеча призми повинна бути не менше 0,25 м, а узбіччя - не менше 0,5 м.

 Загальна ширина баластової призми для одноколійних ділянок складається з довжини шпали і двох плечей. Наприклад для нормального типу верхньої будови 2,75 + 2 х 0,25 - 2 х 0,025 = 3,20 м, для особливо важкого 2,75 + 2 х 0,45 - 2 х 0,025 = 3,60 м. На двоколійних ділянках до цих чисел додають на прямих ширину междупутья 4,1 м, а на кривих, крім того, розширення междупутья в залежності від радіуса кривої. 

Для відведення води з междупутья на двоколійних ділянках влаштовують междушпальные лотки або щебеневі дренажні канавки в двох-трьох місцях на 25-метровому ланці.

При використанні азбестового баласту може застосовуватися одно-, двох - тришарова баластова призма. При одношарової призмі товщина її відповідно названим типом верхньої будови приймається 0,45; 0,50 і 0,55 м. Розміри двошарової призми такі ж, як при щебені.До тришарової призмі (див. рис. 2.21, г) переходять, коли ведеться капітальний ремонт шляху на щебені. Для того щоб вода не застоювалася на поверхні азбестового баласту на двоколійних ділянках колії в кривих, дозволяють не робити уступу на міжколії, показаного на рис. 2.21, б.Щоправда, вважають, що це допустимо лише при підвищенні зовнішньої рейки не більше 100 мм.

Використання кар'єрного гравію дозволяється тільки для нормального типу верхньої будови. Товщина влаштовується при цьому одношарової призми 0,45 м.

Баластна призма з щебеню для головних колій станцій, роз'їздів, обгонных пунктів і приймально-відправних колій, на яких здійснюється безупинний рух поїздів, робиться такий же, як для перегонів. На інших станційних коліях, а також на під'їзних коліях, де грузонапряженность менше 5 млн. т км брутто/км в рік, можливе використання не тільки щебеню, але і всіх інших видів баластних матеріалів. Зростання експлуатаційних показників залізниць зажадав посилення всіх видів станційних колій і, зокрема, перекладу їх на щебеневий баласт.Для станційних колій Міністерство шляхів сполучення рекомендує застосовувати щебінь фракцій 5 - 25 мм.

Якщо відстань між осями станційних колій більше 6,5 м, то дозволяється влаштовувати не суцільну, а роздільну баластну призму для таких шляхів.

Важливим завданням у змісті баластної призми є захист її від засмічення та забруднення. Головні засорители баласту - сипучі вантажі (вугілля, руда, торф). Навантаження, наприклад, вугілля з «шапкою», залишки вугілля на всіх виступаючих частинах вагонів при-водять до інтенсивного засмічення баластного шару, особливо поблизу місць навантаження. Швидше за інших баластів забруднюється щебінь, володіє найбільш великими порами. Поблизу місць зародження вугільних маршрутів в баласті експлуатуємих шляхів міститься до 600 - 900 т вугілля на 1 км. Такий баласт втрачає свої властивості, і шлях розбудовується.Щоб уникнути втрат вугілля при транспортуванні і засмічення їм баласту треба в місцях вантаження вугілля ущільнювати і покривати захисною плівкою його верхній шар.

Поки основним захистом баласту від засмічення є застосування азбестового баласту або тришарової баластної призми з верхнім шаром з азбесту завтовшки під шпалой 20 див. Доводиться визнати, що зазначені заходи не забезпечують повного захисту від проникнення засмічувачів. Частина засмічувачі потрапляє в баласт по бічних і торцевих поверхонь шпал, пружно працюють під поїздами і як би всмоктувальних забруднювачі під свої ліжка. З цієї причини необхідна систематична прибирання забруднювачів, що потрапляють на поверхню баластової призми.

Іншим видом засмічувачі баласту є коренева система проростає трави. У зв'язку з цим застосовують хімічне знищення трави.

Категорія: Конструкція залізничної колії і його зміст | Додав: 26.09.2016
Переглядів: 5608 | Рейтинг: 0.0/0