Четвер, 02.05.2024, 11:27
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Конструкція залізничної колії і його зміст

Утримання земляного полотна
ПОТОЧНЕ УТРИМАННЯ КОЛІЇ І ПРОДОВЖЕННЯ ТЕРМІНІВ СЛУЖБИ ЕЛЕМЕНТІВ 

Локомотиви і вагони при русі по шляху викликають його знос і розлад. Щоб розлади шляху не накопичувалися і в кінці кінців не привели до зниження скосрости і навіть загрозу безпеки та безперебійності руху поїздів, організована система поточного утримання колії.

Поточне утримання полягає в систематичному проведенні попереджувальних заходів, що виключають появу несправностей, а також заходів з ліквідації причин, що породжують несправності, і з продовження термінів служби елементів верхньої будови колії.

Треба завжди пам'ятати, що витрати праці і часу на попередження будь-якої несправності потрібні значно менші, ніж на усунення цієї несправності. Несправності, не усунені вчасно, скорочують строки служби елементів шляху. Перекоси, просадки, розтягнуті зазори в стиках призводять до передчасного виходу з ладу рейок і накладок, забруднення баластної призми - до втрати дренуючої здатності баласту, неправильна затеска задирок старопридатних шпал - до зламу підкладок, нещільне спирання гостряка на стрілочні черевики і наполегливі накладки - до зламу дотепника.

Наведені приклади показують, яке важливе значення має поточне утримання залізничної колії. 

Утримання земляного полотна

Поточне утримання земляного полотна передбачає постійний контроль за його станом, правильне визначення характеру несправностей і причин їх виникнення, а потім організацію їх усунення. Здійснюючи постійний нагляд за земляним полотном, насамперед звертають увагу на стан поверхні укосів насипів і виїмок, немає чи на них сплывов, тріщин, руйнування одягу та інших несправностей. При виявленні подібних дефектів встановлюють причини їх виникнення, причому іноді причини розладу земляного полотна можуть знаходитись і за межами смуги відводу.Можливо, там проводяться які-небудь роботи або інші заходи, які впливають на стійкість земляного полотна і штучних споруд. Особлива увага повинна звертатися на підтоплення земляного полотна водосховищами, на скидання води з оросительнь~х і інших систем у смугу відведення, вирубку лісу і чагарника, які мають захисне призначення.

Після сильних зливових вод оглядають укоси земляного полотна, укріплювальні захисні і водовідвідні споруди і в разі їх пошкодження вживають негайних заходів до їх відновлення.

Постійно спостерігають за станом і роботою дренажних пристроїв у земляного полотна, своєчасно очищають відстійники оглядових колодязів і випуски дренажів на поверхню.

Якщо під час оглядів виявляють ознаки деформації земляного полотна, то за цим місцем встановлюють спостереження. Спочатку ці спостереження веде бригада поточного утримання з допомогою найпростіших пристосувань: визирок, вешек і приладів ПРП. У разі посилення деформації дистанція колії організовує спостереження за допомогою геодезичних інструментів. 

На місці сповзання укосів насипу або виїмки, у місцях загальних деформацій типу зсувів швидкість і величину зміщень маси ґрунту визначають за допомогою прямолінійного створу вешек. В зоні очікуваних деформацій і прилеглих стійких ділянок земляного полотна встановлюють паралельно осі шляху створ вешек на відстані 5 м одна від одної і з цього створу здійснюють візуальне спостереження за зміщенням маси ґрунту укосів по зсуву вешек. Віхи нумеруються (рис. 10.1, а).
 

На рис. 10.1, б видно зміщення до основи укосу декількох вешек. По зсуву вешек можна визначити величину і напрямок сдвижек окремих точок сповзає маси ґрунту, а якщо спостереження виробляти через строго певний час, то можна встановити, на яку величину і за який час відбулося переміщення кожної вішки або точки. Для повноти спостереження величину переміщення кожної віхи в певний час заносять у спеціальний журнал.

Після визначення причин сповзання укосу призначають заходи щодо його закріплення. Можливо, нестійкий ділянку земляного полотна обводняется ґрунтовими водами, які впливають на його стійкість. Такі води перехоплюють дренажами і відводять за межі земляного полотна. 

При виявленні в земляному полотні тріщин їх полотно забивають водонепроникним грунтом і встановлюють спостереження. Якщо тріщини продовжують розкриватися, то за їх подальшим розкриттям спостерігають за допомогою маяків або зарубок. 

 Маяк являє собою дві дерев'яні планки, укріплені на опорах, розташованих на різних.сторони тріщин (рис. 10.2). Положення однієї планки по відношенню до іншого у момент установки маяка фіксують рисою або зарубкой. Від неї в подальшому ведуть відлік, на яку величину розійшлися планки; цієї величини відповідає ширина розкриття тріщини. Якщо робити заміри через строго певний час, то можна визначити швидкість розкриття тріщини. Це необхідно для прийняття рішення щодо режиму пропуску поїздів по цьому місцю і вибору заходів стабілізації земляного полотна.
 

Організовують спостереження за поверхневими водовідводами і станом русел на всіх водотоках, які розташовані у земляного полотна та штучних споруд, і особливо в періоди весняного паводку, зливових дощів і затяжних осінніх опадів. За горизонтом води в них спостерігають за допомогою водомірних рейок, а за станом русла - промером глибини водотоків. Це допомагає правильно оцінювати вплив водотоків на стійкість земляного полотна в будь-який час року.Спостереження за станом поверхневих водовідводів щотижня здійснює бригадир колії та не рідше двох разів на місяць спільно з дорожнім майстром. При несприятливих погодних умовах огляди проводяться частіше.

В період пропуску весняних вод спостереження за рівнем води в небезпечних водотоках і проміри русел в них виконують спеціально виділені працівники мостових цехів, а іноді з цією метою в окремих місцях-організовуються постійні водомірні пости. 

Періодичні огляди земляного полотна виробляє начальник дистанції колії спільно з дорожніми майстрами, бригадирами не рідше двох разів на рік: навесні після танення снігу і восени до початку періоду дощів. Найбільш складні і небезпечні ділянки земляного полотна оглядає не рідше одного разу на рік комісія під керівництвом заступника начальника залізниці.

Роботи з поточного утримання земляного полотна ведуться: 

бригадами з поточного утримання колії; 

спеціалізованими бригадами з поточного утримання й ремонту земляного полотна (при дистанціях колії); 

спеціалізованими колонами або механізованими летючками, які працюють на скельно-обвальних, зсувних та інших ділянках зі складними ушкодженнями і деформаціями земляного полотна (при дистанціях колії).

У більшості випадків при відсутності специфічних умов утримання земляного полотна роботи з поточного утримання здійснюються бригадами, які займаються поточним утриманням колії. Основними роботами з поточного утримання земляного полотна, які виконує така бригада, є наступні: зрізка і планування нерівностей на узбіччях; закладення всякого роду ям, поглиблень, оплывин, тріщин і інших місць на укосах насипів і виїмок, які заважають нормальному стоку води і можуть викликати деформацію земляного полотна;очищення кюветів, забанкетных, нагірних та інших водовідвідних канав з доданням форми їх поперечного перетину і поздовжнього ухилу дна, забезпечують безперешкодний стік води; дрібні виправлення дерев'яних лотків, мощення, окремих порушень одерновки та інших видів кріплення дна і укосів водовідвідних споруд і укосів насипів і виїмок; своєчасна підготовка земляного полотна на перегонах і станціях до проходу весняних паводкових вод, очищення від снігу малоустойчивых насипів і виїмок (перед таненням снігу), ліквідація криги біля мостів і труб.Восени проводять роботи з утеплення на зиму лотків, оглядових колодязів і випусків дренажів на поверхню (див. главу 1). 

При виконанні робіт з поточного утримання і ремонту земляного полотна стежать за тим, щоб його міцність і стійкість не були порушені. 

Спеціалізовані бригади з поточного утримання земляного полотна, крім зазначених робіт, що виконують більш складні специфічні роботи.До них можна віднести: 

прочищення виходів з дренажних прорізів; 

очищення всіх видів водовідводів (з прибиранням плавучих предметів: хмизу, сіна, шпал тощо); 

боротьба з ярами;

догляд за системою дренажних пристроїв: влітку - заміна суцільних кришок у оглядових колодязів на гратчасті з метою посилення вентиляції, взимку - спеціальне утеплення оглядових колодязів; утеплення випусків з дренажів і штолень на поверхню землі; 

періодичне виправлення дефектів, що виникають в процесі експлуатації контрфорсів, захисних і підпірних стін, вдягають стін та інших залізобетонних споруд. До цих робіт відносять запобігання руйнування і викришування кладки споруд, засмічення випускних вікон у застінних дренажів, розчищення температурних швів від засмічувачів і ін.

На станціях, де провадяться роботи щодо їх розвитку і технічного оснащення (електрична централізація, подовження шляхів, електрифікація тощо), вживають заходів до того, щоб не руйнувалися і не завалювалися будівельними матеріалами або грунтом водовідвідні споруди, на шляхах і в смузі відводу. 

Особливої уваги вимагають підступають до земляному полотну яри (див. главу 1). 

Земляне полотно, споруджена на болотах, в районах вічної мерзлоти, марей, карстових явищ, великих водосховищ, шахтних виробок, на скельно-обвальних ділянках гірських ліній, має свої особливості.

Необхідний систематичний, своєчасний догляд за смугою відведення і добре її зміст. Нелья забувати, що смугу відведення безперервно спостерігають проїжджаючі пасажири.

Категорія: Конструкція залізничної колії і його зміст | Додав: 26.09.2016
Переглядів: 3348 | Рейтинг: 0.0/0