Четвер, 28.03.2024, 17:47
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Конструкція залізничної колії і його зміст

Забезпечення безпеки руху поїздів на лініях з високошвидкісним рухом
Швидкісні потяги дуже швидко наближаються до місця виробництва робіт або перешкодою на шляху. При швидкості 140 км/год поїзда за 10 з проходять 390 м, а за 1 хв - 2340 м, тобто майже 2,5 км, а при швидкості 160 км/год за 10 з проходять 440 м, або майже півкілометра, а за 1 хв - 2664 м.

Відомо, що довжина гальмового шляху залежить від швидкості руху і профілю шляху. Отже, при існуючих гальмівних пристроях довжина гальмівного шляху на швидкісних ділянках буде значно більше.

При огородженні місць виробництва робіт, що вимагають зупинки швидкісних поїздів, відстані від переносних червоних сигналів до петард значно збільшують (див. табл. 14.1).

Збільшуються також і відстані від місця виробництва робіт до сигналів зменшення швидкості.

Сигналистам важко на таких відстанях неозброєним оком стежити за сигналами, які їм подає керівник робіт, тому у всіх випадках сигналистов забезпечують біноклями з десятикратним збільшенням.

Значно краще і безпечніше, якщо керівники при виконанні подібних робіт будуть мати телефонний або радіозв'язок з сигналістами.

При огородженні місця робіт сигнальними знаками «С» відстань від них до місця робіт приймають від 800 до 1500 м.

Бригадири колії забезпечуються переносними польовими телефонами для зв'язку з поїзним диспетчером. Вони використовують переносні телефони для тимчасового підключення до диспетчерського зв'язку у випадках, коли необхідно видати попередження про обмеження швидкості для виробництва непередбачених робіт, для уточнення часу проходження швидкісного поїзда, якщо він не пройшов за графіком, при вимушеної затримки закінчення робіт у вказаний у попередженні строк.

Працівники шляху, як правило, планують свої роботи таким чином, щоб їх закінчити до моменту проходу швидкісного поїзда.

На швидкісних лініях передбачено переведення всіх переїздів в охоронювані з цілодобовою охороною та обладнанням відповідними пристроями, (див. главу 2).

Черговий по переїзду припиняє рух транспортних засобів і людей і закриває шлагбауми за 5 - 10 хв до проходу швидкісного поїзда, а прогін худоби зупиняє не менш ніж за 20 хв. В цьому випадку автоматичні шлагбауми закривають натисканням кнопки, розташованої на щиті керування шлагбаумами. Кнопка постійно розпломбовано.

Після закриття шлагбаумів черговий по переїзду оглядає шлях, особливо звертаючи увагу на жолоба і настил на переїзді, і сходить з колії на відстань не ближче 4 м від крайньої рейки і оглядає наступний повз нього потяг.

Якщо швидкісний поїзд запізнюється або буде йти по неправильному шляху, то черговий по станції повідомляє про це черговому по переїзду по телефону.

Шлях на швидкісних лініях огороджують в плановому порядку спеціальними огорожами висотою 1,5 - 1,8 м на залізобетонних стовпах з дерев'яним заповненням або з металевої сітки. Така міра викликається необхідністю виключити можливість проникнення худоби на залізничне полотно, так як в умовах швидкісного руху це створює серйозну загрозу безпечного проходження поїздів.Для забезпечення безпеки руху швидкісних поїздів проводять роз'яснювальну роботу на всіх підприємствах, в колгоспах і радгоспах, розташованих поблизу залізниці, а також з приватними особами про неприпустимість знаходження бездоглядної худоби в смузі відводу.

Встановлено суворий порядок руху знімних транспортних засобів на швидкісних лініях. Всі знімні дрезини, дефектоскопные і путеизмерительные візки, колійні вагончики, однорельсовые візки та інші знімні засоби знімають з колії за 15 хв до проходу швидкісного поїзда. Інструкцією забороняється виїзд на перегони знімних. транспортних засобів, якщо до проходу по перегону швидкісного поїзда залишається менше 30 хв.

Категорія: Конструкція залізничної колії і його зміст | Додав: 26.09.2016
Переглядів: 6355 | Рейтинг: 0.0/0