Алогенна брекчія - переміщений импактит, що складається з уламків місцевих порід з різним ступенем ударного метаморфізму.
Астроблема - структура, утворена при метеоритном ударі і розкрита після розмиву видимого кратера. Синонім великих кратерів.
Аутигенная брекчія - импактит неперемещенный - породи дна кратера, роздроблені на місці свого залягання, з ознакою ударного метаморфізму різних ступенів, в залежності від фізичних властивостей порід і близькості точки удару.
Брекчії клиппеновые, крупноблоковые, мегабрекчии - типи алогенних брекчій. Клиппеновые і крупноблоковые брекчії характерні для крайових частин кратерних воронок, мегабрекчии зазвичай вистилають дно великих кратерів.
Вал кратера - зверху насипний, складається кратерными викидами (аллогенными брекчиями). Під ним знаходиться цокольний вал - іноді це куполовидно підняті корінні породи з нахилом пластів від центру, а в пластичних породах - лежача синкліналь з замком, зверненим у бік кратера.
Видимий кратер - кратер, морфологічно оформився після проходження відображеної ударної хвилі і освіти покриву импактитов.
Хвиля стиснення - ударна хвиля після вибуху ВВ або метеорита, на фронті якої миттєво зростають тиску в гірських породах.
Хвиля розрідження - сферична поверхня, на рухомому фронті якої відбувається миттєве падіння тиску слідом за проходженням хвилі стиснення.
Відбита хвиля - ударна хвиля, що відбилася від поверхні розділу порід і йде до земної поверхні.
Воронка кратерная - внутрішня западина метеоритного кратера. В ній розрізняють дно і борти, в ряді структур - центральні або кільцеві підняття.
«Дайка» брекчиевая - алогенна брекчія, що заповнила тріщину в донних породах кратерів.
Заповнює комплекс - осадові породи всередині стінкою воронки.
Зювит - уламковий импактит, аналогічний алогенної брекчії, але містить 10 - 90 % уламків скла плавлення, скловатних бомб і линзовидно розплющених «фледлей» скла і скляних частинок в матриці.
Імпактити (коптогенные, або импактные, породи) - породи, утворені при метеоритних вибухів (деякі автори називають импактитами породи, що мають понад 10 % стекол плавлення).
Импактная структура - метеоритний кратер або пов'язані з метеоритним ударом структурні порушення в земній корі (кільцеві або радіальні розломи, горсты, грабени).
Импактная формація - асоціація гірських порід, утворення яких пов'язано з метеоритними ударами.
Истиниый кратер - воронка під покровом імпактних порід.
Кам'яна мука - сипка порода, в малих кратерах залягає в лунці, вибитою метеоритом, у великих структурах залягає на аутигенной брекчії в центральній частині і містить лінзи і фрагменти импактного скла.
Кільцеві підняття, або кільцеві горсты,- обмежені розломами підняті концентричні кільцеві або дугові блоки всередині стінкою воронки або за її межами.
Конуси руйнування - конічні поверхні окремостей, за якими місцями розколюються породи дна метеоритних кратерів. Конуси можуть мати вигляд гострих кульків або бути майже плоскими, в залежності від властивостей гірських порід, перш за все від розміру їх зерен, і завжди спрямовані вершинами назустріч ударної хвилі. Розміри конусів від 1 см до 20 м, зазвичай 10 - 15 див.
Коптокатаклазит - тип аутигенной брекчії - дрібно роздроблена гірська порода (зазвичай кристалічна) з уламками до 5 - 10 м.
Коптокатакластит - мелкообломочные алогенні брекчії (схожі на піски або пісковики).
Лапілі аккреционные - концентрично зональні кульки розмірами від міліметрів до сантиметрів, утворені налипанням тонкого пилу на краплі води в газово-пиловій хмарі над кратером.
Лешательерит - скло плавлення кварцу. Утворюється в результаті плавлення кварцових зерен.
Маскелинит - диаплектовые скла, утворені за плагиоклазам. Спочатку були відкриті в метеоритах, пізніше знайдені у земних імпактних породах.
Метеор - летить в земній атмосфері метеорит, залишає світловий слід.
Метеорит - невелике (до сотень метрів) небесне тіло, що є осколком астероїда і впало на Землю або іншу планету.
Метеоритна пил - розпорошені при вибуху дрібні (до 1 мм) частинки метеорита, зазвичай гострокутні.
Метеорна пил - розплавлена речовина метеорита, сдуваемое з нього при польоті в атмосфері потоком повітря і застигле у вигляді дрібних (до 0,5 - 0,8 мм) кульок.
Микрометеорит - метеорит малих розмірів (менше 1 - 2 мм).
Мультиринговые структури - многокольцевые структури, де чергуються концентричні кільцеві підняття і кільцеві депресії або концентричні кільцеві розломи.
Первинний кратер - порожнину в гірських породах, утворена від ущільнення порід ударною хвилею безпосередньо після вибуху.
Перекриває комплекс - регіонально розвинені породи, перекривають всі попередні комплекси.
«Строката брекчія», або строкаті уламкові маси, - закратерные брекчії місцевих порід, взрытых «бульдозерним ефектом» при метеоритном вибуху. Розміри уламків «строкатої» брекчії - від пилуватих до 1 км.
Планарні тріщини - системи тонких, зазвичай прямих і відкритих тріщин з відстанями між ними близько 20 мкм. Найбільш карактерны для кварцу.
Планарні елементи - системи закритих мікротріщин, утворені при дуже високих пікових навантаженнях.
Псевдотахилиты - импактные скла плавлення, заповнюють тонкі, іноді волосовидні тріщини або утворюють дайки в донних породах (аутигенных брекчиях).
Релаксація - пружна віддача земної кори в центрі метеоритного кратера після його утворення.
Скло диаплектовое - мінерали, які втратили кристалічну структуру під впливом ударної хвилі, але зберегли форму зерен.
Скло мономинеральное - продукт плавлення зерна мінералу, який відповідає за хімічним складом даного мінералу (наприклад, лешательерит - скло плавлення кварцу).
Скло полиминеральное - утворене при плавленні порід і має валовий хімічний склад даної породи (або суміші порід).
Тагамит - импактит, що представляє собою застиглий, іноді частково раскристаллизованный импактный розплав, який утворює покриви або січні тіла. Зазвичай містить ту чи іншу кількість включення порід і мінералів з ознаками ударного метаморфізму.
Текстура гріс, або цементна текстура (гріс - ньому. дресва),- утворюється незграбними і округлими шматками порід, зцементованими мелкодробленой масою того ж складу. Незважаючи на ясно помітну брекчиевую текстуру, такі породи з працею розбиваються молотком.
Критичний магматизм - впровадження земних магм внаслідок метеоритного удару значної потужності.
Ударний метаморфізм (шок-метаморфізм) - перетворення гірських порід і мінералів під дією ударних хвиль високих енергій при вибухах метеоритів або вибухових речовин (ВР).
Фледли - сплощені стекловатые бомби в зювитах розмірами 10 - 20 див. Вони можуть мати закручені кінці, сліди аеродинамічній обробки, іноді видно кірки загартування. Іноді вони поступово переходять в цемент навколишнього породи (зювита), спікається з ним.
Центральна гірка, або центральне підняття, - купол або підняття у вигляді блоку, часто обмеженого розломами в центрі метеоритного кратера.
Цокольний комплекс - породи земної кори на дні метеоритного кратера, які зазнали дії метеоритного удару.
|