Субота, 04.05.2024, 03:00
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Рентгенотехника

Флюорографи

У конструкції цих апаратів застосовуються новітні досягнення тонкої механіки, електротехніки і телемеханіки, що пред'являє великі вимоги до експлуатації і технічного обслуговування.

Необхідність проведення масових досліджень для виявлення туберкульозу призвела до створення флюорографічних пристроїв. Вже в 20-х роках були проведені вдалі дослідження з метою створення швидкого і дешевого способу отримання рентгенівських знімків. За час, що минув з тих пір, сформувалася сучасна флюорографія. Спочатку флюорографічні пристрої застосовувалися і вдосконалилися тільки з метою отримання знімків легенів. Надалі були розроблені флюорографи, що дозволяють досліджувати різні органи.

 Область застосування: 1. Отримання серії одиночних знімків (наприклад, при профілактичному дослідженні легень). 2. Отримання одиночних флюорографічних знімків замість звичайних, з метою документації. 3. Отримання серійних знімків для реєстрації швидкоплинних процесів (наприклад, для визначення швидкості і шляхів поширення контрастних речовин у судинах). У цьому випадку частота кадрів зйомки заздалегідь програмується.


Рис. 10.1. Схема отримання флюорограмм: 
1 - екран; 2 - напівпрозорий екран; 3 - камера, що містить касету з плівкою і оптику; 4 - фотоелектричне реле часу; 5 - джерело рентгенівського випромінювання; 6 - флюорографічний тубус

Принцип роботи флюорографа (рис. 10.1) полягає в отриманні знімка непрямим шляхом. Зображення, яке з'являється на просвітчастому екрані, за допомогою оптичної системи, що проектується на звичайну фотографічну плівку малого розміру. Так як плівка поміщається під флюорографі у вигляді стрічки, то можна робити послідовно кілька знімків. Пересування плівки здійснюється автоматично або вручну.

 Пристрій флюорографаПринципово всі флюорографи влаштовані однаково. Їх головні складові частини: флюорографічне пристрій; джерело рентгенівського випромінювання; механічне пристрій, що підтримує рентгенівську трубку і флюорографічну частина; пристосування для променевої захисту.

 Флюорографічне пристрій. Існують флюорографи з лінзової і дзеркальною оптикою. Більш поширеною є лінзова оптична система, яка в даний час застосовується виключно в флюорографахдля дослідження легенів. Дзеркальна оптика набула поширення з другої половини п'ятдесятих років. Відмінність між двома оптичними системами полягає в тому, що в них застосовуються елементи різної конструкції.Вони обидві містять: тонкий растр, напівпрозорий екран, оптичну систему, касети для зберігання неекспонованих і відзнятих плівок, пристрій для пересування плівки, флюорографічний тубус.

 Тонкий екран служить для усунення розсіяного випромінювання. Розміри його 42 х 42 см, для фокусної відстані 100 ся.

 Напівпрозорий екран зазвичай має розміри 40 х 40 див. Зазвичай світиться жовто-зеленим світлом. Останнім часом застосовуються екрани, які флуоресціюють голубуватим світлом. Світловий потік екранів, що застосовуються під флюорографах, на 25% перевищує світлосилу звичайних просвічують екранів.

 Оптична системаПри використанні лінзової оптики зображення, яке з'являється на екрані, проектується на плівку за допомогою лінз, подібно лінзової системи, застосовуваної в фотоапаратах, а при дзеркальної оптиці замість лінзи застосовується вигнуте дзеркало.

 Касети заряджаються і розряджаються в темній кімнаті, а вставляти в флюорограф та виймати їх можна при денному світлі. Вони розраховані на довжину рулонних плівок: 1, 6, 3, 30 і 50 м.

 Пристрій для пересування плівки при використанні лінзової оптики працює вручну. У флюорографах із дзеркальною оптикою є окремі касети для пересування плівки вручну і мотором. Касета з ручним пересуванням плівки розрахована на 3 м, моторна касета на 30 м, а касета для быстросерийной зйомки на 3 м рулонної плівки, тобто на одну касету можна зробити 420 або 40 кадрів.

 Флюорографічний тубус. Флюорографічний тубус служить для забезпечення сталості відстані між лінзою і зображенням на екрані. При використанні лінзової системи оптика, касета і пристрій для пересування плівки пов'язані в єдиний самостійний блок і з'єднані з тубусом, який включає в себе екран і тонкий растр. Для флюорографії використовують лінзи з дуже великою світлосилою, глибина різкості яких мала, що змушує витримувати між оптикою і зображенням дуже точне відстань. Навіть невелика зміна відстані між об'єктивом і екраном призводить до погіршення різкості.Флюорографи з дзеркальною оптикою мають касету і пристрій для пересування плівки в окремому блоці, який можна з'єднувати або засувати в блок, що складається з тубуса, лінзової оптики, екрана і тонкого растру.

На флюорографічне тубусі знаходяться фотоелектричне реле часу автоматично встановлює витримку, і пристрій для маркування знімків. В камерах з шириною плівки 24 мм та 70 мм для маркування використовується іменна картка, а для плівки шириною 31 мм - металеві цифри.

 Джерело рентгенівського випромінювання (рентгенівський апарат). Для отримання флюорограми на практиці застосовують всі відомі рентгенівські апарати, що мають рентгенівські трубки з нерухомим і з обертовим анодами, а також всі типи рентгенівських апаратів, починаючи від блоктрансформаторов до шести - і двенадцатикенотронных апаратів. Для проведення масових оглядів з метою виявлення туберкульозу застосовуються блоктрансформаторы, півхвильові і четырехкенотронные рентгенівські апарати. За допомогою полуволнового рентгенівського апарату з рентгенівською трубкою з нерухомим анодом можна виготовляти максимально 60 кадрів/год.При використанні четырехкенотронных апаратів з рентгенівською трубкою, що має обертовий анод, максимально 120 кадрів/год, а при блокотрансформаторе 90 кадрів/год. Для серійної та быстросерийной зйомок, тобто для виробництва декількох знімків в одного і того ж хворого за короткий проміжок часу, застосовуються шести-, дванадцяти - і четырехкенотронные рентгенівські апарати рентгенівські трубки з обертовим анодом.

 Механічний пристрій, фіксує рентгенівську трубку і флюорографічну частина. З його допомогою можна переміщати рентгенівську трубку і флюорографічне пристрій у вертикальному і горизонтальному напрямках. Існують флюорографи, де флюорографічне пристрій (тубус з приладдям) і рентгенівська трубка нерухомі, а положення досліджуваного змінюється з допомогою підйомної платформи. У більшості випадків флюорографічне пристрій і рентгенівська трубка мають окремі штативи (рис. 10.2). Вони балансуються незалежно один від одного. Для спільного руху і простий центрації вони зв'язуються.Механічний пристрій має забезпечувати легке переміщення апарату. Воно не повинно перешкоджати пересуванню хворого.


Рис. 10.2. Флюорограф 
Рентгенівська трубка «Tele-Pleoscope» додатково використовується для флюорографічного пристрої

 Променева захистПри виконанні великої кількості знімків необхідно забезпечити радіаційну безпеку персоналу. Під час зйомки лаборанти знаходяться за свинцевими захисними стінками, місце зйомки оточене захисною кабіною від розсіяного і прямого рентгенівського випромінювання.

 ПлівкаРозміри плівок, що застосовуються під флюорографії,змінювалися з розвитком цього методу. Спочатку розміри кадру визначили у 24 х 24 мм При таких розмірах кадру екрані розміром 40 х 40 см досягається зменшення зображення в 16,5 рази. Використовується звичайна перфорована, рулонна фотографічна плівка довжиною 1,6 м і шириною 35 мм Число кадрів на одну плівку 60. Наступний, так званий «технічний розмір» кадрів 31 х 31 мм для рулонної, неперфорована фотографічної плівки шириною 35 мм Площа такого кадру на 65% більше площі кадру розміром 24 х 24 мм Лінійне зменшення 1:13.

Застосування неперфорованих плівок призвело до великого розвитку флюорографічного методу. З'явилися касети з 50 м плівки, придатні для отримання 1400 кадрів. У другій половині п'ятдесятих років поряд із дзеркальною оптикою стали використовувати так званий «середній розмір кадру 63 х 63 мм на неперфоровані рулонній плівці шириною 70 мм, При цьому лінійне зменшення становить 1:6.

В даний час застосовуються розміри знімків 100 х 100 мм Плівки з розмірами менше 70 мм застосовуються під флюорографах з лінзової оптикою, а плівки шириною 35, 70 і 100 мм використовуються при дзеркальної оптиці. В даний час з точки зору діагностичної ефективності найбільш вигідними розмірами кадру вважаються 100 х 100 мм і 110 х 110 мм

Конструкція різних типів флюорографів визначається завданнями їх застосування.



Категорія: Рентгенотехника | Додав: 28.09.2016
Переглядів: 806 | Рейтинг: 0.0/0