Технічне обслуговування рентгенівських установок пов'язано з ремонтними роботами і профілактичним доглядом, спрямованих на забезпечення працездатності апарату.
Слід систематично очищати установку від пилу. Якщо пошкоджується забарвлення, необхідно підфарбувати місце пошкодження емаллю такого ж кольору, так як пошкоджена поверхня швидше іржавіє. Коли емальована поверхня установки втрачає блиск, необхідно протерти її полірувальною рідиною. Ця робота не є завданням техніка. Якщо забарвлення рентгенівської установки пошкоджується, необхідні малярні роботи повинні бути проведені фахівцем.
Профілактичне обслуговування рентгенівського апарату є дуже важливим завданням техніка. Він час від часу перевіряє установку і ті вузли, які погіршують надійність роботи рентгенівського апарата; виправляє дефекти і замінює виходять з ладу частини. Ми підкреслюємо, що технічний догляд можливий тільки за рентгенівськими апаратами в хорошому загальному стані.
Установки, які мають поганий технічний стан, слід капітально відремонтувати.
Доцільно вести щоденник профілактичних робіт. Цим технік, з одного боку, контролює себе, а з іншого боку за даними, отриманими протягом більш тривалого проміжку часу, він статистично може визначити найбільш слабкі місця рентгенівської установки, де з-за часто повторюваних поломок необхідно прийняти більш радикальні заходи.
Технічне обслуговування діагностичних рентгенівських апаратів
Профілактичний догляд починається з ретельного випробування пристроїв рентгенівського апарату. Тримач просвічує екрану повинен легко пересуватися в усіх напрямках. Якщо він в якомусь напрямку пересувається туго, то треба знайти причину цього. Спочатку слід визначити сухі місця, протерти їх і потім змастити. Не можна наносити занадто багато масла на ковзні поверхні, так як до мастила прилипає бруд і пил. Слід ретельно оглянути кулькові підшипники держателя.Якщо вони сухі або шар мастила став товщі внаслідок забруднення, то їх миють в бензині, а потім ретельно промазують. Кулькові підшипники, почищені таким чином, довго працюють безвідмовно. Помилковим є прагнення щомісяця змащувати підшипники. Якщо осі кулькових підшипників регулюються, то слід перевірити їх установку. Серед рухів держателя екрану найбільш важливими є рухи вгору і вниз. Якщо в цих напрямках пересування утруднене, то треба перевірити балансування, у разі неточного балансу слід коригувати противагу.Якщо не можна досягти того, щоб пересування здійснювалося однаково легко вгору і вниз, то держатель слід встановити так, щоб хід вниз був більш тугим, ніж хід вгору, так як це зручніше лікаря.
Штатив повинен рівномірно повертатися вгору і вниз. Якщо стінка рухається нерівномірно, слід з'ясувати причину цього. Ймовірно, десь туго ходять ковзні частини. Крім відсутності змащення ковзних поверхонь тут можуть бути розхитування частин штатива, викривлення зубців зубчастого колеса та ін. Після виправлення, якщо це необхідно, потрібно змастити ковзні частини штатива.
При повертанні штатива не можна забувати про перевірку вимикачів крайніх положень штатива.
На робочому місці для зйомки найбільш часто доводиться ремонтувати Z-штатив. Слід забезпечити легке пересування рентгенівської трубки у всіх напрямках, що досягається обслуговуванням і установкою підшипників. Треба очистити рейок, що знаходиться на підлозі, а також перевірити справність гальма основи Z-штатива. У відкритому стані гальма штатив повинен легко пересуватися по рейці, а в загальмованому стані він повинен бути жорстко закріплений.Якщо робоче місце для зйомки забезпечено томографічних пристроєм, то під час профілактичного огляду необхідно встановити амортизатор так, щоб він не був надто жорстким, але в той же час володів таким опором, щоб гладко гальмував рух Х-штатива. Шляхом багаторазового переміщення Z-штатива слід переконатися в тому, що під час експозиції рух рентгенівської трубки вільно від вібрації. Якщо спостерігається вібрація, то необхідно ліквідувати її, так як із-за вібрації значно погіршується якість томографічних знімків.Необхідно перевірити й інші рухомі частини штативів і промазати підшипники. Такими частинами є: тримач пристроїв Буккі, різні гальма, діафрагми, підшипники електродвигунів штативів. Слід дуже ретельно перевіряти вентилятор, змонтований на захисному кожусі рентгенівської трубки, в якому може накопичуватися пил.
Щомісяця слід перевіряти стан різних ланцюгів і тросів. Їх випадковий відрив може призводити до небезпечних пошкоджень. Особливо рекомендується перевіряти стан тросів. Якщо, обережно обмацуючи трос рукою, виявляємо пошкодження, трос відразу ж слід замінити.
Дуже важливий і догляд за пультом управління. Спочатку слід перевірити рукоятки різних перемикачів і регуляторів і підтягнути фіксуючі гвинти. Вимірювальні прилади, змонтовані на пульті управління, повинні бути справні. У вимкненому стані стрілки приладів повинні стояти на нульовій поділці. Слід переконатися в тому, що стрілки приладів відхиляються вільно.
Знявши обшивочний лист пульта управління, насамперед слід очистити від пилу внутрішній комплект. Це робиться обережно за допомогою м'якої кисті, щоб не відірвати припаяних проводів. Після знепилювання внутрішнього комплекту пульта управління перевіряються зверху вниз контакти перемикачів. За обгорання можна зробити висновок про те, що контакт поганий. Треба пересвідчитися також у тому, що арретиры перемикачів працюють нормально.
Рухливі контакти різних електромагнітних контакторів і реле повинні спрацьовувати легко. Якщо деякі з контактів обгоріли, то спершу слід знайти причину обгорання, а потім замінити пошкоджені контакти. Очищення контактів міра тимчасова. Шліфуванням видаляється поверхневий шар контактів з метою зменшення перехідного опору.
Нерухомі електричні контакти, які не піддаються тертю, не вимагають особливого випробування. Їх слід перевірити лише одного разу. У той же час ті сполуки, які знаходяться на рухомих, вдаряються вузлах (наприклад, на електромагнітному контакторі), слід перевіряти під час кожного профілактичного ремонту.
Рентгенівська трубка і високовольтні кабелі не вимагають особливого догляду. Про вентилятор, змонтованому на кожусі рентгенівської трубки, вже говорилося. Іноді треба перевіряти наконечники високовольтних кабелів, щоб не висохла їх змазка. Якщо необхідно, то слід промазати їх силіконовим вазеліном. Вищесказане не відноситься до порцеляновим кабельних наконечниках, які в даний час використовуються дуже рідко. До них ставиться лише єдина вимога - чистота. Порцелянові кабельні наконечники слід щомісяця розбирати і чистити.
Генераторний пристрій не вимагає систематичного профілактичного догляду. Рекомендується раз на рік випробувати пробивну міцність масла. Іноді треба перевіряти рівень масла в баку. Акуратний технік раз або два рази в рік перевіряє напруга розжарення кенотронов, особливо, якщо воно не стабілізована.
Після огляду установки та виправлення виявлених недоліків слід провести випробування рентгенівського апарата в режимах просвічування і зйомки. Насамперед рекомендується з'ясувати, які недоліки рентгенівського апарату виявлені під час роботи лаборантом і лікарем. Якщо технік чує скарги на погіршення потужності установки, він повинен переконатися в цьому шляхом виконання знімків. В такому випадку параметри зйомки повинен визначити лаборант, а не технік.
Час проявлення плівки вимірюється. Якщо виявляються недоліки при аналізі знімка, слід шукати помилку в рентгенівському апараті.
Якщо лаборанти не виявили при роботі несправності, то все одно слід випробувати рентгенівський апарат в режимі просвічування і зйомки.
В режимі просвічування випробування рентгенівського апарату проводиться при анодному струмі трубки 3 ма. Спочатку анодна напруга повинна бути не більше 60 - 65 кв. Установка включається на 2 - 3 хв, в цей час збільшується анодна напруга рентгенівської трубки.При цьому потрібно переконатися, що в рентгенівському апараті немає високовольтних пробоїв. Про їх наявність дуже часто свідчить поява незвичайного тріска. Після цього контролюється інтенсивність рентгенівського випромінювання за просвечивающему екрану.Потім налагоджують і центрируют рентгенівську трубку.Центрация трубки проводиться при малої діафрагми.
В режимі просвічування слід перевіряти час прискорення обертового анода рентгенівської трубки. Надалі перевіряють роботу електричного блокування (в положенні «підготовка»), а також анодні струми рентгенівської трубки. Якщо лаборанти не скаржилися на експозицію, то анодний струм не потрібно вимірювати з допомогою миллиамперметра, а досить виміряти два-три значення анодного струму, які можна відраховувати з достатньою точністю зі шкали настільного миллиамперметра. Якщо ці значення анодного струму нормальні, то можна вважати, що інші його значення також в порядку.
Витяги перевіряються методом проби на вибір. Кілька коротких витягів ми вимірюємо за допомогою свинцевого жироскопа, а тривалість довгих витримок секундоміром.
Останнім етапом є виробництво знімків. При цьому слід перевіряти всі способи зйомки, можливі за допомогою рентгенівського апарата.Включають зйомку з пульта управління на обох робочих місцях зі штативом Буккі і без нього, потім включають прицільну зйомку на штативі. Зйомку, звичайно, виробляють без плівки, по можливості з малим навантаженням, дотримуючись правила променевої захисту.
Після цього загвинчують зняті з установки щітки, а потім за допомогою пробної лампочки або омметра переконуються, справно заземлення всіх металевих частин установки.
Перераховані тут ремонтні роботи треба проводити при необхідності. Звичайно, можливі й ремонтні роботи, про яких тут не йшлося.Однак перераховані ремонтні роботи дають відому орієнтацію.
При експлуатації установки найважливішим є перший профілактичний ремонт. При цьому слід виконати всі перераховані тут ремонтні роботи. Таким шляхом технік отримує повне уявлення про стан рентгенівської установки. З іншого боку, дуже багато частин рентгенівського апарату довгий час не вимагають ніякого відходу. Наприклад, якщо кулькові підшипники Z-штатива і штатива акуратно промазати і поставити на них дошки, захищають від пилу, то вони не потребують догляду протягом одного або двох років.Є й такі частини, які необхідно перевіряти кожен місяць внаслідок їх великого навантаження або в цілях забезпечення безпеки обслуговуючого персоналу. До них відносяться різні троси та ланцюга, двигуни і т. д. не Можна забувати про те, що частота профілактичного огляду залежить від навантаження (ефективності експлуатації) апарату. Більше навантажені рентгенівські установки слід перевіряти і ремонтувати частіше.
|