Четвер, 02.05.2024, 06:59
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0

Головна » Статті » Ручна ковка

Контрольно-вимірювальний інструмент

Контрольно-вимірювальний інструмент підрозділяють на універсальний і спеціальний ковальський, застосовуваний при виконанні ручного і машинного кування. І той і інший вид інструменту застосовують для контролю й перевірки розмірів вихідних заготовок, габаритних розмірів поковок в процесі кування, після їх остаточної обробки і охолодження.

Якщо спеціальний вимірювальний інструмент призначається, як правило, для вимірювальних операцій при куванні, то універсальний може використовуватися як при куванні, так і при виконанні інших методів металообробки.

Універсальним вимірювальним інструментом є: сталева лінійка, складаний металевий метр, штангенциркуль, мікрометр, кронциркуль, нутромір, косинці та ін.

 сталева Лінійка є найбільш простим інструментом, що застосовується для вимірювання лінійних розмірів. На лінійці на відстані 1 мм нанесені ризики. Кожне десяте поділ виділяється подовженою рискою з цифрою, що показує число десятків міліметрів, відлічуваних від лівого кінця лінійки. В залежності від розмірів поковки користуються лінійки довжиною 250, 500 і 1000 мм.

Складаний металевий метр складається з окремих, послідовно і шарнірно з'єднаних один з одним ланок - лінійки з поділками через 1 мм. Розглянутий тип метра може складатися і випрямлятися до необхідної для вимірювання довжини. Сталева лінійка і сталевий метр дозволяють вимірювати габарити деталей з точністю до 1 - 0,5 мм.

 Штангенциркуль (рис. 60, а) - універсальний інструмент, призначений для вимірювання зовнішніх і внутрішніх розмірів, а також глибини западин і висоти виступів у поковках і деталях. Його основна деталь - штанга 6 являє собою лінійку з основною шкалою 8 з поділками через 1 мм і нерухомими губками 1 і 12. По штанзі б переміщається рамка 4, що складається з рухомих губок 2 і 11 і глубомера 7. Для щільного притиснення рамки до штанги і ліквідації люфту використовується плоска сталева пружинка 5. Для зручності переміщення рамки передбачений виступ для пальця 9, а для її фіксації на штанзі служить стопорний гвинт 3.

На рамці нанесена нониусная шкала 10, що складається з 10 поділок на довжині 9 мм. Отже, відстань між рисками на шкалі ноніуса становить 0,9 мм. При зімкнутих губках нульові ризики на двох шкалах співпадуть (рис. 60, б), а відстані між наступними ризиками складуть: 0,1, 0,2, 0,3 мм і т. д. Таким чином, якщо перемістити рамку 4 вправо так, щоб збіглися перші ризики обох шкал, то відстань між губками буде дорівнює 0,1 мм, а глибиномір виступить з штанги теж на 0,1 мм. Якщо при подальшому русі співпадуть 2-е, З, 4-е і т. д.ризики на шкалах, то губки розійдуться відповідно на 0,2, 0,3, 0,4 мм і т. д. Отже, щоб визначити замірювався розмір по штангенциркулю, треба до кількості цілих міліметрів, відлічених по основній шкалі до нульового розподілу за нониусу, додати кількість десятих часток міліметра, відлічених по нониусу, і визначити, яка ризику ноніуса співпадає з рискою на основній шкалі. На рис. 60, показаний приклад відліку при розмірі 29,7 мм.

 Штангенрейсмас (див. рис. 105) призначений для роботи на плиті 10 при виконанні розмічальних і вимірювальних робіт. Він складається з підстави 9, штанги 6 з нормальною шкалою, рухомої рамки 7 з нониусной шкалою, губкою б і фіксатором 8 рамки.

 Мікрометр (рис. 61) являє собою інструмент, що дозволяє вимірювати лінійні розміри деталей з високою точністю (до 0,01 - 0,005 мм).Він складається з скоби 1 з нерухомо запресованими в неї п'ятою 2 і стеблом 4. В стеблі 4 є отвір з гвинтовою різьбою з кроком 0,5 мм. В цей отвір вставляється мікрометричний гвинт 3 з жорстко закріпленим на ньому барабаном 6. На кінці барабана є тріскачка 7, що обмежує струм, при прикладанні до гвинта крутний момент. На стеблі 4 нанесена шкала з ціною поділки 0,5 мм, а на лівому торці барабана кругова шкала 5 з числом поділок 50.Поворот барабана на один оборот (на 50 поділок) викликає осьове переміщення гвинта на 0,5 мм, а поворот барабана на один поділ веде до переміщення гвинта на 0,01 мм

Мікрометри випускаються з діапазоном вимірювань від 25 до 600 мм, а по конструкції і призначенню - для вимірювання зовнішніх і внутрішніх розмірів деталей, для вимірювання глибини западин і висоти виступів.

 КутомірВимірювання кутів виконують за допомогою кутоміра (рис. 62), який складається з корпусу 2 зі шкалою 6, нерухомою лінійки 1, рухомого сектору 5 з нониусной шкалою 4 і рухомий лінійкою 8. Рухливий сектор може повертатися на осі 7 відносно корпусу і фіксуватися гвинтом 3.

 Кронциркуль (рис. 63, а) служить для вимірювання зовнішніх лінійних розмірів, діаметрів заготовок і поковок. Він складається з двох шарнірно з'єднаних один з одним ніжок. При роботі з кронциркулем його ніжки зрушують до щільного зіткнення з поверхнею вимірюваного поковки або заготовки, а потім, прикладаючи кронциркуль до лінійки, визначають вимірюваний розмір. Різновидом кронциркуля є кронциркуль з секторної шкалою (рис. 63, б), що дозволяє безпосередньо без використання додаткової лінійки визначати вимірювані розміри поковок за шкалою.

 Нутроміри (рис, 63, в) мають аналогічну з кронциркулями конструкцію, але кінці їх ніжок розгорнуті назовні, вони служать для вимірювання розмірів отворів, внутрішніх розмірів пазів та заглиблень у поковках. Нутромір з регулювальним гвинтом (рис. 63, м) дозволяє більш точно визначати розміри поковок.

 До спеціального ковальській вимірювального інструменту відносяться наступні види інструменту: лінійки металеві усадочні, ковальські кронциркули, шаблони, граничні калібри (скоби) і косинці.

 Усадкова лінійка на відміну від універсальної металевої лінійки має шкалу з ціною поділки між сусідніми ризиками 1,010 - 1,015 мм. Така шкала враховує усадку металу при охолодженні заготовки з кувальної температури і звільняє кузнєцов від виконання розрахунків розмірів за формулами. Застосовують усадочні лінійки для установки кронциркулей, нутроміри і пруткових шаблонів при вимірах і контролі гарячих заготовок і поковок.

 Ковальські кронциркули (одинарні, подвійні, потрійні, многоразмерные) (рис. 63, д) служать для виміру однієї або декількох розмірів виготовляється поковки. Коваль заздалегідь встановлює ніжки кронциркуля на потрібний розмір і контролює розміри поковки в процесі її кування. Ніжки невеликих кронциркулей виготовляють із сталі 35 або 45, для виготовлення великих кронциркулей з метою зменшення їх маси використовують дюралюміній. Ковальські нутроміри за конструкцією практично не відрізняються від конструкції звичайних нутромірів.

 Ковальські шаблони - це вимірювальний інструмент, що застосовується для контролю розмірів накладанням їх на поковку по довжині, ширині і по зовнішньому або внутрішньому контуру, виступами і западинами поковки.

 Пруткові шаблони (рис. 64, а). служать для контролю розмірів по довжині або ширині поковки.

 Профільними шаблонами (рис. 64, б) контролюють відстані між уступами в поперечному і поздовжньому напрямках, величину зносу виступу від поздовжньої осі поковки.

 Контурними шаблонами (рис 64, в) користуються для контролю форми і розмірів поковок складної форми. На відміну від кронциркулей і нутромірів, є універсальним ковальським інструментом, шаблони придатні тільки для контролю тій поковки, для якої він призначений.На шаблонах є спеціальні виточки, що визначають номінальний розмір поковки і граничні припуски на механічну обробку (рис. 64, а).

 Калібри при куванні застосовуються для контролю товщини поковок і заготовок в процесі кування. До різновидів калібрів відносять змінні граничні скоби 1 (рис. 64, м), закріплені в державке 2, регульовані скоби (рис. 64, д) з виточкою, яка визначає допуск (∆) на розмір, і калібри-гребінки (рис. 64, е). Останні застосовуються для контролю розмірів по ширині в процесі кування довгих квадратних і прямокутних в перерізі заготовок.

Для контролю кутів між різними поверхнями поковки застосовують або універсальні косинці з постійними кутами 30, 45 і 90' (рис. 65, а), або шаблони з певними кутами між сторонами - кутника (рис. 65, б). Поряд з косинцями для контролю взаємного розташування кінців поковок і кутів застосовують малки (мал. 65, в, г). Кут між сторонами у цього інструменту можна змінювати, так як вони мають шарнірні з'єднання і фіксуються настановним гвинтом. Кут у малков виставляється по універсальному угломеру.

Контрольні питання

1. Чому на усадкової металевій лінійці відстань між ризиками замість 1 мм становить 1,015 мм?

2. Яким інструментом вимірюють діаметр гарячої поковки великого розміру?

3. Коли застосовують шаблони і калібри?

4. Яким інструментом вимірюють кути між поверхнями поковки?



Категорія: Ручна ковка | Додав: 28.09.2016
Переглядів: 3449 | Рейтинг: 0.0/0