Четвер, 25.04.2024, 18:26
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Ручна ковка

Ковальські печі
Ковальські печі порівняно з ковальськими горнами мають більш високу продуктивність, високий ккд, вони зручні в експлуатації і застосовуються як в одиничному, так і в масовому виробництві для нагріву дрібних і великих (масою до сотень тонн) заготовок. Як правило, печі застосовують для нагрівання заготовок при машинного кування та об'ємного штампування. В якості палива для нагрівання полум'яних печей використовують газ, мазут, а для електричних - електричну енергію. 

 Камерні печі. У залежності від габаритів печі поділяються на переносні і стаціонарні, за формою вікна для завантаження і вивантаження заготовок - на печі з прямокутним вікном, щілинні, окулярні і шахтні. Характерним для цих печей є наявність однієї або двох робочих камер, що завантажуються періодично заготовками через одне і те ж вікно. 

 Однокамерна переносна полум'яна піч. Типова конструкція печі з двома газовими пальниками представлена на рис. 28. Вона має каркас 8, виготовлений з листової сталі і прокатних профілів (кутників, швелерів та ін). У нижній частині каркаса є опорні ніжки 10 і завантажувальний майданчик 20. Каркас викладений зсередини вогнестійкою, як правило, шамотною цеглою. У розглянутій печі робоча камера 11 об'єднана з топковим простором, що має два отвори для встановлення у них пальників 7 та 12 (або форсунок).

Пальники служать для спалювання газоподібного палива, форсунки для рідкого (мазуту або нафти). Заготовки для нагріву завантажуються на під 9 печі через вікно 21, закривається масивною металевою заслінкою 22, викладеної з боку робочої камери вогнетривким матеріалом. Для полегшення переміщення заслінки є противагу, пов'язаний з заслінкою металевим тросом 2З, 24, перекинутим через блок 2б.

У зводі є отвір, через яке в робочий простір вставляється термопара для вимірювання температури в печі. Паливо пальника (форсунки) подається через труби 6, повітря від повітропроводу - через труби 4. У верхній частині зводу змонтований рекуператор 2, який служить для підігріву повітря або газу перед їх спалюванням за рахунок тепла газів, що відходять.

Газоподібні продукти горіння з робочої камери через канали 19 в стінках печі відводяться в рекуператор 2, а потім в димову трубу 1.Рекуператор являє собою герметично закриту металеву коробку 17, усередині якої розташовані труби 18 з жароміцного сплаву. З зовнішньої сторони труби 18 обігріваються відходять з печі гарячими димовими газами. Через нагріті труби 18 пальника пропускають холодне повітря, який в рекуператорі підігрівається до 300-1000' С..

Одна половина рекуператора служить для підігріву повітря для лівою пальника, інша - для правої. Так, через трубу 3 в рекуператор подають холодне повітря, а через трубу 15 - з рекуператора в ліву пальник 12 - гаряче повітря. Аналогічно для правої пальника 7 холодне повітря подають через трубу 16, а гарячий - через трубу 4. Подача повітря регулюється заслінками 5 і 14. Використання рекуператора підвищує ккд печі і покращує процес горіння палива в камері.

Полум'яні печі працюють у важких теплових умовах. Внутрішні частини печі, особливо його склепіння і під-, піддаються дії високих температур, механічних навантажень, а також хімічного впливу продуктів горіння і окислів металу (окалини). Під 9 викладається кількома рядами вогнетривкої цегли, причому верхній шар викладається цеглою на ребро. В якості вогнетривкого матеріалу застосовують тальковый цегла, більш стійкий до впливу окалини.

Для полегшення ремонту під викладають на піщаній подушці, насипаної на дно металевого каркаса. Для більшої міцності і довговічності звід 13 печі і верхня частина вікна завантаження 21 викладаються у формі склепіння - арки ів шамотної клиноподібної цегли, причому радіус кривизни внутрішньої поверхні склепіння повинен бути більше величини прольоту між бічними стінками печі, які є опорами для склепіння.

Крім однокамерних печей в ковальських цехах застосовують і двокамерні печі. Такі печі мають дві однакові, що нагріваються мазутом або газом, камери, в які по черзі закладають заготовки. Поки витрачаються нагріті до потрібної температури заготовки в першій камері, у другій камері гріють нову партію заготовок. Друга камера може застосовуватися також для попереднього підігріву заготовок з легованої сталі, яка має низьку допустиму швидкість нагріву. 

 Камерна полум'яна піч із висувним подом (рис. 29), що працює на газі, застосовується для нагріву великих зливків і заготовок в ковальських цехах при машинного кування на молотах та пресах. Піч складається з робочої камери 1, поєднаної з топковим простором, в якій пальника 3, 10 розташовані вздовж лівої і правої стінок в шаховому порядку. Під 4 печі являє собою міцну платформу на колесах 6, викладену зверху великим шаром вогнетривкої цегли. При завантаженні і розвантаженні під печі висувається з робочої камери і на неї з допомогою крана вкладаються великі злитки.Потім під засувається назад у піч і в камеру подають газ і повітря для спалювання.

Для підвищення ккд печі і кращого засвоєння кисню повітря попередньо підігрівається в регенераторі 7, 8. На відміну від рекуператора, що працює в безперервному циклі, регенератор працює періодично. Він складається з двох частин 7, 8 і являє собою багатоканальні, викладені вогнетривкою цеглою, комірчасті блоки.

Пальники печі працюють по черзі. Якщо працюють пальника 10 з лівого боку, то димові гази пропускають через блок 7, який в цей період нагрівається. В цей час через раніше нагріте лівий блок 8 пропускають повітря в ліві пальника. Проходячи через регенератор, холодне повітря підігрівається до температури 800 - 1000'С.

Через деякий час, коли -регенератор 8 подстынет, 9 закривають заслінку, відкривають заслінку б, перекривають клапани на повітроводах, димові гази направляють через регенератор 8, а холодне повітря - через регенератор 7.Одночасно закривають газопровід пальника 10 і відкривають заслінку газопроводу пальника 3. З цього моменту почнуть працювати пальника 3 з правого боку. Газ до пальників підводять по трубах 2, 11, перемикання регенераторів відбувається через 30 - 40 хв. 

 Полуметодические печі. У ковальських цехах частіше застосовують не методичні, а полуметодические полум'яні печі (рис. 30).Принципово вони не відрізняються від методичних, але мають меншу довжину, більш високу швидкість нагріву і можуть бути виготовлені в переносному варіанті. Піч має витягнуту форму, що складається з подогревательной камери 7 і камери остаточного нагріву 3.Заготовки 5 укладаються на завантажувальну площадку, 9 і проштовхуються штовхачем 10 через піч до вікна вивантаження 1.

Камери нагріваються пальниками 2, 6, причому в камері остаточного нагріву 3 їх кількість більше, ніж в попередній камері 7. Нагрівають заготовки рухаються в напрямку, протилежному руху газів. Швидкість пересування заготовок така, що кожна з них знаходиться в печі однакове за тривалістю час, рівний часу нагріву заготовки до необхідної температури.

Оскільки час нагріву заготовок однакове, то розміри їх поперечного перерізу теж повинні бути однаковими. Отже, полуметодические та методичні печі можуть застосовуватися тільки в масовому виробництві. Найчастіше ці печі застосовують у ковальських цехах для нагріву заготовок під об'ємну штампування на молотах і пресах. 

З метою збільшення терміну служби поду печі і зменшення зусилля проштовхування під заготовками прокладають водоохолоджувані труби 4. Економічність роботи печі підвищують застосуванням рекуператора, який встановлюють над піччю в місці виходу відхідних газів через канали 8.

До полум'яних печей безперервної дії відноситься карусельна піч, або піч з обертовим подом. Камера такої печі виконана у вигляді кільця, під її обертається в напрямку, зворотному руху газів, що утворюються при згорянні палива. Через вікно завантаження заготовки укладаються на обертовий під і коли під зробить один оберт, через вікно вивантаження заготовки витягають з печі. Швидкість обертання поду така, що час одного оберту дорівнює часу нагріву заготовок.Ця піч застосовується в масовому виробництві, коли форма нагріваються заготовок не забезпечує їх проштовхування при використанні методичних прямолінійних печей.

 Електричні печі. По конструкції електричні печі опору схожі з полум'яними камерними та методичними печами, але замість пальників на стінках, склепінні і черені печей встановлюють нагрівальні елементи опору, через які пропускають електричний струм. Для нагріву заготовок до температури б50 - 1150'С застосовують печі з металевими елементами опору у вигляді дротяних спіралей або стрічки з ніхрому або стали Х23Н18. Печі для нагріву до 1450'С забезпечують нагрівальними елементами з вольфрамової дроту або іншого матеріалу з високим питомим електричним опором.

Електричні печі відрізняються від відомих меншою окисленням нагрівається металу, компактністю і чистотою роботи, в них легко автоматизується регулювання температури і вони зручні для створення в них захисної атмосфери.

Категорія: Ручна ковка | Додав: 28.09.2016
Переглядів: 2280 | Рейтинг: 0.0/0