Четвер, 02.05.2024, 14:05
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Ручна ковка

Основні кольорові метали і сплави
Найбільше поширення в промисловості одержали чотири групи сплавів: алюмінієві, магнієві, титанові і мідні. Перші три групи включають легкі кольорові сплави, четверта - важкі. Зазначені сплави широко застосовуються у всіх галузях машинобудування й приладобудування. З них виготовляють деталі, які працюють і в реакторах, і в морській воді, в літальних апаратах та в радіоелектронних пристроях. Сплави кольорових металів стійко працюють в умовах дії високих температур і агресивних середовищ, високих напруги і великої сили струму. 

 Алюмінієві сплави. Алюміній (АЛ, АЛ1) - легкий, високопластичний метал, легко деформується в холодному і гарячому стані. Однак чистий алюміній по своїх механічних властивостях не відповідає вимогам сучасної техніки для виготовлення деталей машин практично не застосовується. Широке поширення в техніці отримали його сплави. Основною перевагою алюмінієвих сплавів є їх мала щільність (2700 - 3000 кг/м3) при порівняно високих механічних властивостях.

Алюмінієві сплави за технологічними властивостями поділяються на деформуючі сплави, ливарні і виготовляються способом порошкової металургії. 

Деформуючі алюмінієві сплави у відповідності з їх властивостями ділять на три основні групи. 

1. Сплави підвищеної пластичності (АВ, АМг2 та ін) добре обробляються тиском, легко зварюються, стійкі проти корозії, впливу масел і бензину. Ці сплави отримують легуванням алюмінію марганцем і магнієм.

2. Жароміцні сплави (АК2, АК4 та ін), що зберігають міцність при температурах до 250 - 300'С. Ці сплави додатково легируются нікелем, вони менш пластичні в обробці, ніж сплави першої групи, з них виготовляють такі деталі, як поршні двигунів, лопатки компресорів авіаційних та ін.

3. Сплави високої міцності (Д1, Д16, В95 та ін) мають у порівнянні зі сплавами інших груп знижену пластичність, але володіють найбільшою міцністю (σв до 600 МПа). Ці сплави мають складний хімічний склад, але головними легуючими елементами є мідь, магній, цинк. Сплави цієї групи використовують для виготовлення найбільш важких, але легких деталей. 

 Магнієві сплави, володіючи достатньою міцністю, мають дуже малу щільність (1700 - 1800 кг/м3). Сплави магнію характеризуються високою хімічною стійкістю до лугів, бензину і добре обробляється різальним інструментом. Аналогічно алюмінієвих сплавів, магнієві сплави підрозділяють на деформуються і ливарні. 

До складу магнієвих сплавів входять марганець, алюміній, цинк, церій і ін Добре обробляються тиском сплави МА1, МА2, з яких виготовляють поковки для деталей складної форми. Відповідальні та тяжелонагруженные деталі виготовляють із сплавів МАЗ, МА4, МА5. 

 Титанові сплави. Титан називають металом майбутнього. Маючи щільність в два рази менше, ніж у сталі (≈4500 кг/м3), титанові сплави по міцності не поступаються багатьом легованих сталей. Крім того, титанові сплави не бояться низького холоду, мають високу стійкість проти корозії, агресивних середовищ, таких, як гаряча азотна кислота та ін Більшість титанових сплавів піддається прокатці, куванню, штампуванню. Однак їх обробка вимагає особливих прийомів, точної температури нагріву та ін.Високі міцнісні властивості титанових сплавів при температурах 550 - 600'С роблять їх незамениными при виготовленні деталей компресорів авіаційних двигунів та ін.

Титанові сплави легують кремнієм, алюмінієм, марганцем, хромом та іншими елементами. 

 Мідні сплави. До достоїнств мідних сплавів належать такі їх властивості, як низький коефіцієнт тертя, хороша стійкість проти корозії в ряді агресивних середовищ, хороша тепло - і електропровідність. З мідних сплавів виготовляють труби, листи, стрічки, деталі трубопроводів, корпуси вентилів, підшипники ковзання; зубчасті колеса в приладобудуванні і т. д. 

В залежності від компонентів, що входять до їх складу, мідні сплави ділять на дві групи: латуні і бронзи.

Латуні за складом бувають прості і складні. Прості деформуються латуні являють собою сплави міді з цинком (Л90, Л80, Л68, Л62). Буква Л означає латунь, цифра - вміст міді, решта - цинк. Так, Л90 - латунь з 90% міді і 10% цинку. Прості латуні добре обробляються тиском як у холодному, так і в гарячому стані.

Складні латуні крім цинку містять добавки свинцю (С), марганцю (Мг), нікелю (Н), алюмінію (А) та ін. Наприклад, латунь ЛС59-1 містить ≈59% міді, ≈1% свинцю, решта (≈40%) цинк. У ковальському виробництві обробляють також складні, що володіють спеціальними властивостями латуні ЛМцА57-3-1, ЛАН59-3-2.

Деформуємі бронзи ділять на оловянистые, які містять кілька відсотків олова та інші елементи, і безоловянистые, в яких олово відсутня. Прикладом деформівного оловянистой бронзи є Бр.ОЦ4-3 (Бр - бронза, О - олово 4%, цинк - 3%, решта - 93% мідь). Безоловянистые бронзи Бр.АЖ9-4 і Бр.АЖН10-4-4 широко використовуються в ковальських цехах, вони добре куються і штампуються. Перша наведена бронза Бр.АЖ9-4 має склад: А - алюмінію 9%, Ж - заліза 4%, решта - 87% міді, друга - бронза Бр.АЖН10-4-4 крім 10% алюмінію, 4'% заліза має 4% нікелю, решта - 82% міді.

Контрольні питання 

1. Перерахуйте основні фізичні, механічні і технологічні властивості металів. 

2. На які групи поділяють стали за способом виробництва, хімічним складом, якістю і призначенням? 

3. Що є вихідною заготівлею при ручному куванні на великих гідравлічних пресах? 

4. Які алюмінієві і титанові сплави можуть оброблятися куванням? 

5. Перелічіть можливі дефекти вихідної заготовки.

Категорія: Ручна ковка | Додав: 28.09.2016
Переглядів: 3621 | Рейтинг: 0.0/0