Неділя, 05.05.2024, 14:48
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Ручна ковка

Основні властивості вихідних металів і сплавів
У ковальському виробництві обробляють різноманітні метали і сплави. Вони володіють різними механічними, фізичними і технологічними властивостями. Зазначені властивості мають важливе значення, знання їх необхідно при виборі режимів обробки. 

До основних фізичних властивостей відносять щільність, температуру плавлення, теплоємність та теплопровідність. 

 Щільність (g) - фізична величина, що визначає масу металу в одиниці об'єму (кг/м3). Більшість сталей має щільність 7850 кг/м3, алюмінієві сплави - 2500, бронза - 8500 кг/м3. 

 Температура плавлення (Тпл) - важлива величина, яку необхідно знати при виборі температурного режиму обробки тиском. Слід пам'ятати, що температура плавлення чистих металів не співпадає з температурою плавлення їх сплавів. 

 Теплоємність - відношення кількості теплоти, сообщаемого тілу (системі) при нескінченно малій зміні його стану в якому-небудь процесі, до відповідної зміни температури тіла. Теплоємність одиниці маси речовини називається питомою теплоємністю [ккал/(кг х град)]. Теплоємність металів в основному залежить від температури. Найбільшу питому теплоємність сталь має при температурі 800 - 1100'С, вона становить 0,168 ккал/(кг х град). Чим вище питома теплоємність металу, тим більше потрібно витратити теплової енергії для нагрівання до необхідної температури. 

Теплопровідність - це один з видів теплообміну, при якому перенесення енергії у формі теплоти в нерівномірно нагрітої середовищі має атомно-молекулярний характер. Чим менше теплопровідність металу, тим більше різниця температури різних частин заготовки і тим більше небезпека появи тріщин в металі. Теплоємність сталей (особливо легованих) у п'ять разів менше теплоємності міді і алюмінію.

Міцнісні властивості металів, їх здатність деформуватися характеризуються механічними властивостями. До основним властивостями відносяться міцність, пластичність, твердість і ударна в'язкість. Кількісно ці властивості визначаються експериментально розтягуванням зразків на випробувальних машинах. 

 Міцність - це здатність матеріалу чинити опір руйнуванню від дії на нього зовнішніх сил. Кількісно міцність характеризують межею міцності σв, який дорівнює відношенню руйнівної сили Рв до площі поперечного перерізу вихідного зразка F₀(МПа): σв = Рв/F₀. 

 Пластичність - це здатність металу змінювати форму під дією зовнішніх і внутрішніх сил без руйнування.

 Твердість - здатність металу чинити опір впровадженню у нього більш твердого тіла. Визначають твердість на твердомерах впровадженням сталевої загартованої кульки в метал (на приладі Брінелля) або впровадженням алмазної піраміди в добре підготовлену поверхню зразка (на приладі Роквелла). Чим менше величина відбитка, тим більше твердість. випробуваного металу. Наприклад, вуглецева сталь має твердість НВ 100 - 150 (за Брінеллем), а після гарту - НВ 500 - 600. 

 Ударна в'язкість- це здатність металу поглинати механічну енергію в процесі деформації і руйнування під дією ударного навантаження. Величина цієї характеристики металу визначається відношенням витраченої механічної роботи на руйнування зразка при ударному вигині до площі поперечного перерізу зразка (Дж/м2): ан = А/F₀. 

Ударна в'язкість - одна з найважливіших характеристик, що визначає працездатність матеріалу при експлуатації.

До технологічних властивостей відносять ковкість, об'ємну та лінійну усадку, зварюваність, гартована, оброблюваність різанням, жидкотекучесть та ін: У ковальському виробництві особливе значення мають перші чотири властивості. 

Ковкість визначає здатність металу пластично деформуватися у великих межах при невеликому опорі деформації. Це одне з основних властивостей для обробки тиском. 

 Об'ємна та лінійна усадка - це зменшення обсягу і лінійних розмірів заготовки в процесі охолодження після кування або після термічної обробки. Наближено можна вважати, що розміри сталевих заготовок при охолодженні з кувальної температури до цехової зменшуються на 1,2 - 1,3%. Усадку враховують при проектуванні робочої порожнини штампів, так як при усадці заготівля може заклинитися на інструменті і т. д. 

 Зварюваність - здатність металів утворювати високоякісні зварні з'єднання при ковальській та інших спосабах зварювання. Добре зварюються сталі з малим змістом вуглецю, погано - леговані і високовуглецеві. Також мають погану зварюваність алюміній і його сплави та інші кольорові метали і сплави. 

 Гартована - здатність металів набувати у результаті загартування високу твердість. Добре загартовуються сталі з вмістом вуглецю від 0,4 до 0,7. Як правило, при гартуванні сталі зменшуються її пластичність і ударна в'язкість, збільшується міцність.

Категорія: Ручна ковка | Додав: 28.09.2016
Переглядів: 1882 | Рейтинг: 0.0/0