Неділя, 05.05.2024, 19:45
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Ручна ковка

Різка вихідних профілів прокату на мірні заготовки
В ковальський цех заготовки для ручного і машинного кування надходять у вигляді прокатаних профілів довжиною від 2 до 6 м і більше та у вигляді зливків (злитки перед куванням не розрізають).

В одиничному виробництві при ручному куванні для підвищення продуктивності праці використовують відрізані від довгих штанг заготовки завдовжки 500 - 800 мм. Такі заготовки легко переносити, нагрівати і розрубувати на більш дрібні частини. Якщо на ділянці ручного або машинного кування виготовляють партію однакових поковок, доцільно вихідні прутки попередньо розрізати на дрібні штучні або кратні заготовки, причому відрізку виконувати на спеціальному обладнанні.

Спосіб різання вихідних прутків вибирають, виходячи з марки сплаву, серійності виробництва, вимог, що пред'являються до якості торців відрізаних заготовок, і точності їх розмірів. У ковальському виробництві застосовують такі способи попередньої різання заготовок на мірні довжини: на ножівковій і дискової пилах, ломка на хладноломах, анодно-механічна, відрізка на прес-ножицях і в штампах на пресах, кисневе і плазмове різання, отрубка на установках вибухової дії і ін.

Відрізкузаготовок на пилах з-за невисокої продуктивності застосовують в одиничному і дрібносерійному виробництві, особливо для різання кольорових металів і сплавів. Цей спосіб забезпечує високоякісний рез, перпендикулярність торців до осі заготовки і досить високу точність по довжині.

Різання на механічних пилах здійснюється на відрізних ножівковому верстаті або на верстаті з дисковою пилкою.

 Відрізний верстат ножівковий (рис. 44) складається з станини 1, стійки 8, рукави-направляючої 6 і пільной рами 7 із закріпленим у ній ножовочным полотном 5. Пільная рама приводиться в зворотно-поступальний рух електродвигуном 10 допомогою редуктора 9 і кривошипно-шатунного механізму, розташованого в стійці верстата.Заготівля 3 затискається плоскими і V-образними губками з допомогою упору 2 і гвинта 4. На верстаті є регульований упор, що дозволяє відрізати заготовки однакової довжини.

Ножівкове полотно охолоджується рідиною від електронасоса автоматично в момент відрізки. Після закінчення операції хобот з полотном піднімається вгору і верстат вимикається автоматично. Найбільший розмір перерізу оброблюваної заготовки 250 мм, ширина пропила 2,5 - 3,5 мм. Крім заготовок круглого і квадратного перерізу на верстаті можна відрізати метал іншого профілю: двутавр, швелери та ін, а також ці профілі, зібрані пакетами.

 Відрізний верстат з дисковою пилкою (рис. 45) випускається чотирьох моделей. Конструкції їх однакові, відрізняються вони розмірами і потужністю. Найбільш потужна модель має дискову пилу діаметром 1430 мм. На цьому верстаті можна обрізати заготовки діаметром до 500 мм, а також швелери і двотаври до № 40 та № 60 поодинці і пакетами. Ширина пропилу залежить від діаметра диску і становить 3 - 8 мм.

Верстат має наступне пристрій. Разрезаемая заготівля 3 затискається в горизонтальному і вертикальному напрямку за допомогою гідравлічного затиску. При неправильному встановленні заготовки в губках затиску в гідросистемі спрацьовує блокувальний пристрій, що виключає подачу бабки 1 з дисковою пилкою 2. Дискова пила закріплюється на шпинделі в бабці, приводиться в обертання від електродвигуна через клиноремінну передачу і коробку швидкостей. Подача бабки в напрямку різу здійснюється системою гідроприводу з безступінчатим регулюванням.

Верстат оснащений автоматичним пристроєм швидкого підведення і відведення пили до різання і після неї, перемикання швидкості подачі бабки на режим різання здійснюється автоматично. Для збільшення стійкості інструменту і підвищення продуктивності верстати мають пристрої для охолодження пили під час відрізки. Дискові пили складаються, як правило, з диска і закріплених на ньому сегментів з ріжучими зубами. Диски виготовляють із сталі 65Г, сегменти - з швидкорізальної сталі Р18.

 Відрізка на електромеханічної пилі (рис. 46)заснована на нагріванні і розплавленні металу заготовки б в момент контакту з інструментом - електродом (диском) 1 і видаленні металу із зони контакту механічним способом за рахунок відносного поступального руху заготовки S п і обертального - інструменту v.Нагрівання металу та його розплавлення в місці контакту відбувається за рахунок тертя і імпульсів дугового розряду. Робочий струм напругою 10 - 40 В від трансформатора 5 через ковзний контакт 4 подається на ріжучий сталевий диск 1. Диск приводиться в обертання від електродвигуна 2 через прискорює ремінну передачу 3, частота обертання диска 2200 об/хв.Описаний спосіб характеризується високою продуктивністю, досить високою якістю поверхні різу, його застосовують в одиничному і серійному виробництві для відрізання заготовок простої та складної форми з вуглецевих і високолегованих сталей і сплавів.

 Ломка прутків на мірні заготовки може виконуватися в холодному стані на хладноломах за схемою, представленої на рис. 47. Попередньо надрізана у місцях зламу 5, заготівля 3 встановлюється на ломатель 4 і під дією зусилля повзуна 1 хладнолома опори 2 переламує заготовку. Під дією зусилля Р поблизу надрізу виникають значні напруження розтягу, що забезпечують ломку заготовки без пластичної деформації і її вигину. Глибина надрізу приймається рівною 3 - 8% від висоти заготовки Але. Якщо надріз виконують на механічній пилі, то ширина надрізу відповідає товщині пилки.При надрізі газовим різаком ширина надрізу повинна бути не більше 5 - 7 мм.

Продуктивністьхладноломов залежить від типу застосовуваного устаткування. Найчастіше цим обладнанням є швидкохідні кривошипні преси. Продуктивність їх складає кілька тисяч мірних заготовок за зміну.Хладноломы застосовують для ломки заготовок великого перетину (від 50 мм до 250 мм) з легованих і вуглецевих сталей, наприклад із сталі ШХ15. Можливість швидкого регулювання відстані між опорами 2 дозволяє застосовувати хладноломы в масовому і дрібносерійному виробництві. Довжина мірних заготовок при ламанні повинна бути більше 1,2 D, де D - діаметр або сторона квадрата заготовки.Відстань між опорами L = 1,5...2D, пуансон і опори повинні мати закруглення радіусом R = 12...15 мм.

До достоїнств хладнолома відносяться висока продуктивність, простота конструкції, невелике зусилля ломки і можливість контролю якості металу за характером зламу.

При роботі на хладноломе необхідно бути особливо обережним, так як заготівля іноді відлітає після ломки з великою швидкістю. Тому хладнолом повинен мати надійне огородження.

 Різання на прес-ножицях являє собою найбільш дешевий і швидкий спосіб різання прутків на мірні заготовки в масовому і рідше,в дрібносерійному виробництві. Сутність цього способу полягає в наступному (рис. 48). Розрізану заготівлю 2 по рольгангу 1 просувають до упору 5. Притиск 3 з великим зусиллям Рпр притискає заготовку до нижнього нерухомому ножу б, закріпленому на станині преса.

Після цьоговстановлений на повзун преса верхній ніж 4 при своєму русі вниз із зусиллям Ротр здійснює відрізку від прутка мірної заготовки. В процесі відрізки спочатку ножі пластично впроваджуються в заготовку, в місцях контакту з ріжучими кромками ножів виникають скалывающие зустрічні тріщини і, коли тріщини зливаються, відбувається сколювання металу. Заготівля відокремлюється від прутка і падає на похилий лоток 7, за яким зісковзує в збірну тару. Протягом усього процесу відрізки притиск утримує заготівлю від переміщення і запобігає її перекидання від дії зусилля відрізки.

На якість відрізки впливає правильність вибору зазору між ножами z, який залежить від розмірів перерізу заготовки і становить 2 - 4% діаметра прутка або його товщини. Недоліком відрізки на ножицях є кривизна одержуваного торця заготовки. При неправильному виборі зазору між ножами крім великої кривизни торця можуть виникнути дефекти у вигляді вырывов металу, великих задирок, глибоких недопустимих тріщин та ін.

Форма і розміри ріжучих кромок ножів вибираються за формою перерізу розрізуваних прутків: для різання квадратних прутків використовують ножі, утворюють у робочому положенні зів у формі квадрата, для круглих заготовок - у формі кола. Ножі виготовляють із сталі марок 5ХН, 5ХНМ, 5ХГМ, 4ХС, У10 і ін. Після термообробки вони повинні мати твердість НКР 47 - 52.

Вітчизняні заводи випускають ножиці кривошипні зусиллям 25 МН (2500 тз), призначені для оброблення заготовок діаметром до 250 мм Продуктивність ножиць досягає декількох десятків заготовок в хвилину.

Відрізання заготовок з вуглецевих сталей малих і середніх перерізів (до 50 мм) здійснюється найчастіше в холодному стані. Вуглецеві сталі великих перетинів (понад 50 мм) - з нагріванням до температури 400 - 550'С. Відрізання заготовок з легованих і високовуглецевих сталей в холодному стані пов'язана з небезпекою виникнення недопустимих тріщин на торцях. Тому ці стали перед отрезкой обов'язково нагрівають до температури 500 - 650'С.

Категорія: Ручна ковка | Додав: 28.09.2016
Переглядів: 1937 | Рейтинг: 0.0/0