Понеділок, 29.04.2024, 12:01
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0

Головна » Статті » Технологія металів

14. Технологія виготовлення ливарних форм
§ 13. Хімічно твердіючі форми 

Форми з піщано-глинистої суміші, призначені для виготовлення великих виливків, з метою збільшення міцності і газопроникності піддаються тепловій сушці, тривалість якої становить 45 - 35% від тривалості всього циклу виготовлення форми. Форми, виготовлені з швидковисихаючих рідкоскляних хімічно твердіючих сумішей, тверднуть при продувці їх вуглекислим газом, володіють значною міцністю і газопроникність.
Після виготовлення кожна півформа обробляється і не підлягає продуванню вуглекислим газом (рис. 111.12). З цією метою порожнину форми 1 накривається дерев'яною рамкою 2 з вирізом 3. Виріз закривається алюмінієвим щитком 4 з штуцером 5. Вуглекислота з балона через редуктор по гумовому шлангу надходить у порожнину форми. Продування здійснюється протягом 1,5 - 5 хв, що цілком достатньо для того, щоб вуглекислота вступила в реакцію з рідким склом.
Після хімічного затвердіння поверхню форми фарбують швидковисихаючою вогнетривкою фарбою.

§ 14. Формування в стрижнях (жакетная формування) 

Формування в стрижнях застосовується для отримання складних відповідальних виливків з підвищеною точністю розмірів і чистотою поверхні. При цьому способі формування зовнішні обриси виливки, а також її внутрішні порожнини виходять за допомогою стержнів (рис.III.13), що встановлюються на піддоні.
Формування в стрижнях застосовується при виготовленні виливків у тих випадках, коли вона економічно більш доцільна, ніж формування моделі.
Жакетная формування забезпечує одержання виливків з чистими поверхнями без пригару, з мінімальними припусками на механічну обробку, збільшує продуктивності праці і з'їм лиття з виробничої площі, знижує собівартість виливки. Залиті форми переносяться краном з ділянки заливки на ділянку остигання. При такій формуванні спрощується організація виробництва виливків. Для виготовлення виливків за такою технологією потрібно мати лише декілька типів опок і піддонів.Стрижні виготовляються на машинах з замазати суміші, причому твердіння суміші здійснюється безпосередньо в стержневом ящику продувкою вуглекислим газом через вентиляційні канали.Для усунення пригара поверхню стрижнів забарвлюється вогнетривкою фарбою на быстроиспаряющемся розчиннику.

§ 15. Формування за шаблоном

Формовку за шаблоном застосовують для виготовлення виливків, поверхня яких може бути отримана обертанням якої-небудь лінії шаблону навколо осі або ж рухом шаблону по напрямній лінії.
Формування за допомогою шаблонів знаходить застосування в одиничному виробництві середніх і крупних виливків з відносно простими контурами (втулки, чаші, котли; шківи, маховики тощо).

§ 16. Машинна формовка

Переваги машинної формовки: поліпшення умов роботи формувальника; підвищення продуктивності праці; одержання виливків підвищеної точності, значне скорочення браку; поліпшення поверхні виливків і зменшення обсягу обрубных і очисних робіт; збільшення стійкості модельної оснастки; можливість організації потокового виробництва.
Машинна формовка дає можливість механізувати трудомісткі і важкі роботи по виготовленню форм: ущільнення формувальної суміші в опоці, витяг моделей, поворот готових напівформ.
На формувальних машинах форми виготовляються трьома основними способами: нормальним, стопочной формуванням і безопочного формуванням.
  Нормальний метод формування має найбільше поширення. Формування проводиться у двох опоках з роз'ємним моделям, розташованим на односторонніх модельних плитах.
  Стопочная формування застосовується з метою кращого використання виробничої площі на формувальному ділянці. Розрізняють два види стопочной формування: поверхову (рис. III.14, а) і ступінчасту (рис. 111.14, б).
При поверховій формуванні в одній опоці одночасно робляться дві напівформи - нижня і верхня. Вся стопка форм має одну загальну ливникову систему з центральним стояком.
Ступенева формування дає можливість значно економити виробничу площу.
  Безопочная формування полягає в тому, що форма виготовляється на машині в спеціальних опоках, які після встановлення на місце заливки знімаються, а на форму надівається жакет, оберігає її від руйнування під час заливки розплавленим металом. Цей спосіб вимагає великих фізичних зусиль: формувальник піднімає, повертає і переносить форми на місце заливки, загальна вага яких протягом зміни складає більше 10 - 15 т. У зв'язку з цим безопочная формування в сучасних цехах застосовується в обмежених розмірах.
  Ущільнення формувальної суміші. При машинному формуванні основними способами ущільнення формувальної суміші є пресування верхнє і нижнє, струшування і пескометное ущільнення.
  Верхнє пресування застосовується для виготовлення форм в опоках висотою 150 - 200 мм, а нижня пресування - в опоках заввишки 100 - 150 мм.
На рис. III.15 показана схема ущільнення формувальної суміші струшуванням з верхнім пресуванням. Модельна плита 3 закріплюється на столі машини 2. Опоку за штирів встановлюють на модельну плиту, а на опоку встановлюють рамку, і порожнини опоки і рамки заповнюються сумішшю.
Під дією стисненого повітря, впускаемого в циліндр під поршень 1, стіл машини піднімається на висоту 25 - 80 мм до випускного отвори в циліндрі. Потім повітря виходить через отвір 6 і стіл падає вниз, вдаряючись об станину формувальної машини. В результаті багаторазових ударів (20 - 50) суміш в опоці ущільнюється. При струшуванні найбільше ущільнення формувальної суміші створюється близько модельної плити. Верхні шари формувальної суміші виявляються менш ущільненими і їх доводиться піддавати допрессовке або подтрамбовке.З цією метою встряхивающие формувальні машини оснащені траверсою 5 з пресової колодкою 4 для допрессовки верхніх шарів суміші. Рівномірне ущільнення формувальної суміші верхнім пресуванням досягається при застосуванні діафрагми. В порожнину пресової колодки з нижнього боку, герметично закритою діафрагмою з тонкої гуми, вводять стиснене повітря під тиском 5 - 6 ат (0,5 - 0,6 МПа); при пресуванні суміш рівномірно ущільнюється по конфігурації моделі.
Найпоширенішим способом ущільнення формувальної суміші в опоках є ущільнення струшуваннямОднак цей спосіб пов'язаний з виділенням шуму, тому проводяться роботи по створенню універсальних пресових безшумних машин з підвищеним тиском пресування 17-40 кГ/см2 (1,7 - 4,0 МПа), що забезпечують високу продуктивність і точність розмірів форми.
На Ленінградському Кіровському заводі створені спеціальні високопродуктивні пресові автоматизовані машини, які дозволяють виготовляти форми в опоках висотою понад 350 мм.
  Виймання моделі з форми.Ця відповідальна операція при машинному формуванні механізована, що забезпечує виконання операції без ушкодження форми. Розрізняють наступні способи добування моделі: штифтової з'їм, протяжка моделі та витяг з допомогою поворотної плити або перекидного столу.
При штифтовому зніманні машини забезпечуються спеціальними штифтами, підйом яких здійснюється пневматичним або гідравлічним циліндром. Протяжка моделі застосовується при витяганні з напівформи високих моделей складної конфігурації.
Після ущільнення формувальної суміші в опоці протяжна плита і опока за допомогою штифтового підйому піднімаються, і півформа знімається з протяжної плити. Виймання моделі з допомогою поворотної плити показано на рис. III.16. Після ущільнення формувальної суміші в опоці 1 півформа надійно закріплюється на поворотній плиті 2 і разом з модельною плитою 3 повертається на 180'. Півформа встановлюється на приймальний стіл 4 і роз'єднується з поворотною плитою. При опусканні приймального столу разом з полуформой з неї витягується модель.
Готова півформа відправляється з приймального столу на місце складання форми, а поворотна плита повертається у вихідне положення.
Витяг моделі за допомогою перекидного столу показано на рис. III.16, б. Опока 2 з ущільненої формувальної сумішшю разом з модельною плитою 3 закріплюється на столі 4 формувальної машини. Потім перекидний стіл, модельна плита і півформа при повороті механізму перекидаються на приймальний стіл 5, піднятий догори. Відкріпивши напівформу від столу формувальної машини, опускають приймальний стіл і витягують модель 1. Після цього перекидний стіл разом з модельною плитою повертається у вихідне положення.
При машинному формуванні расталкивание моделей не проводиться, і для того, щоб полегшити видалення моделі з напівформи, застосовують пневматичні вібратори стисненого повітря, які зміцнюються на столі машини.
За способом приведення в дію формувальні машини поділяються на ручні, гідравлічні, пневматичні та механічні. Ручні, а також гідравлічні машини в даний час не мають застосування. Найбільше поширення отримали пневматичні машини, на яких можна виготовляти форми в опоках розміром від 500Х400 до 2500Х1500 мм і висотою від 120 до 800 мм.

Категорія: Технологія металів | Додав: 25.09.2016
Переглядів: 1782 | Рейтинг: 0.0/0