Понеділок, 29.04.2024, 14:43
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Технологія металів

16. Збірка і заливка форм
§ 21. Збірка форм 

Збірка форм - найбільш відповідальна технологічна операція, так як у випадку неправильної зборки виливок не буде відповідати заданим розмірам.
Форми, заливаються всырую, щоб уникнути обсихання суміші збираються відразу після обробки; сухі ж форми потребують попередньої підготовки, яка полягає у видаленні шматків суміші, виправлення пошкоджених місць і т. п.
Нижня півформа встановлюється на ретельно розпушену майданчик і притирається до неї. Довгим душником під полуформой накалываются вентиляційні канали.
Формувальник перевіряє якість стрижнів, чистоту вентиляційних каналів і при потребі прочищає їх. Розміри форми контролюються в процесі складання. При виготовленні одиничних виливків контроль здійснюється з допомогою нормального інструменту: метра, косинця, кронциркуля і т. п.
Криволінійні обриси, а також товщина стінки перевіряються встановленням глиняних конусів. При накритті верхній форми конуса здавлюються. Після зняття форми по висоті здавленого конуса перевіряють товщину стінки і при потребі підпилюють стрижень або форму, після чого форма знову збирається. При серійному виробництві для контролю розмірів, форми і забезпечення правильності установки стрижнів користуються спеціально виготовленими шаблонами та кондукторами.
У разі, коли стрижневі знаки не забезпечують достатньої стійкості стрижня, застосовують жеребейки. Вони дозволяють правильно встановити стрижні, а при заповненні форми рідким металом усувають їх спливання.
Жеребейки виготовляються з листової низьковуглецевої сталі, чавуну та інших металів, покритих оловом або міддю.
Обидві напівформи після складання скріплюються скобами або навантажуються баластом щоб уникнути підняття верхньої напівформи при заливці.

§ 22. Заливка форм

Заливка форм металом безпосередньо з печі застосовується дуже рідко. Зазвичай метал видається в ковші, з яких проводиться заливка форм. Ковші виготовляються з листової сталі завтовшки 2 - 10 мм і більше. Ємність ковшів коливається в дуже широких межах - від 10 кг до 10 т і більше.
Ковші місткістю до 15 кг (рис. 111.22, а) переносяться до місця заливки форм одним робочим, а місткістю до 60 кг - двома робітниками (рис. 111.22, б). При місткості ковшів більше 60 кг і до 2 т їх переміщують на механізованих підвісках по монорельсу або катучей балкою. Ковші більшої ємності переміщуються мостовими кранами. По конструкції ковші поділяються на відкриті кранові (рис.22,в) і закриті барабанного типу (рис.111.22,м). Для уловлювання шлаку застосовуються спеціальні ковші чайникового типу (рис. 111.22, д).
Сталь розливають у форми зазвичай з стопорних ковшів.
  Футеровка ковшів. Незалежно від місткості ковшів вони футер вогнетривким матеріалом. Основним призначенням футеровки є запобігання кожуха ковша від впливу високої температури рідкого сплаву і збереження сплаву в рідкому стані під час транспортування та розливання у форми. На стінки ковшів місткістю до 300 кг наноситься шар вогнетривкої складу завтовшки 20 - 40 мм. Великі кранові, а також всі ковші барабанного типу футер вогнетривкою цеглою.
Після футеровки ковші повинні бути ретельно висушені до повного видалення вологи. Застосовувана в багатьох ливарних цехах сушіння футеровки шляхом спалювання дров в ковшах нераціональна, бо це забруднює повітря в цеху і не забезпечує рівномірної просушування. Кращі результати виходять при сушіння ковшів в печах різних конструкцій. Великі ковші сушаться спеціальними пальниками або мазутними форсунками, що вводяться всередину ковшів.
Після сушіння футеровка забарвлюється формувальної фарбою і знову підсушується.
  Розливання чавуну. Температура сплаву при заливці залежить від металоємності форми, конфігурації виливки і товщини її стінок. У всіх випадках слід прагнути до того, щоб при випуску чавуну з печі він мав найбільшу температуру, а шляхом витримки доводиться температура сплаву в ковші до заданої. При цьому спливають на поверхню сплаву частинки шлаку і видаляються гази.
Під час транспортування рідкого сплаву і заливання його в форми сплав охолоджується, тому температура його при випуску з плавильної печі повинна бути вище, ніж температура заливки.
Заливка форм повинна вестися без перерви, з повним заповненням литниковой чаші або воронки. При недотриманні цієї вимоги можливе потрапляння шлаку в форму і засмоктування струменем рідкого сплаву атмосферного повітря, що призводить до браку виливків. Висота струменя від носка ковша до чаші або воронки не повинна бути більше 150 - 200 мм.
Спосіб заливки форм визначається ступенем механізації ливарного цеху і режимом роботи.

Категорія: Технологія металів | Додав: 25.09.2016
Переглядів: 1608 | Рейтинг: 0.0/0