Понеділок, 29.04.2024, 12:28
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Технологія металів

23. Техніко-економічні показники і технічний контроль у ливарному виробництві
§ 57. Техніко-економічні показники 

Широке застосування литих деталей в порівнянні з заготовками, отриманими іншими способами, пояснюється можливістю отримання різноманітних деталей з вельми складними зовнішніми і внутрішніми поверхнями. При цьому в багатьох випадках виливки мають форму і розміри, близькі до готових деталей, і піддаються лише незначної механічної обробці.
Вартість виливків значною мірою залежить від характеру виробництва (індивідуальне, великосерійне), складності литої деталі, її розміру, ваги, сплаву, способу виготовлення форми (машинний, ручний) та ін.
Виливки з чавуну, володіють хорошими технологічними властивостями, що найбільш дешеві. Вихід придатного металу від розплавленого чавуну становить 50 - 80%, причому близько 50 - 60% виходить при виготовленні складних виливків і 75 - 80% - при виготовленні виливків простої конфігурації (виливниці, піддони, станини та ін). Витрата металу на ливникову систему становить - 15 - 30% від ваги виливки.
Виливки зі сталі дорожче виливків з чавуну в 1,5 - 2,0 рази внаслідок того, що їх виготовлення вимагає високої температури плавлення, підвищеної витрати свіжих формувальних матеріалів (піску, глини) для виготовлення форм і стрижнів, значної витрати металу на ливникову систему і особливо на прибутку, застосування термічної обробки. Вихід придатного металу становить 35 - 60%. Витрата металу на ливникову систему становить 20 - 30% і на прибутку звичайні 80% і більше, а на прибутку з екзотермічними або термоізоляційними обмазками близько 30 - 50%.
Орієнтовна вартість виливків з різних сплавів без витрат на механічну обробку (в %). 

Найменування сплавів Вартість виливки

Сірий чавун............................................... 1,0 (прийнята за одиницю) 
Високоміцний магнієвий чавун................. 1,1 - 1,3 
Ковкий чавун.............................................. 1,2-1,5 
Вуглецева сталь..................................... 1,5 - 2,0 
Мідні сплави........................................... 6,0 - 8,0 
Алюмінієві сплави.................................. 8,0 - 10,0
Високолеговані сталі.......................... 6,0 - 8,0 і більше 

Вартість металу при виробництві виливків від загальної вартості литої деталі становить: з сірого чавуну, вуглецевої сталі - 35 - 60%, з високолегованої сталі і кольорових сплавів - 50 - 80%.
Близько 75% всіх виливків (за вагою) виготовляють з чавуну і близько 20% сталі. На частку кольорових сплавів припадає невелика частина від загальної ваги виготовлених виливків внаслідок великої їх вартості. Кольорові сплави застосовують для виготовлення литих деталей при необхідності отримувати спеціальні властивості, теплопровідність, електропровідність, корозійну стійкість, малу вагу, низький коефіцієнт тертя та ін. 
Практика роботи ливарних цехів показує наступне.
1. Ефективність використання високоміцного магнієвого чавуну для колінчастого вала дизеля замість кованого валу з легованої сталі склала: вага заготовки кованого валу 6300 кг, литого 2100 кг; після механічної обробки відповідно 1900 1700 кг; загальна трудомісткість в годиннику - 1495 і 695.
2. Метод лиття в металеві форми замість піщаних знижує собівартість виливків на 15 - 25%. Вартість виготовлення 1 т чавунних виливків (шестерень, фрикціона, картера тощо) без врахування вартості металу і накладних витрат знизилася з 15 руб. 78 коп. до 10 руб. 04 коп. за рахунок скорочення витрат на приготування формувальної суміші, виготовлення форм, вибивання відливок, очисні роботи.
3. Виготовлення складних виливків з алюмінієвого сплаву методом лиття під тиском знижує собівартість виливків (циліндрів двигунів внутрішнього згоряння) на 20 - 35% порівняно з вартістю виливків, виготовлених з чавуну, за рахунок підвищення точності розмірів, зниження витрати металу, значного скорочення механічної обробки і високої продуктивності праці.
4. Метод лиття по виплавлюваних моделях особливо ефективно використати для виготовлення виробів із сплавів, які важко піддаються механічній обробці, і в тих випадках, коли окремі виливки поєднувати в один складний вузол. 
Для порівняння наводяться показники, отримані при виготовленні направляючих турбінних лопаток способом лиття по виплавлюваних моделях і кованих заготовок. 
Лопатки, виготовлені з лиття 
по виплавлюваних моделях з поковок

Вага заготовки кг........................................... 0,35 4,85 
Трудомісткість механічної обробки в ч ...... 1,2 6 
Число операцій обробки .............................. 8 25

В даний час більшість лопаток виготовляється методами точної штампування і лиття по виплавлюваних моделях. 

§ 58. Контроль якості вихідних матеріалів 

Працівниками відділу технічного контролю, майстрами, технологами для забезпечення якості виливків у ливарному цеху здійснюється контроль:
1) шихтових матеріалів (хімічний склад металу, вміст сірки і золи у коксі, зміст СаО в вапняному камені); 
2) формувальних матеріалів (зерновий склад кварцового піску; міцність, газопроникність, технологічні властивості крепителя); 
3) формувальних і стрижневих сумішей (міцність, газопроникність, вміст вологи та ін);
4) модельно-опочного оснащення (розміри моделей, стрижневих ящиків, відсутність пошкоджень, відповідність знаків моделей знаків стрижнів, наявність ливарних ухилів; жолоблення опок; розробка направляючих,шпильок і отворів у вушках опоки понад допустимих за технічним умовам); 
5) дотримання технологічного процесу виготовлення виливка на всіх ділянках цеху: 
а) плавильному (температура рідкого металу, режим плавки і заливки форм, хімічний склад металу);
б) стержневом (правильність пристрої вентиляції і встановлення арматури в стержні, щільність набивки суміші, якість покриття вогнетривкою фарбою і сушіння, розміри стержня); 
в) формовочно-складальному (розміри форми, висновки вентиляційних каналів, щільність набивки, якість поверхні і складання форми, установка стрижнів та ін). 

§ 59. Контроль якості виливків 

До основних способів контролю якості виливків відносяться наступні. 
  Зовнішній огляд. Цей вид огляду є самим швидким способом контролю якості виливків, якому піддаються всі виливки після їх очищення і обрубки. Внутрішні вади виливків виявляються при механічній обробці, але можуть бути швидко виявлені до механічної обробки спеціальними способами контролю просвічуванням рентгенівськими та гамма-променями, ультразвуком, магнітної дефектоскопією та ін. 
  Перевірка розмірів виливків. При одиничному і дрібносерійному виробництві відповідність розмірів виливки креслярських розмірів перевіряється розміткою. При великосерійному і масовому виробництві розміри виливки перевіряються спеціальними контрольними шаблонами. 
  Контроль ваги виливків. Контроль проводиться зважуванням виливків для визначення відповідності ваги нормальному або обумовленої технічними умовами. Зазвичай нормативний вага встановлюється за вагою тих виливків, розміри яких знаходяться в межах допусків. 
  Випробування механічних властивостей. Зазвичай механічні властивості сплаву визначають на окремо відлитих або прилитых зразках.Випробування на розтяг проводиться за зразками, виточеним з брусків, а випробування міцності при вигині (для чавунних виливків) - на зразках циліндричної форми діаметром 30 мм), довжиною 650 або 350 мм. Твердість виливки перевіряється на пресі Бринеля.Мікроструктуру визначають за зразками, взятими від виливків, або на спеціально відлитих пробах.
Хімічний склад металу. Контроль здійснюється проведенням хімічних реакцій або спектральним аналізом. При хімічному аналізі визначають зміст найбільш важливих елементів; наприклад, в чавуні і сталі - вміст вуглецю, кремнію, марганцю; фосфору і сірки, в бронзі - олова, цинку, свинцю і т. д.

Категорія: Технологія металів | Додав: 25.09.2016
Переглядів: 1712 | Рейтинг: 0.0/0