Понеділок, 29.04.2024, 14:48
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Технологія металів

2. Властивості металів і сплавів

§ 4. Механічні властивості 

Механічні властивості дозволяють судити про службові властивості металів і є головними. Характеристики основних механічних властивостей наводяться нижче.

  Деформація - зміна розмірів і форми металу під впливом сил. Деформації бувають пружні і пластичні.

Пружною називають таку деформацію, яка зникає після усунення сили, що її викликала. Пластична деформація відрізняється тим, що вона зберігається після усунення викликала її сили.

  Напруга - нормальна сила, віднесена до одиниці площі поперечного перерізу вироби в кГ/мм2 (МПа).

  Міцність матеріалу - опірність його пластичної деформації і руйнування.

  Межа міцності при розтягуванні  - максимальне напруження, яке витримує зразок при випробуванні на розрив.

 Межа текучості  - найменшу напругу в кГ/мм2 (МПа), при якому розтягувати зразок деформується без помітного збільшення навантаження. Межа плинності зазвичай становить 40 - 85% від межі міцності на розрив і частіше, ніж останній використовується при розрахунках виробів на міцність.

  Межа міцності при вигині  в кГ/мм2 (МПа) визначається вигином на пресі зразка. Значення межі міцності на вигин зазвичай більше, ніж межа міцності на розрив. Межа міцності на вигин визначають для малопластичных матеріалів, таких як чавун.

 Пластичність - здатність матеріалів пластично деформуватися без руйнування. Вона визначається відносним подовженням , відносним звуженням, а також величиною стріли прогину згинальних зразків. Відносне подовження - приріст одиниці довжини розірваного зразка у відсотках. Відносне звуження - зменшення одиниці площі перерізу розірваного зразка у відсотках.

  Ударна в'язкість - здатність матеріалу витримувати ударні навантаження без руйнування.

  Твердість - здатність матеріалів чинити опір втискування в них твердих тел. Твердість по Бринелю НВ визначають вдавленням сталевої загартованої кульки діаметром 2,5 - 10 мм під навантаженням 187,5 - 3000 кГ. Твердість по Роквеллу НRС визначається вдавленням алмазного конуса в випробуваний матеріал під навантаженням 150 кГ. Механічні властивості основних промислових сплавів наведено в табл. 1.


  Зносостійкість - здатність матеріалів чинити опір руйнуванню під впливом зовнішнього тертя.

При структурних перетвореннях, нагріванні і охолодженні металевих виробів, при затвердінні відливок змінюється їх обсяг і це викликає утворення внутрішніх напруг. Вони можуть бути розтягують або стискають і нерівномірно розподіляються в об'ємі виробів. Величина їх може досягати межі міцності сталі. У цьому випадку на виробах утворюються тріщини. При менших величинах внутрішніх напружень виходить викривлення виробів. Внутрішні напруги можна знизити відпалом або відпусткою.

§ 5. Фізичні і технологічні властивості 

При виготовленні металевих виробів необхідно враховувати фізичні властивості сплавів: температуру плавлення, питома вага, теплопровідність, а також хімічні, технологічні та інші властивості.

Важливе значення мають наступні технологічні властивості.

1. Ливарні властивості - здатність рідких металів заповнювати ливарні форми і утворювати щільні виливки. Вони обумовлюються жидкотекучестью, усадкою, ликвацией. (схильність до неоднородному розподілу домішок в литві).

2. Ковкість - схильність металів до значних легко виконуються пластичних деформацій без руйнування і утворення вад.

3. Зварюваність - здатність металів зварюватися при кімнатних і низьких температурах з утворенням міцних зварних з'єднань.

4. Оброблюваність різанням - здатність металів оброблятися усіма видами ріжучих інструментів при великих швидкостях різання і великих подачах з отриманням задовільної чистоти поверхні.



Категорія: Технологія металів | Додав: 25.09.2016
Переглядів: 1140 | Рейтинг: 0.0/0