Понеділок, 29.04.2024, 12:30
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Технологія металів

46. Обробка на верстатах токарної групи
§ 12. Загальні відомості 

  Типи верстатів токарної групи. Верстати токарної групи призначені для обробки зовнішніх і внутрішніх поверхонь обертання (циліндричних, конічних і фасонних) підрізання торців, нарізання різьби та деяких інших робіт. Основним видом ріжучого інструменту для токарних верстатів є різці. Для обробки отворів використовуються також свердла, зенкери, розгортки та ін. Для нарізування різьби застосовуються мітчики і плашки.
Головне рух у всіх верстатів токарної групи (рух різання) здійснюється обертанням заготовки. Рух подачі повідомляється різального інструменту. У більшості випадків це прямолінійне переміщення інструмента. Іноді інструмент переміщається по більш складній траєкторії.
Більшість деталей машин і механізмів є тілами обертання і обробку їх найбільш зручно робити на верстатах токарної групи. Цим визначається їх широке розповсюдження в машинобудуванні (до 40% загальної кількості верстатного парку заводів). Залежно від масштабу виробництва, конфігурації, розмірів і ваги деталей для їх обробки застосовуються різні типи токарних верстатів.
  Токарні і токарно-гвинторізні верстати призначені для виконання основних токарних робіт в умовах одиничного і дрібносерійного виробництва.
  Лобові і карусельні верстати застосовуються для обробки великих деталей великого діаметра. Найбільше поширення вони дістали на заводах важкого машинобудування.
  Багаторізцеві токарні верстати застосовують при виготовленні деталей, що допускають одночасну обробку кількома різцями в умовах великосерійного і масового виробництва.
  Револьверні верстати, токарні автомати використовують при обробці дрібних деталей складної конфігурації дрібними і великими партіями.

§ 13. Класифікація та умовні позначення металорізальних верстатів
За класифікацією експериментального науково-дослідного інституту металорізальних верстатів (ЭНИМСа) верстати поділяються на групи в залежності від характеру виробленої обробки - строгальной, фрезерної і т. д. В окрему групу виділені зубо - і резьбообрабатывающие верстати, в якій об'єднані зубофрезерні верстати, зубострогальні та ін Всі металорізальні верстати поділяються на дев'ять груп. Кожна група, в свою чергу, включає кілька різновидів (див. табл. 1).
Умовно модель верстата позначається трьома або чотирма цифрами (іноді з додаванням букв). Перша цифра вказує групу верстата, друга - тип (різновид в межах цієї групи), третя і четверта - основний розмір даної моделі.
Буква після першої цифри вказує на модернізацію верстата, а буква після всіх цифр - модифікацію (видозміну) базової моделі.Наприклад: у верстата 2А135 цифра 2 означає, що верстат відноситься до другої групи - свердлильний, літера А - верстат модернізований; цифра 1 вказує на приналежність верстата до першої різновиди - вертикально-свердлильний; останні дві цифри позначають максимальний діаметр свердління - 35 мм.
За ступенем універсальності верстати можуть бути:
1) універсальні або загального призначення, призначені для виконання різних операцій при обробці різноманітних деталей;
2) спеціалізовані, що призначені для обробки деталей, схожих по конфігурації, але мають різні розміри, наприклад ступінчастих валиків, кілець підшипників кочення і т. п.
3) спеціальні, на яких обробляють деталі тільки одного типорозміру.
За ступенем точності розрізняють верстати нормальної точності і високоточні (прецизійні). За вагою розрізняють верстати нормальної ваги (до 10 т), важкі (від 10 до 100 т) та особливо тяжкі (понад 100 т).
Досягається на верстатах токарної групи точність обробки при роботі різцями - 5 - 2-й класи, шорсткість - 3 - 6-й класи по ГОСТУ 2789 - 59.

§ 14. Різці 

Велика різноманітність робіт, які виконуються на верстатах токарної групи, обумовлює різноманітність токарних різців. Будь різець складається з головки (робочої частини) і стрижня (частини, що служить для закріплення). В залежності від форми головки і її положення щодо стрижня різці поділяються на праві і ліві, прямі, відігнуті і з відтягнутою головкою (рис. 11).
По призначенню розрізняють наступні основні типи різців.
Прохідні різці (рис 12) застосовуються при обточування тіл обертання по зовнішній поверхні.
Підрізні різці (рис. 12, б) використовуються для обробки (підрізування) торцевих поверхонь різних деталей, заплечиків валів і т. д.
Відрізні різці (рис. 12, в) призначені для відрізання матеріалу. Так як при цьому необхідно забезпечити можливо меншу втрату матеріалу, відрізні різці роблять з малою довжиною головної ріжучої кромки.
Розточувальні різці (рис. 12, г) застосовуються для розточування отворів, виїмок і т. д. Розміри розточувального різця (поперечний переріз і довжину стрижня) вибирають відповідно до розмірів оброблюваного отвору. Розточувальні різці зважаючи на їх значного вильоту з резцедержателя сильно згинаються і пружинять, тому ними не можна знімати стружки великих перерізів.
Фасонні різці мають ріжучу кромку, форма якої збігається з профілем оброблюваної поверхні.
Різьбові різці застосовуються для нарізування різьб. На рис. 13 показано різці для нарізування зовнішньої (рис. 13,а) і внутрішній (рис.13, б) трикутних різьб. Профіль різця для нарізування різьби повинен відповідати профілю нарізати різьблення. Передній кут щоб уникнути спотворення профілю різьби різця робиться рівним нулю, а задній від 6 до 8°.
Зовнішню і внутрішню трикутну різьбу можна нарізати також різьбовими гребінками (рис. 13, в). На відміну від звичайних різьбових різців різьбові гребінки мають на ріжучої частини не один, а кілька зубів, виконаних за формою профілю різьби. Робоча частина гребінки складається з ріжучих і калибрующих зубів. Ріжучі зуби (їх зазвичай два-три) зрізані під кутом φ так, що кожен наступний зуб ріже дещо глибше попереднього. Калибрующая частина, яка слідує за ріжучої, має також кілька зубів (два-три) і призначена для зачищення різьб.
80 - 85 % всіх різців, які перебувають в експлуатації на машинобудівних підприємствах, оснащені твердим сплавом. За конструкцією ці різці поділяються на чотири види: з пластинками, напаяними на державка; з механічним кріпленням пластинок; з кріпленням пластинок силами різання; з механічним кріпленням вставок з напаяними пластинами.
Велике поширення одержали різці з багатогранними неперетачиваемыми пластинками. У Всесоюзному науково-дослідному інструментальному інституті (ВНДІ) розроблені трьох-, чотирьох-, п'яти - і шестигранні твердосплавні пластинки, призначені для обробки сталі і чавуну. На рис. 14 показано шестигранна платівка і її закріплення в державке 1. Багатогранна твердосплавна пластинка 2 надівається на штифт 3, який запресований в державке. Платівка кріпиться між штифтом і задньої опорної стінкою державки з допомогою клина 5 і гвинта 4 (кут клина 30 - 32°).Після затуплення всіх ріжучих кромок (по черзі) пластинки не перетачиваются, а повертаються в переробку.

Категорія: Технологія металів | Додав: 26.09.2016
Переглядів: 3016 | Рейтинг: 0.0/0