Вівторок, 07.05.2024, 09:22
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Технологія металів

54. Обробка на фрезерних верстатах
§ 36. Пристосування

Є кілька способів закріплення деталей при фрезеруванні. При закріпленні деталей безпосередньо на столі верстата застосовуються прихвати з болтами, підкладками, притисками, упорними колодками, домкратами. Круглі деталі для фрезерування лисок і шпонкових пазів зручно закріплювати в призмах.
При роботі на консольно-фрезерних верстатах широко використовуються універсальні пристосування: ділильні головки, машинні лещата, круглий поворотний стіл та ін.
Круглий стіл застосовується на вертикально-фрезерному верстаті головним чином для повідомлення заготівлі кругових подач при фрезеруванні кулачків, головок шатунів і інших деталей, що мають ділянки циліндричних поверхонь, а також для повороту заготівлі на заданий кут.
 

Машинні лещата використовуються на всіх видах консольно-фрезерних верстатів для закріплення малогабаритних деталей. За останній час широке поширення одержали пневматичні (рис. 65) та пневмогідравлічні лещата, дозволяють досить швидко і надійно закріплювати деталі. Широко застосовуються також спеціальні пристосування.

§ 37. Ділильні головки 

Ділильні головки є найважливішими речами консольно-фрезерних верстатів, особливо універсальних, і застосовуються при обробці різних ріжучих інструментів (інструментів, розгорток, фрез тощо), зубчастих коліс і фасонних деталей.
Ділильні головки призначені для установки осі оброблюваної заготовки під потрібним кутом відносно стола верстата; для періодичного повороту заготовки навколо її осі на певні кути (ділення на рівні або нерівні частини); для безперервного обертання заготовки при нарізуванні гвинтових канавок або гвинтових зубів.
Найбільш поширеними є універсальні ділильні головки (УДГ) моделей Н-135 і Н-160. Числа 135 і 160 вказують висоту центрів головки.
 

На рис. 66 показано загальний вигляд і кінематична схема універсальної ділильної головки. На шпинделі 1 жорстко закріплено черв'ячне зубчасте колесо z = 40, що перебуває в зачепленні з однозаходным черв'яком. Обертання шпинделю повідомляється рукояткою 2 через пару циліндричних коліс з передавальним відношенням i = 1. Отже, при одному обороті рукоятки шпиндель зробить 1/40 обороту.
На осі рукоятки вільно посаджена гільза 3, на передній частині якого закріплений ділильний диск 4 з отворами, а на задній - конічне зубчасте колесо, поєднане з таким же колесом, жорстко закріпленим на валу 8.
Універсальна ділильна головка дозволяє проводити поділ безпосереднім, простим і диференціальним способами.
  При безпосередньому способі ділення черв'як виводиться з зачеплення з черв'ячним колесом. Кут повороту столу відлічується по шкалі на бічній поверхні диска 6 і нониусу 5, прикріпленому до корпусу головки. Одна поділка шкали диска відповідає повороту шпинделя на 1°.
  При простому способі поділ проводиться по змінному диска 4. Диск закріплюється нерухомо і поворот шпинделя здійснюється обертанням рукоятки через включену черв'ячну передачу 1 - 40. Так як при одному обороті рукоятки шпиндель обертається на 1/40 обороту, то для того щоб отримати на шпинделі 1/z обороту, необхідно повернути рукоятку на n обертів: n = 1/z x 40/1 = 40/z або N/z; тут N - передаточне число черв'ячної пари, зване характеристикою головки.
  Приклад. Потрібно розділити окружність на 30 частин (нарізати шестерню з 30 зубами). В цьому випадку необхідне число обертів рукоятки n = N/z = 40/30 = 1⅓. Відлік обертів проводиться по диску. На диску є вісім рядів отворів. Кількість отворів на одній стороні диска головок Н-135 і Н-160: 16, 17, 19, 21, 23, 29, 30, 31, а на іншій стороні: 33, 37, 39, 41, 43, 47, 49, 54.
Встановивши засувку 7 по ряду з числом отворів 21 відраховуємо  обороту.
  Диференціальне поділ застосовується в тих випадках, коли обмежена кількість отворів на дисках не дає можливості скористатися простим способом поділу.
Для виробництва диференціального розподілу в отвір шпинделя головки вставляють оправлення, з допомогою якої шпиндель змінними колесами а, Ь, с, d зв'язується з валиком 8. Засувка 9 звільняється. Якщо тепер обертати рукоятку, то одночасно буде обертатися і ділильний диск. Напрямок його обертання залежить від числа змінних коліс і може збігатися з напрямком обертання рукоятки або бути йому протилежним.
Нехай поділ на 1/z обороту не може бути зроблено простим способом і потрібно налаштувати ділильну головку на диференціальний спосіб ділення. Для того щоб шпиндель повернувся на 1/z обороту, рукоятка повинна повернутися на n = 40/z обороту щодо нерухомого диска. Оскільки диск обертається, ця величина може бути представлена у виді алгебраїчної суми двох рухів - обертання рукоятки відносно диска і обертання самого диска: n = 40/z = n₁ + n₂, де n₁ - число обертів рукоятки відносно диска; n₂ - число обертів диска.
Число обертів рукоятки n можна представити як 40/z₀, де z₀ будь-яке число, що дозволяє використовувати спосіб простого поділу. Так як в кінцевому підсумку шпиндель повинен повернутися на 1/z обороту, число обертів диска за цей час буде n₂ = 1/z ід, де ід - передатне відношення змінних коліс диференціального пристрою.
Підставляючи значення n, n₁ і n₂ у формулу, наведену вище, отримаємо
Якщо z₀ > z, то ід > 0, в іншому випадку ід < 0. Число z₀ краще вибирати близьке до z, так як це дає можливість зменшити передавальне відношення і легше підібрати змінні колеса.
  Приклад. Задано число поділок z = 83. Вибираємо найближче число, що дозволяє використовувати метод простого поділу, а саме z₀ = 80. Число обертів рукоятки відносно диска n₁ = 40/z = 1/2.
Передатне відношення змінних коліс одно
Так як ми вибрали z₀ < z, диск повинен обертатись назустріч рукоятці. Для цього слід ввести паразитне шестерню.

§ 38. Налаштування ділильної головки на фрезерування гвинтових канавок 

В процесі обробки заготівля з метою утворення на її циліндричної поверхні гвинтової канавки повинна отримувати одночасно два рухи - обертальний і поступальний вздовж осі. Обидва рухи повинні бути узгоджені так, щоб при переміщенні на крок нарізати гвинтової канавки заготівля зробила один оберт.
 

На рис. 67 дана схема налагодження верстата для обробки гвинтової канавки з використанням ділильної головки. Заготівля 1 встановлюється в центрах ділильної головки і задньої бабки. Ходовий гвинт поздовжньої подачі стола з кроком tх.через змінні колеса a', Ь', з, d' язується з валиком 2 універсальної ділильної головки. При обертанні ходового гвинта верстата обертання шпинделя передається ділильної головки.
Прийнявши до уваги, що характеристика ділильної головки N = 40, крок ходового гвинта tх.в, а крок нарізати гвинтової канавки Тн.можна скласти рівняння кінематичного балансу ланцюга:
 

За цією формулою підбираються змінні колеса, узгоджують обертальний і поступальний руху заготовки.
При фрезеруванні гвинтової канавки дисковою фрезою стіл верстата повинен бути повернений на кут, рівний куту ω нахилу канавки.При фрезеруванні кінцевий фрезою стіл верстата повинен бути встановлений в звичайному положенні.

Категорія: Технологія металів | Додав: 26.09.2016
Переглядів: 2790 | Рейтинг: 0.0/0