Алюмінієві сплави поділяються на дві групи:
-
ливарні, вживані для виготовлення деталей шляхом виливки в землю, в металеві форми або під тиском,
-
деформуються, застосовувані для виготовлення листів, стрічки, дроту, гофра, фасонного профілю і деталей з допомогою штампування, кування або пресування.
Алюмінієві сплави характеризуються невеликою питомою вагою (до 3 г/см3), хорошою оброблюваністю, корозійною стійкістю, високими механічними властивостями після термічної обробки і хорошими ливарними властивостями.
Ливарні алюмінієві сплави
Найбільше поширення мають сплави алюмінію з кремнієм (силумін), містять також і інші елементи (мідь, магній).
Ці сплави піддають модифікуванню (добавка натрію або його фтористої солі), внаслідок чого вони набувають дрібнокристалічної структури і більш високі механічні властивості.
Згідно ГОСТ 2685-53 алюмінієві ливарні сплави маркуються: АЛ1, АЛ2 і т. д. до АЛ18В (алюмінієвий — ливарний сплав).
Найбільш широке застосування для виготовлення виливків в моторобудуванні мають сплави АЛ4 і АЛ5, що піддаються зміцнюючої термічної обробці (загартуванню до температури 520-530° у воді і штучному старінню при температурі 170-180°).
Марки і хімічний склад деяких ливарних алюмінієвих сплавів наведені в табл. 22.
Таблиця 22
![](/_pu/7/13125503.jpg)
Деформуючі алюмінієві сплави
Ці сплави у вигляді листа, стрічки, гофра, фасонного профілю і поковок особливо широко застосовують у літакобудуванні для обшивки літака і виготовлення відповідальних деталей (пропелерів та ін).
Поєднуючи невелику питому вагу (близько 3 г/см3) з високою міцністю (δу до 70 кг/мм2), вони є найкращим сучасним конструкційним матеріалом для літакобудування.
Представником цієї групи сплавів є дюралюміній.
Сплави, позначаються марками Д1, Д16, ДЗП та ін., що містять різні кількості міді, марганцю, магнію і кремнію. Буква Д позначає назва сплаву — дюралюміній, цифра — порядковий номер.
Середній хімічний склад дюралюмінію наступний:
-
мідь 3-5%,
-
магній 0,5—1,8%,
-
марганець 0,3—0,8%,
-
кремній 0,5— 1.2%,
-
залізо менше 0,1%,
-
алюміній — інше.
Максимальні механічні властивості ці сплави набувають після гарту до температури 500 ±5° у воді і природного старіння (витримки при кімнатній температурі) протягом чотирьох діб (сплав Д1, Д6, Д16).
Як деформівних (для поковок) застосовують також сплави марок АК2. АК4 та ін. Букви показують призначення сплаву: алюмінієвий — для поковок, цифри — порядковий номер.
До складу цих сплавів, крім міді, марганцю і магнію, входить невелика кількість нікелю. Такі сплави застосовують, зокрема, для виготовлення поршнів авіаційних моторів.
Марки і хімічний склад деяких сплавів типу дюралюміній наведено в табл. 23.
Таблиця 23
![](/_pu/7/81280168.jpg)
Листовий дюралюміній часто піддають плакировке —покриття тонким шаром чистого алюмінію з метою поліпшення антикорозійних властивостей.
Плакірування здійснюється спільної гарячої прокаткою дюралюмінієвою заготовки і покривають її аркушів чистого алюмінію. Такий сплав називається плакированным дюралюминием.
|