Метал складається з позитивно заряджених іонів і вільних електронів.
Позитивний іон являє собою атом, що втратив один або кілька електронів. Ці електрони називають вільними електронами. Вони постійно переходять від одних іонів до іншим і обертаються навколо ядра те одного, те іншого іона.
В металах позитивно заряджені іони розташовані в строго певному порядку, утворюючи так званупросторову кристалічну решітку.
Поряд з цим існують тіла, що називаються аморфними, де атоми розташовані хаотично. У зв'язку з цим всі тверді тіла поділяють на кристалічні й аморфні тіла.
До кристалічним тілам можна віднести метали, кухонну сіль, цукор і ін
Прикладом аморфних тіл можуть служити скло, пластмаса, смола, клей та ін
Наявність вільних електронів у всіх металах обумовлює існування загальних металевих властивостей. До них слід віднести міцність, високу електропровідність і теплопровідність.
Кристалічні решітки металів у можуть бути різних типів. Найбільш поширені зображені на рис. 3 типи решіток:
-
«объемноцентрированный куб» — атоми (іони) металу розташовані у вершинах куба, а один атом (іон) — в центрі його (рис. 3, а);
-
«гранецентрированный куб» — атоми (іони) металу розташовані у вершинах куба і в центрі кожної з його граней (рис. 3,б) ;
-
«гексагональна решітка» — 12 атомів розташовані по вершинах шестигранної призми, 2 — в центрі підстав її і 3 — в середньому перерізі. У шматку металу атоми утворюють величезну кількість таких елементарних комірок просторової кристалічної решітки.
|