Металевими сплавами, як вже зазначалося, називаються складні матеріали, отримані шляхом сплавлення одного металу з іншими металами або неметалами.
При сплавці метали і неметали взаємодіють між собою і утворюють або хімічні сполуки, або тверді розчини, або, що дуже рідко, залишаються в хімічно чистому вигляді.
Хімічні сполуки
Хімічні сполуки характерні тим, що атоми елементів, що утворюють сплав, об'єднуються в певній кількості. Склад з'єднання може бути виражений хімічною формулою.
Тверді розчини
Тверді розчини характеризуються тим, що в атомнокристаллическую ґрати основного металу — розчинника входять атоми розчиненої речовини.
Атоми розчиненої речовини можуть заміщати атоми розчинника, утворюючи так званий твердий розчин заміщення, або впроваджуватися в грати розчинника, утворюючи твердий розчин впровадження. Решітки таких твердих розчинів у вигляді схеми показані на малюнку:
В результаті знову утворився сплав може складатися лише з хімічної сполуки, або тільки з твердого розчину. У цих випадках сплав називають однорідним.
Найчастіше сплави складаються частково з хімічної сполуки і частинка з твердого розчину. У цих випадках сплав буде вже неоднорідним.
Його будова (структура) буде характеризуватися механічною сумішшю з хімічної сполуки і твердого розчину.
Сплав можна отримати з двох елементів. У цьому випадку його називають подвійним. Якщо сплав отриманий з декількох елементів, його називають відповідно потрійним, четвертним і т. д.
|