До матеріалів, використовуваних в електротехніці, можуть пред'являтися дві протилежні вимоги:
-
або вони повинні володіти здатністю добре, т. е. без втрат на тепло, проводити електричний струм,
-
або, навпаки, розігріваючись, випромінювати тепло при проходженні через провідник електричного струму.
Ці два протилежні властивості називаютьсяелектропровідністю і електроопором.
Хороша електропровідність необхідна для струмопровідних проводів. Зазвичай такі дроти виготовляються з чистих металів Сі або Al, так як вони володіють хорошою електропровідністю.
При виготовленні спіралей електронагрівальних приладів необхідно, щоб при проходженні струму спіраль розігрівалася і виробляла нагрівання навколишнього її середовища. Зазвичай в якості такого матеріалу застосовують не чисті метали, а сплави, найчастіше сплави Ni і Cr (нихромы).
Магнітні властивості металів
Такі ж різні вимоги пред'являються до матеріалів, що йдуть на виготовлення постійних магнітів і сердечників електромагнітів.
Постійні магніти необхідно виготовляти з тих матеріалів, які мають здатність намагнічуватися і зберігати ці магнітні властивості.
Сердечники електромагнітів повинні намагнічуватися, але можуть не зберігати ці властивості при вимкненому электромагните.
Найбільш помітними магнітними властивостями володіють Feα (до температури 768°), Ni, Со та їх сплави, названі за свої яскраво виражені властивостіферомагнітними.Інші метали не мають таких магнітних властивостей.
Здатність намагнічуватися оцінюється величиною, званої магнітною проникністю.
Магнітна проникність повітря прийнята за одиницю. У заліза вона становить 2000-3000 од.
|