П`ятниця, 17.05.2024, 02:22
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Технологія металів

Переробка чавуну на сталь в конвертерах

Виробництво зварювального заліза збереглося до середини XIX ст.

Рідка сталь виходила в цей час шляхом переплавки зварювального заліза з домішкою вуглецю в тиглях (тигельна сталь).

Протягом 1854-1856 рр. Бессемером був розроблений новий спосіб отримання рідкої сталі з чавуну.

Сутність цього способу полягає в тому, що через розплавлений доменний чавун продувається повітря і кисень повітря окислює домішки чавуну безпосередньо і через закис заліза.

Реакція окислення заліза і домішок (Mn, Si) проходить з виділенням тепла (екзотермічно), і температура чавуну але міру вигоряння домішок не знижується, а, навпаки, підвищується до 1600°.

Ця температура перевищує температуру плавлення сталі, і до моменту закінчення процесу окислення сталь залишається рідкою.

Виробництво литої сталі за цим способом (бессемерование) здійснюється в спеціальних апаратах(конвертерах), що представляють собою грушоподібний посудину з листового заліза, викладений усередині кислим вогнетривким матеріалом — динасом (рис. 41).

У отъемном днище конвертера є отвори для продування повітря (фурменные отвори). Повітря подається під тиском до 2,0 атм. Конвертор за допомогою черв'ячної передачі може обертатися навколо горизонтальної осі. Положення його в різних стадіях процесу показано на рис. 41.

Ємність сучасних конвертерів дорівнює 25-35 т рідкого чавуну.

Переробки в бессемеровском конвертері з кислою футеровкою, або, як кажуть, кислого конвертування, піддаються передельные доменні чавуни (бесемерівські), що містять невелику кількість кремнію (0,9—1,6%) і марганцю (0,6—1,2%), і практично не містять фосфору і сірки (марки Б1).

У процесі продувки чавуну в конвертері розрізняють три періоду:

  • 1-й період, або «період іскор», триває близько 5 хв. і характеризується інтенсивним окисленням заліза і домішок. Всі реакції протікають з виділенням тепла (екзотермічно), і температура чавуну в конвертері до кінця першого періоду підвищується приблизно до 1550°;

  • 2-й період, період полум'я», характеризується інтенсивним окисленням вуглецю. Утворюється при цьому окис вуглецю змушує клекотіти метал всередині конвертера і, виходячи з його горловини, згорає, утворюючи довгий факел полум'я. Тривалість цього періоду 4-5 хв.;

  • 3-й період,період диму», характеризується тим, що полум'я від горіння окису вуглецю поступово зникає і з горловини конвертера починає виділятися бурий дим. Це є ознакою того, що окислення домішок чавуну закінчилося і починається інтенсивне окислення заліза. 

    Період диму триває 1,5—2,0 хв., конвертер повертають у горизонтальне положення, і дуття припиняється.

Таким чином, весь процес окислення домішок триває 10-12 хв.

Отримана в конвертері в кінці третього періоду рідка сталь містить велику кількість кисню у вигляді закису заліза і не може бути застосована для виготовлення напівфабрикатів або виливків, так як присутність у ній кисню додає сталі крихкість і червоноламкість. Крім того, склад отриманої стали не завжди відповідає складу, требующемуся по ГОСТ.

Таким чином, слідом за третім періодом настає конвертації період розкислення рідкої сталі, метою якого є отримання розчиненого в ній кисню. Тривалість цього періоду 2-4 хв.



Категорія: Технологія металів | Додав: 02.12.2017
Переглядів: 1319 | Рейтинг: 0.0/0