Майже всяка машина або верстат має обертові вали або осі, робота яких може бути надійною при правильному виборі системи підшипників, які служать опорами цих валів і осей.
Для зменшення тертя при обертанні в підшипниках є спеціальні втулки або вкладиші.
Підшипники з кульковими і роликовими вкладками називаються підшипниками кочення; підшипники, в яких застосовуються вкладиші з антифрикційних (підшипникових) матеріалів, називаютьсяпідшипниками ковзання.
Незважаючи на широку поширеність кулькових та роликових підшипників, підшипники ковзання мають зараз дуже велике застосування.
Підшипникові (антифрикційні) сплави повинні задовольняти наступним основним вимогам: мати неоднорідною структурою, яка покращує підведення масла до обертового валу, міцністю на стиск і на стирання і достатньою твердістю.
В залежності від питомого тиску валу та швидкості обертання застосовують підшипникові сплави наступних трьох груп:
-
На основі заліза — сірий і ковкий антифрикційний чавун. Вкладиші підшипників з чавуну застосовують при невисоких питомих тисках та при швидкості обертання до. 5 м/с.
Підшипниковий сірий чавун являє собою перлітовий, чавун з дрібними графітними включеннями марки СЧ-18-36 або СЧ-28-48.
-
Підшипникові сплави на мідній основі — бронзи —використовуються при більш важких умовах роботи. Широке застосування мають бронзи Брофі 6,5-15, БрОЦС 4-4-4 і особливо свинцовистая бронза БрСЗО.
-
Білі антифрикційні сплави — бабіти — застосовують; для заливання вкладишів підшипників. Багато склади цих сплавів були розроблені радянським ученим проф. А. М. Бочваром.
Згідно ГОСТ 1320-41 і 1209-41 встановлюються такі марки білих антифрикційних сплавів: Б83, Б16, БН, БТ, БС, Б, БК2 і Б6; буква Б вказує назва сплаву, а наступна за нею цифра — середній вміст в ньому олова, букви Н, Т, З, і До вказують на присутність в баббите нікелю, телуру, свинцю і кальцію.
Марки і хімічний склад деяких білих антифрикційних сплавів наведені в табл. 25.
Таблиця 25
Температура початку плавлення баббитов 245-420°. Межа міцності на розрив від 4 до 10 кг/мм2, межа втоми від 2,3 до 2,6 кг/мм2, коефіцієнт тертя зі змазкою від 0,004 до 0,009.
Практичне застосування мають також металокерамічні підшипникові сплави, виготовлені пресуванням порошків заліза і графіту або бронзи і графіту.
|