Кількість утворюваних шлаків становить 50-60% від кількості виробленого доменною піччю чавуну.Продуктивність доменної печі і якість виробленого чавуну в значній мірі залежать від складу і властивостей утворюваних шлаків.
Шлак утвориться при взаємодії пустої породи (SiO2, Аl2O3), закису заліза (FeO) і вапняку (СаСО3).
Утворився спочатку первинний шлак поступово просочується до горна печі, збагачуючись по дорозі різними оксидами порожньої породи, і змінює свій склад і властивості, стаючи при цьому більш тугоплавким і іноді густим.
Хід доменної плавки і температура горна визначаються в основному властивостями утворюються шлаків
Легкоплавкі шлаки швидко проходять зону максимальної температури, не встигають нагрітися і охолоджують горн печі. Більш тугоплавкі шлаки сприяють збереженню в горні високої температури, що особливо важливо при плавці спеціальних чавунів.
Прибирання рідких продуктів плавки
Накопичуються в горні печі рідкий чавун і шлак періодично випускають з горна через спеціальну чавунну льотку, забиту вогнетривкою масою. Отвір у ній пробивають або просвердлюють з допомогою спеціальних машин або пропалюють киснем.
Рідкий чавун шість разів на добу по спеціальному жолобу, футерованному вогнетривким матеріалом, зливають в ковші ємністю до 80-100 т і транспортують до місця подальшого призначення.
Шлак випускають більш часто через шлакову льотку, що закривається залізної конічною пробкою, в шлаковозні ковші, що мають об'єм 16 м3. Основні шлаки використовуються для виготовлення цементу, шлакових цегли, гравію. З шлаків древесноугольных печей виготовляють теплоізоляційну вату.
Деякі сорти доменного чавуну, наприклад ливарний чавун, розливають у форми у вигляді злитків — чушок чавуну — і спрямовуються на машинобудівні заводи для переплавлення на фасонне чавунне лиття в вагранках.
Розливання такого чавуну раніше здійснювалася в земляні форми, а в даний час виробляється з допомогою конвеєрної розливної машини.
Продуктом доменної плавки є також доменний або колошниковий газ. Виходить з доменної печі газ містить до 30% окису вуглецю.
Його теплотворна здатність складає від 800 до 950 ккал/м3.
Цей газ після очищення використовується в якості палива в доменному цеху та інших цехах металургійних заводів для виробничих потреб.
|