Найбільш поширеними представниками цього типу пластиків є органічне скло, целулоїд та ін.
![](/_pu/6/26369059.jpg)
Вихідні матеріали для цих видів пластичних мас являють собою рідкі суміші. Переробка їх в деталі і вироби здійснюється методом лиття, вальцюванням і іншими способами.
Органічне скло являє собою продукт метилового ефіру з невеликою кількістю перекису бензолу.
Процес виготовлення органічного скла полягає в наступному. Вихідний рідкий склад заливається в прямокутну форму, виготовлену із звичайного силікатного скла. Потім проводиться тіпловая обробка(нагрівання) цієї суміші. Початковий нагрів приводить до отримання в'язкого продукту, який при подальшому нагріванні загусає і твердне, утворюючи прозорий безбарвний стеклоподобный матеріал.
Органічне скло може бути забарвлене майже в будь-які кольори, для чого в рідку суміш вводять відповідні фарби.
Найбільш широко органічне скло застосовують в якості матеріалу для скління літаків, а також для виготовлення різних прозорих деталей технічних приладів та виробів декоративного та художньої обробки.
Целулоїд є першою пластичною масою, що знайшла промислове застосування, і являє собою розчин нітроцелюлози (продукт обробки целюлози кислотами) камфаре. Процес виготовлення целулоїду полягає в наступному, В спеціальних змішувачах готується в'язка суміш зазначеного складу, вона фільтрується для звільнення від домішок, а потім надходить на гарячі вальці, де відбувається її ущільнення і формування в листи. З листів за допомогою пресування їх на гідравлічних пресах отримують монолітні плити, які потім розрізають на листи заданої товщини і піддаютьшліфування. З листового целулоїду методом видавлювання і штампування легко отримують різні порожнисті вироби.
Целулоїд застосовують в якості проміжного шару при виготовленні тришарового скла, для виготовлення різного рахункового і креслярського інструменту (лінійки, лекала тощо).
|