Неділя, 28.04.2024, 00:27
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » У світі застиглих звуків

Післямова
Підійшов до кінця наш розповідь про магнітного запису звуку. Ми познайомили вас з пристроєм і роботою магнітофона, пояснили принцип і фізичні процеси, що відбуваються при магнітного запису звуку, розповіли про шляхи розвитку як звукозапису в цілому, так і магнітної в особливості. Але магнітний запис звуку, як і будь-яка інша галузь науки і техніки, не стоїть на місці і постійно рухається вперед, розвиваючись і набуваючи нові якості.

Удосконалюються і магнітофони для запису звуку в домашніх умовах. Тут також намітилися дві тенденції розвитку. Одна з них спрямована на поліпшення якості звучання, наближаючи його до найбільш природного, а інша - на розширення функціональних можливостей, що передбачає додаткові зручності власнику магнітофона і надає йому використовувати свій апарат в нових якостях. Розберемо ці тенденції докладніше.

Новий якісний стрибок у наближенні звучання магнітофона до природного був зроблений при переході від монофонічного відтворення до стереофоническому. Однак повністю задовольнити вимогливого слухача стереофонічне відтворення не може, і ось чому. В реальних умовах концертного залу або театру, коли звук до слухача, який сидить не в перших рядах партеру, доходить як безпосередньо зі сцени або естради, так і багаторазово відбившись, виникає специфічне сприйняття звуку, залежне від часу реверберації приміщення.Щоб у житловому приміщенні створити ті ж умови, слухача потрібно помістити в концертний зал, тобто створити умови сприйняття, близькі до реальних. Для цього, як показали досліди, двох каналів виявилося замало. Експерименти наштовхнули конструкторів на думку: а чи не використовувати чотири канали? Так народилося квадрофоническое відтворення звуку.Воно відрізняється від стереофонічного звучання тим, що тут два канали використовуються для передачі звучання безпосередньо зі сцени, наприклад, оркестру, а два інших - для створення обстановки залу», тобто відтворюють звук з деяким запізненням, імітуючи реверберацію приміщення.

У перших квадрофонічних магнітофонах по всій ширині магнітної стрічки записували чотири доріжки одночасно. Однак потім від цього способу запису відмовилися і в сучасних квадрофонічних магнітофонах запис ведеться на двох доріжках, куди «підмішується» сумарний і різницевий сигнали додаткових каналів. Під час відтворення спеціальні пристрої розділяють сигнали на чотири складові, посилюють їх і підводять до чотирьох однаковим акустичним системам, розташованим на приблизно рівній відстані.

Квадрофонічні магнітофони - складні радіотехнічні пристрої. Тому поки широкого розповсюдження вони не отримали.

Інший напрямок, також покращує якість звучання, це розширення динамічного діапазону. Ви з нашої розповіді знаєте, що динамічний діапазон звучання, наприклад, симфонічного оркестру становить близько 70 дБ. Але навіть кращі побутові магнітофони можуть забезпечити динамічний діапазон 50 дБ. Як бути в цьому випадку?

Щоб розширити динамічний діапазон звучання магнітофона, розробники пропонують два шляхи: створення спеціальних малошумливих магнітних стрічок і введення в магнітофон додаткових систем шумопониження. Малошумні магнітні стрічки вже розроблені на основі матеріалу з окису хрому. Однак такі магнітні стрічки поки ще дуже дорогі і тому не можуть широко використовуватися.

В останні роки з'явилося кілька систем шумопониження, покликаних підвищити якість відтворення музичних програм. Відомо, що спектр музичних сигналів у великій мірі залежить від гучності виконання і при малій гучності відносний вміст обертонів зменшується. Так, при тихому звучанні, яке музиканти назыкают піаніссімо, випромінюються переважно основні тони, які для більшості музичних інструментів лежать в діапазоні до 4000 Гц.Отже, якщо під час виконання таких пасажів обмежити смугу пропускання підсилювача магнітофона, то якість звучання зміниться незначно, але найбільш характерні для магнітного запису звуку високочастотні шуми, які проявляються найсильніше саме при малому сигналі або в паузі, будуть значною мірою ослаблені. На цьому і заснований принцип дії систем шумопониження.

Найкращі результати шумопониження дає так звана компандерная система. розроблена американським інженером Р. М. Долбі. Назва системи складено з скорочення двох слів: сжиматель (компресор) і розширювач (експандер). Самі компандерные системи відомі давно і широко використовуються в техніці далекого зв'язку. Заслуга Р. М. Долбі в тому, що він перший запропонував спосіб їх використання в звуковідтворенні і розробив таку систему.Принцип її дії заснований на тому, що на початку каналу запису поміщений сжиматель, який, перетворюючи сигнал з малим рівнем, як би «відриває» його від шумів тракту. Інакше кажучи, сигнали з малим рівнем посилюються більше, ніж інші сигнали. Перетворений таким чином сигнал вже не відповідає дійсному, і, щоб його відтворення у незмінному вигляді, на виході каналу відтворення включають розширювач. В результаті таких перетворень досягається поліпшення динамічного діапазону на 10 - 12 дБ.

Система Долбі - складне радіотехнічне пристрій. Тому воно частіше використовується у професійній запису звуку. Для оытовых магнітофонів розроблений спрощений варіант цієї системи, який покращує динамічний діапазон магнітофона на 8 - 10 дБ.

Також давно відомі і порогові системи, дія яких заснована на тому, що в паузах, коли шуми магнітної стрічки проявляються найбільш сильно, посилення каналу відтворення автоматично зменшується. В даний час розроблені прості схеми таких пристроїв, в яких «розпізнавання» паузи засноване на відмінності в рівнях корисного сигналу та завади. Можна так підібрати напруга спрацьовування системи шумозаглушення, що досягається ефективне зниження рівня шумів без помітного звуження динамічного діапазону, а це еквівалентно розширення динамічного діапазону звучання.

Принцип дії ще однієї системи шумопониження заснований на так званої динамічної фільтрації сигналу. Її відмінність від попередньої системи полягає в тому, що тут не змінюється посилення каналу відтворення, а його частотна характеристика в області верхніх звукових частот. Коли сигнал малий і його величина порівнянна з рівнем перешкод, відбувається ослаблення посилення на частотах вище граничної, наперед заданої частоти (зазвичай вище 4000 - 5000 Гц).При збільшенні рівня сигналу смуга пропускання підсилювача розширюється і при певному, встановленому заздалегідь, рівні відновлюється повністю. Але тепер перешкоди непомітні на слух, бо вони маскуються корисним сигналом.

Введення додаткових функцій в магнітофони припускає дати його власнику нові можливості як в частині виробництва самих записів або відтворення вже зроблених записів, так і у використанні магнітофона спільно з іншими пристроями.До додаткових функцій відносять введення наскрізного каналу та порівняльного контролю, можливість перезапису з однієї доріжки на іншу, запис звуку по одній доріжці і одночасне відтворення за іншою доріжкою, запис з ефектом «ехо», запис пілот-сигналу, що управляє роботою іншого пристрою, на-приклад кадропроектора, реверсування (зміна напрямку руху магнітної стрічки, автостоп при обриві і закінчення магнітної стрічки, дистанційне управління роботою магнітофона, автоматичний пошук потрібного запису в середині рулону по заздалегідь розставлених мітках,повторення сподобалася запису при її відтворенні, можливість виробництва комбінованих записів, наприклад з накладенням, відкат магнітної стрічки та інші. Відомий магнітофон, має 22 додаткові функції.

Магнітофонами з новими функціональними можливостями слід вважати диктофони, телефонні відповідачі, автоматичні інформатори та інші апарати магнітного запису звуку, що використовуються в системі оргтехніки.

Магнітна запис не стоїть на місці. Вже не є фантастикою магнітна запис зображень. Такі апарати, звані відеомагнітофонами, використовуються не тільки в професійних умовах, але і в домашній обстановці. Портативні відеомагнітофони, забезпечені спеціальною камерою, з успіхом замінюють малоформатні аматорські кінокамери.

Широко використовується магнітна запис в обчислювальній техніці та різних системах управління. Конструктори постійно знаходять все нові і нові області використання магнітної записи, про які ми раніше і не припускали. І, може бути, вам, дорогі читачі, доведеться самим розробляти апаратуру магнітного запису для нових галузей науки і техніки. Бажаємо вам на цьому терені найбільших успіхів!

Категорія: У світі застиглих звуків | Додав: 27.09.2016
Переглядів: 1233 | Рейтинг: 0.0/0