Неділя, 28.04.2024, 02:00
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » У світі застиглих звуків

Рівень запису
Наступний етап перевірки - визначення показань індикатора рівня запису, при яких забезпечується максимальний рівень залишкового магнітного потоку стрічки при мінімально можливому коефіцієнт гармонійних спотворень.

Давайте розберемося, що це означає.

По-перше, завжди потрібно прагнути робити записи з максимально можливим рівнем, що дозволить отримати досить велику гучність відтворення і тим забезпечити необхідний відносний рівень між корисним сигналом і перешкодами. Інакше кажучи, чим більше буде корисний сигнал, тим менше будуть помітні на слух заважають шерехи, шуми, тріски та інші паразитні явища, завжди супутні процесу запису звуку і неприємно діють на слух.

По-друге, рівень запису повинен бути таким, щоб на слух не були помітні спотворення звучання, що викликаються перемодуляцией магнітної стрічки. Тільки в цьому випадку зроблений запис звуку буде відповідати пропонованим до неї високим вимогам.

На перший погляд здається, що ці вимоги суперечливі, бо потрібно отримати запис звуку з найбільшим залишковим магнітним потоком при мінімальному коефіцієнті гармонійних спотворень. Насправді все виглядає значно простіше, так як параметри магнітофона задані таким чином, щоб обидва ці вимоги виконувалися автоматично, але при певному рівні намагнічування магнітної стрічки. Ось цей рівень намагнічування магнітної стрічки, або, що те ж саме, рівень записи, за показаннями індикатора нам і потрібно визначити.

Показання індикатора рівня запису, як і інших параметрів магнітофона, при заводській регулюванню допускають відхилення +-2 дБ від максимального рівня намагнічування магнітної стрічки. Тому, знайомлячись з магнітофоном, потрібно знайти таке показання індикатора рівня запису, що відповідає максимальному рівню запису, і мінімальним гармонійним спотворень, помітити ці показання індикатора і при записі завжди їх дотримуватись. А визначити ці свідчення можна наступним чином.

Підключіть до магнітофона звукознімач електропрогравачі або электрофона, поставте на диск довгограючу граммофонную пластинку з добре знайомою мелодією і, якщо звукознімач має дві голки, не забудьте перейти на ту з них, яка призначена для програвання довгограючих грамофонних платівок. В іншому випадку ви можете зіпсувати граммофонную пластинку, так як радіус заточування голок різний.Далі поставте на магнітофон котушку з чистою (бажано новим) магнітною стрічкою того типу, на роботу з яким розрахований магнітофон, і діючи у відповідності з інструкцією, включіть магнітофон в режим запису від звукознімача, але при нерухомій магнітній стрічці (режим короткочасного стопа або паузи). Після цього, включивши электропроигрыватель і поставивши звукознімач на граммофонную пластинку, потрібно, діючи за інструкцією, так відрегулювати індикатор, щоб на самих гучних звуках мелодії він показував максимальний рівень запису.

Більшість магнітофонів, крім візуального контролю записи по індикатору, мають ще і слуховий контроль записуваного сигналу з можливістю регулювання його гучності, а іноді і тембру звучання. Прослуховуючи записується мелодію, ви напевно помітите не зовсім звичайне її звучання з підкресленням верхніх звукових частот. Не звертайте на це уваги, так як викликано це, як ви вже, напевно, здогадалися, введеними в підсилювач запису попереднім спотворенням. При відтворенні зробленого запису її звучання прийме первісний, знайомий нам характер.Щоб не дуже відволікав вас слуховий контроль, зробіть його гучність невеликий. Регулювання гучності слухового контролю не впливає на рівень і характер запису.

Підготувавши таким чином магнітофон, зробіть запис тієї ділянки музичного твору, який звучить найбільш голосно. Тривалість запису музичного уривка повинна бути такою, щоб можна було його уважно прослухати і визначити якість звучання. У всякому разі, час запису не повинно бути менше декількох хвилин. Після цього зупиніть рух магнітної стрічки, але не порушуючи режиму запису, і, обережно поставивши звукознімач на початок того ж музичного уривка, знову встановіть рівень запису, але тепер уже дещо більше номінального значення.Витримавши невелику паузу, запишіть вдруге той же музичний уривок. Третю запис цього музичного уривка потрібно зробити з рівнем дещо менше номінального.

Отримавши три послідовні запису одного і того ж музичного уривка, зроблені з різним залишковим намагнічуванням, перемотайте магнітну стрічку на початок записаного ділянки і, переключивши магнітофон в режим відтворення, уважно прослухайте звучання кожного відрізка. При прослуховуванні потрібно звертати увагу не тільки на гучність звучання, яка мало буде відрізнятися, але і на якість звучання. У разі появи гармонійних спотворень будуть чутні хрипи, присвисты, зміниться тональність окремих звуків можуть виникнути інші паразитні явища, наприклад брязкіт.Якщо в зробленого запису присутній голос людини, потрібно звернути увагу на відтворення шиплячих приголосних звуків, особливо с і з, які повинні звучати чисто, без призвуків.

При прослуховуванні зроблених записів може виявитися, що їх рівні гучності звучання відрізняються незначно і визначити потрібний рівень запису важко. Може виявитися, що всі три записи мають явні гармонійні спотворення або, навпаки, гармонійні спотворення на слух не відчуваються. Тоді запису потрібно повторити. У першому випадку необхідно забезпечити велику різницю в показаннях індикатора, у другому випадку всі три записи мають бути зроблені з рівнем менше номінального і в третьому - з рівнем більше номінального.Знайшовши таким чином показання індикатора рівня запису, при якому запис виходить досить гучною і не має явно чутних гармонійних спотворень, потрібно помітити це показання індикатора і надалі дотримуватися його.

Тим же способом можна визначити і показання індикатора для інших типів магнітних стрічок, правда, тут іноді доводиться поступитися або гучністю звучання, або гармонійними спотвореннями.

Тепер, коли знайдений рівень запису, приступимо до перевірки частотної характеристики магнітофона, отримуваної при записі і відтворенні. Для цього знову скористаємося электропроигрывателем і довгограючою грамофонній платівкою. Якщо при попередній перевірці ми не звертали уваги на характер виконання музичного твору, то тепер нам потрібно вибрати такий музичний уривок, діапазон звучання якого досить широкий.Для цього слід скористатися грамофонній пластинкою із записом симфонічної або естрадної музики, а судити про частотному діапазоні запису і відтворення ми будемо за звучанням музичних інструментів. Так, найбільш широким діапазоном звучання мають рояль і арфа. Про записи нижніх звукових частот можна судити за звучанням контрабаса, литавр, гітари і контрфагота, а верхніх звукових частот - по звучанню ксилофона, дзвіночків, трикутника, скрипки, малої флейти.Якщо звучання цих музичних інструментів виділяється досить чітко, то можна не сумніватися в досить широкому діапазоні записуваних і відтворюваних магнітофоном звукових частот і такий магнітофон з успіхом можна використовувати для запису музичних творів досить високої якості.

Перевірити якість стирання досить просто. Для цього на чистій або попередньо добре розмагніченою дроселем магнітній стрічці зробіть запис будь-якого музичного уривка, причому рівень запису встановіть свідомо більше номінального. Після закінчення запису перемотайте магнітну стрічку назад приблизно до середини записаного ділянки, відключіть від магнітофона джерело звукового напруги і переведіть регулятор рівня запису в положення мінімального посилення (зазвичай для цього потрібно повернути ручку регулятора проти годинникової стрілки до упору).Потім, включивши магнітофон в режим запису, зробіть стирання частини записаного ділянки. Коли стирання закінчиться, перемотайте магнітну стрічку назад до початку записаного ділянки, включіть магнітофон в режим відтворення та встановіть регулятором нормальну гучність звучання записаного уривка. Тоді при відтворенні паузи, тобто стертого вами ділянки запису, раніше зроблений запис музичного уривка не повинна бути чутна на відстані півметра від магнітофона.Якщо ж запис чітко прослуховується, це свідчить або про недостатньо точною юстирування стирає магнітної головки ~не збігаються робочі зазори або доріжки запису), або про малому струмі стирання.

В домашніх умовах за відсутності вимірювальних приладів і спеціальних магнітних стрічок можливо тільки відносно правильно отьюстировать магнітні головки. Роблять це таким чином.

Для юстування магнітних головок магнітофон доведеться розкривати. Робити це можна тільки при відключеному джерелі живлення і тільки тоді, коли гарантійний термін закінчився. В іншому випадку магнітофон потрібно показати майстрові в гарантійній майстерні.

При самостійній юстирування магнітних головок потрібно зняти верхню декоративну панель. Як це зробити в кожному конкретному випадку, нам розповісти важко, бо це залежить від конструкції магнітофона. Зазвичай попередньо знімають накладку над магнітними головками, ручки управління і відвертають гвинти, що кріплять декоративну панель. Знявши панель, ви отримаєте доступ до лентопротяжному механізму і магнітних головок. Будьте уважні, так як ненавмисним рухом можете порушити регулювання або монтаж.

Для перевірки стану стирає магнітної головки візьміть відрізок магнітної стрічки, пропустіть його в зону магнітних головок і, з'єднавши кінці відрізка ззаду магнітних головок, натягніть його. Утримуючи магнітну стрічку в цьому положенні, переведіть стрічкопротяжний механізм режим робочого ходу і подивіться, як розташується магнітна стрічка по відношенню до сердечника стирає магнітної головки. При правильній юстирування верхній край сердечника стирає магнітної голівки має збігатися з верхнім краєм магнітної стрічки.Якщо виявлено відхилення і сердечник стирає магнітної голівки виступає за край магнітної стрічки або, навпаки, потопає, не поспішайте виправляти його. Тепер потрібно ще перевірити, як розташується магнітна стрічка по відношенню до сердечника стирає магнітної головки під час руху. Для цього потрібно підключити магнітофон до джерела живлення. Тут треба бути гранично уважним і обережним, так як до стирає магнітній головці підводиться досить висока напруга.Коли і при робочому ході верхній край магнітної стрічки не збігається з верхнім краєм осердя магнітної головки, останню потрібно опустити або підняти. Роблять це так.

Пере магнітна головка може бути встановлена на спеціальній площадці, прикріплюється двома-трьома гвинтами до плати головок, або жорстко прикріплена до плати, наприклад, на спеціальній стійці або колонці. Щоб перемістити прала магнітну голівку у вертикальному напрямку, в першому випадку потрібно повернути всі гвинти кріплення майданчика на однаковий кут. Врахуйте, що, повертаючи гвинти проти годинникової стрілки, ви перемістіть прала магнітну головку вгору, а при обертанні цих гвинтів за годинниковою стрілкою вниз.

При жорсткому кріпленні стирає магнітної головки її установку по висоті зазвичай виконують за допомогою дистанційних шайб товщиною 0,1 - 0,2 мм. В цьому випадку, щоб опустити прала магнітну голівку, досить вийняти одну-дві шайби. Якщо ж пере магнітна головка виявилася нижче краю магнітної стрічки і її потрібно підняти, то потрібно з цупкого паперу або тонкого картону вирізати одну-дві прокладки, послабити кріплення стирає головки, підкласти зроблені прокладки і знову закріпити голівку.

Після установки стирає магнітної голівки по висоті потрібно ще отъюстировать положення її робочого зазору. Зробити це можна наступним чином. На чистій або попередньо розмагніченою магнітній стрічці зробіть запис музичного уривка з дещо більшим (по індикатору) рівнем запису. Потім при відтворенні зробленого запису штучно увімкніть високочастотний генератор, наприклад включивши кнопку запису або з'єднавши провідником контакти його включення. Якщо відносний рівень стирання недостатній, в гучномовці буде чути зроблений запис.В цьому випадку потрібно ізольованою викруткою обережно обертати один з гвинтів кріплення майданчики, розташований збоку від стирає магнітної головки. Повертаючи гвинт в ту або іншу сторону, досягніть максимального ослаблення чутності прослуховування запису. Якщо при цьому повного ослаблення сигналу не відбувається, слід припустити, що малий струм стирання, і виправити цей дефект без приладів неможливо. У цьому випадку магнітофон треба показати майстрові.

Все, що ми розповіли вище, справедливо для котушкових магнітофонів. У касетних магнітофонах регулювати прала магнітну голівку по висоті не потрібно, так як вона має напрямні штирі, суворо обмежують положення магнітної стрічки по відношенню до сердечника магнітної головки. У разі недостатнього рівня стирання тут потрібно тільки отъюстировать положення робочого зазору стирає магнітної головки тим же способом, що і для катушечная магнітофона.

У наведених нами рекомендаціях щодо поліпшення відносного рівня стирання ми виходили з припущення, що робочий зазор універсальної магнітної голівки встановлений строго перпендикулярно до площини руху магнітної стрічки, і підлаштовували робочий зазор стирає магнітної голівки так, щоб він був паралельний робочого зазору універсальної магнітної голівки.Якщо ж при перевірці каналу відтворення з допомогою магнитофильма буде виявлено недостатнє відтворення верхніх звукових частот, можна припустити, що магнітний штрих запису магнитофильма не паралельний робочого зазору універсальної магнітної голівки і останній можна спробувати підлаштувати під цей магнитофильм тим же способом, що і прала магнітну головку.Але поспішати з цим не слід, так як, по-перше, сам магнитофильм може мати відхилення магнітного штриха запису і, по-друге, при універсальної магнітної голівки положення робочого зазору, як ми говорили вище, не має вирішального значення при записі і відтворенні на одному магнітофоні.Для прийняття рішення про юстирування універсальної магнітної голівки потрібно ретельно перевірити канал відтворення за кількома магнитофильмам і, якщо все ж відтворення магнитофильмов буде гірше, ніж відтворення зроблених на магнітофоні записів, можна спробувати отъюстировать положення робочого зазору універсальної магнітної голівки по найкращому відтворення верхніх звукових частот декількох магнитофильмов.

Закінчивши юстування магнітних головок, закрийте магнітофон в послідовності, зворотній його розбиранні. Не забудьте поставити ручки управління в початкове положення, щоб у роботі з магнітофоном зручно було користуватися індикацією їх положення. Після складання вдруге перевірте магнітофон і переконайтеся, що при складанні ніщо не порушено.

Категорія: У світі застиглих звуків | Додав: 27.09.2016
Переглядів: 742 | Рейтинг: 0.0/0