Субота, 27.04.2024, 16:21
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » У світі застиглих звуків

Що можна і чого не можна
Чи Можете ви, дорогий читачу, сказати з упевненістю, що знайомі зі своїм магнітофоном? Не поспішайте з відповіддю. Адже ми під словом «знайомі» маємо на увазі не тільки правила користування, які викладені в доданому до магнітофона керівництві по експлуатації, але і конкретний примірник магнітофона, наявний у вашому розпорядженні. Багато хто задасть питання: а чи потрібно знати свій магнітофон? Адже його параметри регламентуються Державними стандартами, і кожен магнітофон повинен відповідати цим стандартам. Все це вірно. Але...

Серійне виробництво будь-якого апарату неможливо, якщо всі його параметри необхідно витримувати лише в номінальних значеннях. Це повною мірою відноситься і до магнітофонам. Державний стандарт на побутову апаратуру магнітного запису звуку містить не тільки параметри магнітофонів, але і від них допускаються відхилення, які задаються або як допуск в обидві сторони від номінального значення, які повинні бути не гірше або не менше необхідної величини.Згадайте, в попередній главі, розповідаючи про лентопротяжном механізмі, ми говорили, що він повинен забезпечувати транспортування магнітної стрічки з певною швидкістю і відхилення від номінального значення не повинні перевищувати +-2%. Ось це допустиме відхилення від номінального значення (в даному випадку +-2%) і закладає конструктор при розробці конкретної моделі магнітофона, задаючи допуски на виготовлення окремих деталей. А яка фактична швидкість руху магнітної стрічки у вашому магнітофоні? І не змінилася вона з часом?Адже ми говорили, що зміна швидкості руху магнітної стрічки сприймається на слух як зміна тональності. А це, в свою чергу, може призвести до того, що запис, зроблений деякий час тому, зараз з-за зміни швидкості руху стрічки звучить інакше. Сподіваємося, на цьому прикладі ми показали, як важливо знати свій магнітофон, вміти перевірити його стан і вчасно виправити те чи своїми силами, чи звернувшись в майстерню.Ми могли б ще на ряді прикладів показати, як важливо знати свій магнітофон, але не будемо втрачати часу і приступимо до ознайомлення, тим більше що в процесі нашої розповіді ви зрозумієте важливість такої перевірки.

Отже, давайте перевіримо ваш магнітофон.

Перше, з чого слід починати, це перевірка швидкості руху магнітної стрічки. У заводських умовах її перевіряють або спеціальним приладом, званим вимірювачем ковзання, або з допомогою стробоскопічного диска. Обидва ці способи дозволяють визначити не абсолютне значення швидкості руху магнітної стрічки, а лише укладається вона в обумовлений допуск. Коли треба знати абсолютне значення швидкості руху магнітної стрічки, користуються так званим методом мірного відрізка. Цим методом скористаємося і ми.

Візьміть котушку з магнітною стрічкою, бажано нової або мало була у вжитку. Зайве, сподіваємося, нагадувати, що котушка обов'язково повинна бути того ж розміру, а магнітна стрічка того типу, на роботу з якими розрахований магнітофон. Відступивши на 3 - 5 метрів від початку рулону, відміряйте відрізок магнітної стрічки довжиною 100 х V сантиметрів. Наприклад, для швидкості руху магнітної стрічки 9,53 см/с потрібно відміряти відрізок довжиною 953 сантиметри. Відміряти відрізок магнітної стрічки потрібно як можна точніше. Для цього бажано використовувати залізний метр сталеву або рулетку.На початку і кінці відрізка потрібно зробити яскраві, добре помітні мітки з допомогою фарби, кольоровий ракордной чи липкою стрічки.

Перш ніж приступати до вимірювання швидкості руху магнітної стрічки, поставте котушку з магнітною стрічкою на подаючий вузол, а порожню котушку - на приймальний вузол і перемотайте магнітну стрічку спочатку вперед, а потім назад. Це потрібно для того, щоб магнітна стрічка на котушці лягла рівно по висоті напрямних стійок і тракт проходження магнітної стрічки не вносив спотворень вимірювання. Далі, включивши магнітофон на робочий хід, визначте за допомогою секундоміра або секундної стрілки годинника, за який час відміряний відрізок магнітної стрічки проходить уздовж стрічкопротягувального тракту.Найбільш точно визначити час проходження мірного відрізка магнітної стрічки можна з моменту проходження міток у напрямних стійок. Тут важливо, щоб початкова і кінцева мітки при відліку часу займали однакове становище. Швидкість руху магнітної стрічки буде відповідати номінальному значенню в тому випадку, коли мірний відрізок магнітної стрічки проходить повз однієї з направляючих стійок за 100 секунд. Відхилення на кожну секунду в ту або іншу сторону відповідає 1% допуску.Отже, швидкість руху магнітної стрічки перевіряється магнітофоні буде в межах норми тоді, коли час проходження мірного відрізка лежить в межах від 98 до 102 секунд.

Щоб уникнути похибки у визначенні швидкості руху магнітної стрічки, вимірювання слід повторити три рази поспіль і за результат взяти середнє арифметичне значення трьох вимірювань.

Визначивши швидкість руху магнітної стрічки на початку котушки, поміняйте котушки місцями. Тепер мірний відрізок виявиться в кінці котушки. Тут треба повторити вимірювання швидкості руху магнітної стрічки точно так само, як ми це робили на початку котушки, але з тією різницею, що кінцева мітка тепер буде початковою, а початкова - кінцевої. І в цьому випадку швидкість руху магнітної стрічки повинна укладатися в допуск +-2%.Крім того, стрічкопротяжний механізм магнітофона можна вважати добре відрегульованим, якщо виміряне значення середньої швидкості руху магнітної стрічки на початку і в кінці котушки відрізняються не більше ніж на 2 секунди. Якщо ця різниця більше, то можна очікувати швидкого виходу середньої швидкості руху магнітної стрічки за межі допустимих відхилень від номінального значення, і в такому магнітофоні її потрібно періодично перевіряти, щоб вчасно вжити необхідні профілактичні заходи.

Переконавшись, що швидкість руху магнітної стрічки знаходиться в межах допусків, потрібно перевірити ще один параметр стрічкопротягувального механізму - коефіцієнт детонації, або, інакше кажучи, «плавання» звуку. Про його природу ми говорили вище. Нагадаємо лише, що причиною появи «плавання» звуку може бути не тільки якість виготовлення деталей, але і недбале поводження з магнітофоном, недотримання інструкції користування.

Виміряти коефіцієнт детонації можна тільки спеціальним приладом - детонометром - і відповідної вимірювальної стрічкою. У домашніх умовах це нереально. Але визначити, чи придатний магнітофон для отримання записів високої якості, можна і іншим шляхом - шляхом прослуховування завідомо хороших записів. Найпростіше це зробити, якщо прослухати продаються у магазинах магнитофильмы. Так як «плавання» звуку найбільш помітно на довгих звуках, бажано вибрати магнитофильм з записом фортепіанної музики, що виконується в повільному темпі.Якщо повільні пасажі рояля не зраджують своїй тональності, можна вважати, що магнітофон придатний для отримання записів високої якості. Перевіряти «плавання» звуку потрібно на початку і в кінці котушки.

І останнє, що бажано перевірити, щоб переконатися в хорошому стані стрічкопротягувального механізму, це правильність укладання магнітної стрічки. Особливо це важливо для четырехдорожечного магнітофона. Перевірку виробляєте у наступній послідовності. Візьміть котушку з новою магнітною стрічкою і зауважте відстань від зовнішнього краю рулону до краю щоки котушки.Після цього поставте котушку з магнітною стрічкою на лівий подкатушник, на правий подкатушник поставте порожню котушку і, заправивши в неї вільний кінець магнітної стрічки, включіть магнітофон на робочий хід (наприклад, режим відтворення). Коли магнітна стрічка повністю перемотается з лівої котушки на праву (зупиняти стрічкопротяжний механізм під час робочого ходу не слід), потрібно знову перевірити відстань від краю рулону до краю щоки котушки, яке може збільшитися не більше ніж на 1 - 2 міліметри.Крім цього, потрібно звернути увагу, рівномірно розташувався рулон магнітної стрічки між щоками котушки. Ні в якому разі магнітна стрічка не повинна зачіпати за щоки котушки. Слід звернути увагу і на площину рулону магнітної стрічки: не з'явилися на ній гребінці. Якщо все в порядку, поставте на місце котушку з магнітною стрічкою, заправте вільний кінець в котушку на лівому подкатушнике і включіть стрічкопротяжний механізм в режим зворотного перемотування.Коли знову магнітна стрічка повністю перемотается з однієї котушки на іншу, вдруге перевірте щільність намотування, рівномірність розташування рулону між щоками котушки і з'явилися виступають над площиною магнітної стрічки витки. У правильно відрегульованому лентопротяжном механізмі щільність рулону магнітної стрічки в режимі перемотування повинна бути такою ж, що і при робочому ході, а над площиною рулону допускаються окремі виступаючі витки заввишки не більше половини міліметра.

І в завершення перевірки стрічкопротягувального механізму потрібно знову перемотати магнітну стрічку з подаючої котушки на приймальню, але тепер уже в різних режимах роботи. Для цього, заправивши вільний кінець магнітної стрічки в котушку на правому подкатушнике, увімкніть стрічкопротяжний механізм режим робочого ходу. Через 2 - 3 хвилини переключіть стрічкопротяжний механізм в режим прискореного ходу вперед. Потім зупиніть рух магнітної стрічки і знову увімкніть режим робочого ходу або перемотування.Перевіряйте будь чергування цих режимів роботи стрічкопротяжного механізму до тих пір, поки вся магнітна стрічка не перейде з подаючої котушки на приймальню. І в цьому випадку намотування магнітної стрічки повинна бути щільною, а при зміні режимів роботи стрічкопротяжного механізму допускаються щаблі в площині рулону висотою не більше одного міліметра. У будь-якому випадку магнітна стрічка не повинна стосуватися щоки котушки.

Переконавшись у справності стрічкопротягувального механізму, такий же перевірці потрібно піддати та електричну частину магнітофона. Тут найбільш важливо перевірити робочий діапазон записуваних і відтворених звукових частот, максимальний рівень намагнічування магнітної стрічки (рівень запису), якість стирання старої або стала вже непотрібною запису і перехідний рівень між доріжками запису. Останнє дуже важливо для четырехдорожечного магнітофона, так як показує правильність встановлення та юстирування магнітних головок.

У заводських умовах перераховані параметри вимірюють за допомогою спеціальних вимірювальних магнітних стрічок і відповідної апаратури. В домашніх умовах електричний тракт магнітофона можна перевірити тільки відносно, суб'єктивно, тобто достатньо близькі його параметри до необхідних. Так, для визначення, наприклад, робочого діапазону частот каналу відтворення нам доведеться знову скористатися магнитофильмом або свідомо хорошою записом, зробленим на іншому магнітофоні. Звичайно, швидкості руху магнітної стрічки повинні збігатися.

Хоча погіршення відтворення в області нижніх звукових частот зустрічається досить рідко і може бути тільки з-за несправності в електричному тракті, перевірити якість відтворення на цих частотах все ж потрібно. Для цього можна скористатися тим же магнитофильмом з записом фортепіанної музики, за допомогою якого ми перевіряли «плавання» звуку. Але краще, якщо, звичайно, вдасться дістати, скористатися записом органної музики, в якій зазвичай переважають дуже низькі звукові частоти. Нормальне звучання такий запис говорить про справність магнітофона.

Для перевірки частотної характеристики в області верхніх звукових частот потрібно скористатися магнитофильмом з записом джазової музики, в якій зазвичай присутні такі музичні інструменти, як щітки, ксилофон, трикутник та інші ударні інструменти. Чітко виражене звучання цих інструментів свідчить про досить широкому діапазоні робочих частот каналу відтворення. Однак не завжди відразу ж може бути отримано хороше відтворення верхніх звукових частот.І причиною цього може бути не несправність електричного тракту, а розбіжність кутів нахилу робочих зазорів магнітних головок або просто забруднення робочої поверхні магнітної головки. Тому, перш ніж виносити остаточне рішення про придатність магнітофона для отримання записів високої якості, протріть робочу поверхню відтворюючої або універсальної магнітної голівки. Для цього на дерев'яну паличку намотайте трохи чистої м'якої тканини (бажано стирань), змочіть її в спирті або простому одеколоні і протріть робочу поверхню магнітної головки.Цю операцію потрібно повторити кілька разів, міняючи ганчірочку, і до тих пір, поки ганчірочка не перестане забарвлюватися в коричневий колір. Ні в якому разі не можна намотувати ганчірочку на металевий предмет, і тим більше намагнічений. Це може привести до псування магнітної головки і різкого погіршення якості відтворення.

Категорія: У світі застиглих звуків | Додав: 27.09.2016
Переглядів: 699 | Рейтинг: 0.0/0