Середа, 08.05.2024, 04:58
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту


Категорії розділу
Технологія металів
та інших конструкційних матеріалів
Чорний хліб металургії
Захист нафтових резервуарів від корозії
Конструкція залізничної колії і його зміст
Шлях у космос
Метеоритні кратери на Землі
У світі застиглих звуків
Моделі залізниць
Рентгенотехника
Наука і техніка
Термодинаміка
Ручна ковка
Гумор


Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Захист нафтових резервуарів від корозії

Висновок
У нафтової, газової, нафтопереробної та інших галузях промисловості сталеві вертикальні резервуари типу РВС різної місткості є важливим елементом технологічного процесу і використовуються для оперативного збору або тривалого зберігання нафти і нафтопродуктів. Сумарна по країні їх ємність дуже велика, число резервуарів досягає десятки тисяч. Резервуари великої місткості є об'єктами підвищеної екологічної небезпеки, оскільки невелика витік нафти або їх руйнування веде до тяжких наслідків.

Нафта і нафтопродукти (головним чином, корозійно-агресивні домішки в них: вода, кисень, сірководень) в контакті з тонкими стінками резервуарів передчасно виводять з ладу із-за корозії, створюючи дефіцит резервуарної забезпеченості для нафто-видобувних підприємств, що вимагає великих витрат для їх поточних та капітальних ремонтів.

Особливо гостро проблема протикорозійного захисту резервуарів постала в останні роки у зв'язку із зростанням обсягу видобутку сероводородсодержащих нафт, а також зі вступом нафтових родовищ в пізню стадію розробки, що характеризується прогресивним обводненням нафти і підвищенням її корозійної агресивності.

Встановлено, що при надходженні видобувається і підготовленої нафти в резервуари відбувається її поділ на три фази: вода, нафта і її пари. В кожній зоні резервуара швидкість корозії (або утоньшение в часі його стінки) йде з різною інтенсивністю і має свій механізм руйнування матеріалу. Найбільш страждає від корозії днище і корпус резервуара в зоні контакту з відокремилася від нафти водою, за ними слід покрівля і верхні пояси і найменше кородує корпус резервуара під впливом нафти.

Однак, на нафтових родовищах країни велика частина «темних» нафт вельми слабо електризується при прийнятій технології заповнення цими нефтями резервуарів. З цієї причини для протикорозійного захисту стінок резервуарів без істотних обмежень можуть використовуватися всі марки захисних матеріалів, що дають діелектричні покриття. У разі, коли у резервуарах для зберігання електростатично небезпечних нафт використовуються діелектричні покриття, слід обмежити швидкості заповнення резервуарів або вжити інших заходів безпеки, рекомендованих в інструктивних матеріалах.

Для захисту від корозії внутрішньої поверхні резервуарів корозійно-стійкими діелектричними покриттями можуть бути використані матеріали на основі епоксидних, поліуретанових, поліефірних і інших смол. Вельми перспективні для створення високостійких і одночасно електропровідних захисних покриттів металлонаполненные марки лакофарбових матеріалів (ХС-5132, Силикацинк-2 та ін). Особливо високу захисну здатність мають безрастворительные (полімерні) марки на основі епоксидних, поліефірних і інших органічних сполучних, армовані синтетичними або скляними тканинами.Підвищеною стійкістю і тривалим терміном служби характеризуються металлизационнополимерные покриття, що включають тонкий шар напиленого металу (алюміній, цинк) і поверх нього невелике число шарів діелектричного покриття.

Всі зазначені захисні матеріали при строгому дотриманні технології їх нанесення і затвердіння на металевій поверхні володіють необхідними для захисту від корозії властивостями. Однак для реалізації їх високих бар'єрних (протикорозійних) властивостей перед їх нанесенням повинна бути дуже ретельно підготовлена металева поверхня, щоб забезпечити високу адгезію (зв'язок) нанесених покриттів з металевою поверхнею. Дана вимога є вирішальним в технології застосування захисних покриттів у резервуарах та представляє серйозні технологічні труднощі.

Вибір системи (або конструкції) захисних покриттів для внутрішньої поверхні сталевих резервуарів типу РВС вимагає осмисленого підходу, оскільки в кожному конкретному випадку існують рівнозначні щодо ефективності альтернативні рішення. 

Використання конкретної системи захисних покриттів залежить від їх наявності та доступності, від прийнятого способу підготовки (очищення) поверхні металу під покриття, від агресивності збереженої нафти від зони резервуара, де намічається застосування покриттів, від бажаного терміну служби захисту і ряду інших факторів.

Слід мати на увазі, що ізоляція внутрішніх стінок резервуарів від впливу сероводородсодержащей середовища практично гарантує також відсутність пирофорных відкладень сульфідів заліза, які самовозгораясь в присутності кисню повітря, можуть призвести до загоряння і вибуху парів газоповітряного простору резервуара. 

Значною мірою вибір марок лакофарбового або полімерних матеріалів залежить від прийнятого способу підготовки і очищення поверхні від забруднень.

При відсутності можливості підготовки і очищення покрівлі та верхніх поясів тут рекомендується без всякої підготовки використовувати плівкоутворювальні інгібітори корозії. 

Для виконання механізованого та струминного очищення поверхні розроблено і випускається різне обладнання та ефективні установки. Для їх успішної роботи необхідно використовувати при видаленні пилу вакуумне обладнання та інші корисні для прискорення роботи допоміжні пристосування.

Для нанесення лакофарбових та полімерних покриттів використовують ряд установок пневматичної і безповітряного розпилення. Для нанесення високов'язких двох-, трикомпонентних покриттів існують спеціальні установки і триканальні розпилювальні пістолети. 

Велику роль у здійсненні пртивокоррозионной захисту внутрішньої і зовнішньої поверхні резервуарів відіграє планування і чітка організація ізоляційних робіт.

Весь комплекс робіт починається з підготовчих заходів. Сюди входить очищення,пропарювання резервуара, виконання ремонтних (зварювальних) робіт, створення монтажного отвору, встановлення освітлювальної та вентиляційної системи, монтаж основних і допоміжних установок (пылеудаляющих, дробоструминних, фарбувальних). Велику увагу слід приділити установці риштовання або пристроїв для доступу до будь-якої частини резервуара. При наявності понтонів і плаваючих дахів для протикорозійного захисту використовуються ці споруди в якості пересувних помостів.При захист днища і нижнього поясу риштовання в резервуарі не встановлюються.

Для підвищення ступеня індустріалізації протикорозійних робіт та отримання покриттів з високою стійкістю на монтажному майданчику слід побудувати закриті приміщення, де можна попередньо нанести полімерне, порошкове або металлизационнополимерное покриття на монтажні листи покрівлі або резервуара. Після закріплення цих листів зварюванням на даху додаткова ізоляція зварних швів і незахищених місць може бути здійснена в більш короткі терміни, ніж захист всій поверхні даху або всіх аркушів.

Нанесення металлизационного шару на окремі листи в станционарных умовах або рулонні заготовки резервуарів в заводських умовах веде до створення нового двостадійного високомеханізованого процесу протикорозійного захисту резервуарів. Здійснення попередньої металізації листів або рулонних заготовок в заводських умовах дозволяє уникнути на монтажному майданчику досить трудомісткою і відповідальною підготовки та очищення металевої поверхні перед фарбуванням.Отримується після складання резервуара комбінований металлизационнополимерный шар має підвищені терміни служби і корозійну стійкість в агресивних середовищах при меншому числі лакофарбових та полімерних шарів у покритті.

В особливо агресивних умовах водного середовища доцільно будь-захисне покриття комбінувати з електрохімічного захисту, оскільки з часом в кожному покритті з'являються наскрізні пори і ділянки, доступні для проникнення корозійного середовища до металу. Накладення на метал додаткової електрохімічного захисту підвищує ефективність такої комбінованої захисту.Установка в резервуарі анодних протекторів з кольорових металів або накладення від зовнішнього джерела електричного струму підтримує на відкритих ділянках в захисному покритті необхідний електричний потенціал, що забезпечує захист металу від дії агресивного середовища.

Економічні показники всіх видів захисту внутрішньої і зовнішньої поверхні резервуарів для зберігання нафти і нафтопродуктів завжди позитивні, оскільки більшість резервуарів для збору, зберігання і підготовки нафти не витримують амортизаційного строку експлуатації. 

Техніко-економічні розрахунки, порівнянні з оцінкою вартості тієї чи іншої системи захисту резервуарів від корозії, в кожному конкретному випадку можуть полегшити вибір захисних покриттів, електрохімічного захисту або комбінованого захисту для забезпечення достатньо надійною, безаварійної і тривалої експлуатації резервуарів.

Категорія: Захист нафтових резервуарів від корозії | Додав: 26.09.2016
Переглядів: 2157 | Рейтинг: 0.0/0